Eckhart Tolle: Magická moc přítomného okamžiku

33
5697




Eckhart Tolle se narodil 16. února roku 1948 v blízkosti německého Dortmundu. Od svých třinácti let žil společně se svým otcem ve Španělsku a rozhodně se nedá říct, že by prožíval standardní dětství. Mezi třináctými a dvaadvacátými narozeninami se mu nedostalo formálního vzdělání. Odmítal školní docházku kvůli jejímu nepřátelskému, nevlídnému a „nebezpečnému“ prostředí, jak sám popisuje. V té době však mladý Tolle začíná studovat své vlastní okruhy zájmů – objevuje sílu knih s duchovní tématikou.

Nicméně, ať dělal, co dělal, život s každým přibývajícím dnem ztrácel další špetku významu, smyslu a naplnění. Nespočetná zklamání a ustavičný strach vystřídaly těžké depresivní stavy, které v čase vyústily až v trvající sebevražedné choutky. Přirozené pudy sebezáchovy slábly pod tíhou nekončícího kolotoče vnitřního utrpení. Avšak něco nečekaného se stalo. Krátce po devětadvacátých narozeninách prožil Eckhart Tolle svoji osudovou noc. Probudil se s pocitem naprosté hrůzy. Všechno mu připadalo tak cizí, nepřátelské a naprosto nesmyslné, že začal doslova nenávidět život. Především pak svoji vlastní bezvýznamnou existenci!

Cítil, že hluboká touha po sebezničení začíná převažovat nad instinktivní touhou žít. „Proč žít v takovém utrpení? Proč neustále o něco bezvýsledně usilovat? Už dále nemohu žít sám se sebou!“ Tyto trýznivé mentální smyčky si neustále opakoval. Pak si náhle uvědomil, jak je ta myšlenka podivná. „Jsem jeden nebo dva?“ pomyslel si. Jestliže nemohu žít sám se sebou, pak musíme být dva. „Já“, které odmítá žít s tím druhým „já“. Je možné, že jen jedno z nich je skutečné.” Toto osvícení se stalo epicentrem učení, které nyní mění životy lidí rychlostí epidemie.

Vychází z poznání, že mysl je mocný a užitečný nástroj, ovšem také destruktivní pán. A téměř nikdo neumíme používat svoji mysl. Naše mysl používá nás. Ten nepřetržitý monolog či dialog odehrávající se bez ustání v naší hlavě je zdrojem veškerého lidského utrpení. Vytváří nálepky, posuzuje, klasifikuje, škatulkuje a je dokonalým iluzionistou naší reality. Svádí naši pozornost do bažin minulosti či nadějně vzhlížející budoucnosti. Dělá cokoliv, jen aby nás odvedla od toho jediného, co máme… tady a teď… tento okamžik. Uvědomit si plně a intenzivně přítomný okamžik znamená pro mysl náhlou smrt a tomu se snaží předejít. Když se nám to však i přesto podaří, pojde společně s ní i veškeré naše vykonstruované utrpení světa iluzí.

Eckhart Tolle vydal na toto téma knihu s názvem Moc přítomného okamžiku. Velmi rychle se i přes neznámé jméno autora stala bestsellerem. Lidé se začali dělit o její poselství, ústní doporučení spustilo čtenářskou lavinu a vliv knihy rostl a dále roste do enormních rozměrů. Nyní je přeložena do 33 světových jazyků. Druhá kniha Nová Země a další a další knihy, audionahrávky a semináře nasazený trend jen potvrzují. Vrcholem důležitosti Tolleho učení je fakt, že Oprah Winfrey, nejvlivnější žena planety, se rozhodla udělat něco, co nikdy předtím ve své světoznámé televizní show neudělala – desetitýdenní sérii živých online seminářů přímo s Eckhartem. Ohlasy byly přímo neskutečné. Celá řada nejpřednějších jmen osobního rozvoje se shoduje, že vzkaz Eckharta Tolleho může skutečně významně změnit podobu naší planety.

Síla přítomného okamžiku je doména mnoha nejslavnějších sportovců, celebrit, koneckonců i všech prapůvodních náboženských tradic. Eckhart Tolle jí však dal pochopitelnou, jasnou a pro moderního člověka přijatelnou formu. Není divu, že miliony lidí po celém světě nyní objevují čirou lásku, radost a klid v přítomném okamžiku, hluboko za mentálním hlukem upovídané mysli. Naučili se, jak svoji mysl vypnout na požádání a oddat se tak bezprostřední všudypřítomné kráse. My všichni se to můžeme naučit také. Tady a teď…

Co na to říkají slavné celebrity, můžete probádat v přiložených videích.

