Eddie Jordan: život rychlého adrenalinu

0
1567

Irsko dalo v roce 1948 světu neobyčejného člověka, v průběhu mládí dítě, které nevědělo co si se svým životem počít, ale po setkání s motokárovými závody byl jeho osud zpečetěn. Láska k rychlým kolům ovládla Eddieho život. Ještě za studií vzhlížel k poklidné kariéře zubaře, avšak brzy tyto studia vyměnil za studium účetnictví a skončil jako úředník v bance. Velmi přímočarý a slibný život však nebyl jeho osudem, a když se ve svých jednadvaceti poprvé podíval na motokáru, věděl a cítil, že vrkot motorů, pálení gumy a vysooktanové prostředí jsou mu souzeny. Obrat o dalších sto osmdesát stupňů a z Eddieho účetního je Eddie závodník.

Pak jeho kariéra v motoristickém sportu nabrala neuvěřitelných obrátek, Eddie Jordan odstartoval píli a úsilí na motokárách v roce 1970, v roce 1971 byl již mistrem irského motokárového šampionátu a záhy se stěhoval na okruhy do monopostů. Bojoval ve formuli Ford, kde usiloval o další trofeje, v tom ale přišla nehoda při které si zlomil obě nohy. Rekonvalescence nebyla procházkou růžovým sadem a asi jej nejednou napadlo, že v bance mohlo být daleko bezpečněji. I přesto se dravý mladík v roce 1977 dokázal na okruhy vrátit a zvítězit ve třech závodech. Mety nejvyšší jako jezdec však nedosáhnul, testováním pro stáj McLaren zůstal Eddie těsně před branami formule 1.

Takto odpadla spousta bývalých pilotů, kteří po neúspěšném pokusu o vstup do Formule 1 vzdali své ambice a vrátili se do běžného koloběhu života. To by ale nebyl Eddie, horkokrevný Ir, aby nebojoval o cestu na výsluní dál a založil tým Eddie Jordan Racing – to se psal rok 1979, Eddiemu tehdy bylo jednatřicet.  Tým během jedné dekády dokázal vychovat a předat do vyšších příček motorsportu nejednoho významného jezdce, za zmínku stojí Johny Herbert, Martin Brundle nebo Jean Alesi, kteří všichni později získávali přinejmenším přední umístění, ale i vítězství, v samotné královně motorsportu – Formuli 1.

Díky své mnohostrannosti i účetnické pečlivosti jeho tým rostl a v roce 1991 uznal Eddie Jordan sebe sama i vlastní tým za hodný závodů Formule 1. Rozhodl se konkurovat svým někdejším odchovancům a vrhl se po hlavě dolů přímo vzhůru na výsluní elity motoristického sportu. Eddie byl jako správný šéf ochoten obětovat pro svůj formulový tým, pro svůj mladistvý sen datující se od prvního motokárového závodu, cokoliv. Jednou byl nahoře, podruhé dole, jednou jezdil vlastní limuzínou, po pár měsících si stěží pronajímal rezavou krabici na čtyřech kolech, aby byl schopen na závod vlastního týmu vůbec dorazit. Jeho boj o přežití nebyl jepičím životem, Eddie se podobal formulovému nezmarovi, jeho obchodní duch a víra v sebe sama udržela ve formuli 1 tým Jordan až do roku 2004. Při tom přežil všechny možné finanční i existenční potíže, i podrazy v uzavřené společnosti formulového světa a současně dokázal tomuto světu objevit mnoho hvězd. Eddie do Formule 1 přivedl i samotného Michaela Schumachera, který byl do doby prvního závodu za tým Jordan nevýrazným mladíkem. Jména současných ani minulých závodníků nemá smysl dále jmenovat, jen je třeba připomenout, že svou šanci a první svezení ve formuli 1 dostal v týmu Jordan i český jezdec Tomáš Enge.

Přes nespornou lásku i sebeobětování se kolotoči Formule 1 se věnoval i dalším obchodním aktivitám, za zmínku stojí jeho produkce energy drinků EJ-10 i vodky V10. Současně charizmatický Ir bavil celý formulový depot a nejen toto místo svou rock-and-rollovou kapelou jako bubeník, kdy jeho minikoncerty na oslavách různých celebrit přenášely občas i televize. Nyní , co se Eddie stáhnul z mnoha obchodních aktivit, se věnoval zdánlivě nenapravitelné mládeži.  Z věznice vzal desítku náctiletých zlodějů aut a podobných delikventů, dal jim svůj čas i prostor automobilové garáže a budoval z nesvářených kolegů závodní tým. Úspěchy i neúspěchy těchto chlapců mohli sledovat všichni v pravidelných sestřizích z Eddieho práce v televizi v programu Eddie Jordan’s Bad Boy Racers. Díky své neobyčejné schopnosti citu pro práci s lidmi i trpělivosti se až na výjimku nikdo nevrátil k životu zločince. Irsko dalo roku 1948 světu neobyčejného člověka a tento člověk svůj dar života splatil mnohonásobně nejen Irsku, ale i celému světu.

V květnu letošního roku vydal Eddie Jordan svůj životopis Nezávislý muž – An Independent Man.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here