33 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den Michale, díky moc za výborný článek a hlavně perfektní tip ke čtení a studování. Opravdu mně Vaše práce naprosto fascinuje. Vaše články jsou zárukou obrovské kvality s hlubokým ponaučením – a to ať jsou jakéhokoliv žánru! Už se těším na další 🙂 Ještě jednou díky

  2. Příjemný večer Radku, nesmírně si vážím Vaší pozitivní odezvy. Takové komentáře dávají naši práci smysl. Věřím, že v práci pana Eckharta Tolle najdete mnoho užitku. Děkujeme za věrnost a i já se těším brzy opět “naviděnou”. S přáním velkolepého zbytku dne za tým Dreamlife.cz, Michal Kreslík

  3. Blahopřejeme k rozhodnutí… ať Vám přinese samou radost! Můžete nám zde poté zanechat své dojmy z knih, budeme se případně těšít. Michal Kreslík, Dreamlife.cz

  4. Vždy dojde k uspokojení mého vnitřního Já,když takové články čtu.Díky za každého uvědomělého člověka a za každý příspěvek.Příjamné dny a hodně pozitivních myšlenek.Markéta

  5. Po přečtení první knihy E. Tolleho – Moc přítomného okamžiku – už nic není, jak bylo před tím. Přeju všem, aby měli možnost si ji přečíst. Kniha je střípkem fenoménu doby, kterou právě procházíme. Podobných knih vychází víc a víc, stále víc lidí tyto knihy čte, kurzy osobního a duševního rozvoje jsou zaplněné. Bohatství přestává být v materiálních věcech okolo, opravodvé bohatství začínáme objevovat v nás samotných…

  6. Fenomén doby – to je opravdu trefné pojmenování Davide. To, o čem hovoříte, je skutečně vidět na každém kroku. Kdo ví, třeba jsme vážně svědky a spolutvůrci Nové Země, jak o ní mluví sám Eckhart Tolle. Na základě Vašeho příspěvku si rozhodně kupuji zmíněnou knihu Bdělost, děkuji za tip. Jsem s pozdravem a přeji Vám radostný okamžik plný neotřesitelného vnitřního klidu! 🙂 Michal Kreslík, Dreamlife.cz

  7. Michale, i Dreamlife je součástí tohoto fenoménu. Ostatně, do knihy Moc přítomného okamžiku jsem se pustil poté, co jste o ní psali v některém z vašich minulých článků. Já taky děkuju za tip, říkal jsem si, že Moc přítomného okamžiku budu studovat roky, než se pustím do Nové země, ale vypadá to, že tato kniha se na věci dívá opět z jiného pohledu a protože mě Vaše recenze nažhavila, rovněž se ji chystám zakoupit:-) Těším se na váš další článek, který mě posune zase o něco dál!

  8. Po přečntení článku jsem si hned knihu koupil – vnesla mi do hlavy zmatek. Porovnávám s knihami jako Ovliňování reality, Secret nebo Diagnostika karmy S.N. Lazareva – Lazarev mi zatím dal nejvíc ze všech. Tolle říká nemyslet, ostatní knihy říkají myslet a kontrolovat myšlenky – a to je ten zmatek. Když se tím prokousáte (u Toleho jsem na začátku), tak to asi vyjde podobně, ale nadšení se zatím nedostavilo.

  9. knihu jsem nečetl, ale podle článku je to v podstatě zenbudhismus.
    A síla okamžiku, každý budhista zná ono ..Minulost i budoucnost je iluze je jen ted a tady.
    …zas někdo vydělává na blbcích :-))

  10. óóó, Mistře, jenž víš, o čem je kniha, aniž bys ji četl… jaká to čest, že jsi ze svého osvícení sestoupil k nám, mezi blbce a osvětlil pravdu svým jasem.díky!

  11. souhlasím, Vláďo. jsou 2 cesty, Tolleho je ta těžší, ale více se blížící k podstatě. každopádně, když už myslet, tak jedině pozitivně:-)

  12. Nechceš ode mne poslat 6 štastných čísel? za pouhé dvě stovky? 🙂
    PS:reagoval jsem na článek né na knihu 🙂
    PS2:potrefená husa se vždy otve (lidová moudrost,asi to vydám knižně :-))

  13. Knihu mám doma už 3 roky, není to jednoduché čtení, a už vůbec není snadné to uvést do praktického života. Ale když se to povede, je to úžasně osvobozující.

  14. Ahoj všem, knihu jsem začal číst, ale přiznám se, že při čtení a přemýšlení nad tím co se z ní dovídám, cítím spíše zmatení nebo možná i obavy. Což je pravý opak, než by mi měla kniha dát… Chtěl bych mít trochu jasněji, než budu pokračovat. Pokud by se k tomu chtěl někdo nějak vyjádřit, tak budu rád. Třeba mi jen nesedl styl, jakým je podstata podaná.

  15. Myslím si, že veškeré diskuse pramení z toho, že jsme nezažili to co Eckhart Tolle. Všechny názory, které zde čtu, jsou od lidí, kteří hledají v různých knihách, studují je – usilovně, samozřejmě. Čtou je znovu atd. Ale to je jen povrch, pod něj se dostaneme jen díky Milosti, až nastane ten správný okamžik. Snažit se tedy číst více a více knih a bádat nad tím, kdo má větší pravdu, podle mého k cíli nepovede. Eckharta si čtu velice rád a rád ho sleduji na všech možných video záznamech, ale spíše chci, aby na mě působil, než abych se učil, co říká. A on to sám mockrát zdůraznil, že obsah jeho knih není moc zajímavý, že to podstatné je ZA slovy a MEZI slovy, v MEZERÁCH. Je to jako mezery mezi výdechem a nádechem…

  16. Další potíž vzniká kolem každého Mistra tím, že se na něj nalepí spousty vysvětlovačů a kazatelů a nohsledů. Ti začnou analyzovat, vysvětlovat, rozpitvávat a pokud možno i dále předávat učení Mistra, ovšem bohužel jen povrchně, protože to všechno zredukují na pouhá slova. A pak si ještě třeba založí e-shop, kde začnou prodávat trička s obrázky Mistra a hrnečky a DVDčka atp. No a kromě toho se kolem všech intelektuálních pokusů vysvětlit učení onoho Mistra může rozpoutat diskuse jako je tato nebo jaké vidíte na YouTube. Až se dočkáme probuzení, tak zjistíme, že všechna slova okolo jsou nedostatečná, neschopná vyjádřit to, co JE, povrchní a pak asi i zbytečná. Přeju všem i sobě, abych to zažil ještě v tomto životě.

  17. Díky knize pana Tolleho jsem si jen potvrdila pocity, které ve mě vibrují. Změna úhlu pohledu na existenci mi přinesla KLID,který všichni potřebujeme a hledáme.

  18. Dobry den,vsem doporucuji, je treba trpelivosti s touto knihou, nic mene moje zkusenost je : Dostal jsem tuto knihu zhruba pred tremi roky, do te doby jsem se o nic podobneho nezajimal a zil konzumni zivot spolecnosti- nyni slavim druhe narozeniny presto ze mi je 33 let. Nikdy pred tim jsem vlastne nezil , vnitrni svoboda kterou sem diky teto knize dosahl je k nezaplaceni cimkoliv. Jinymi slovi , az nyni jsem poznal co je kazdodenni radost ze zivota.

  19. Zdravím, článek je perfektní a stejně tak kniha a i kdyby se mělo napsat ještě další stovky tisíc knih na toto téma tak sem s nima, protože pomáhají lepšímu životu na této planetě. Čeňku, chci se zeptat co přesně máš na mysli když píšeš že ses začal zajimat o něco podobného?! Díky za odpověď

  20. Dlouho jsem premyslel jak nazvat TO, o co jsem se zacal zajimat, co to vlastne je? Ale dosel jsem k jedinnymu zaveru a to ze predmetem zajimani sem ja sam. Nikdy pred tim, jsem se o sebe vlastne nezajimal,nevedel jsem ze to jde,nevedel jsem, ze mam tu moznost,ze mam, tu volbu.

  21. K tomu můžu jen dodat, jako u sportovce, štěstí přeje připraveným. 95% je to dřina na onom úkolu, a on se pak objeví, a pak se hovoří o magické moci přítomného okamžiku. A k tomu vám opravdu žádná kniha nepomůže. U mě to znamená padnout vyčerpáním, pak vstát, pak znova padnout vyčerpáním,nikde o tom nemluvit, protože to nikdo nechápe, pak zase vstát, a znova padnout vyčerpáním, a pak se objeví ten okamžik a jeho magická síla. Jak říkám jako u vrcholového sportovce.

  22. Není toho moc co by se dalo o knize (knihách) Eckharta Tolleho říct, to se musí zažít a procítit.. Učení obsažené v knize přijmeme do té míry, do které máme plné zuby sami sebe, jak on sám říka.. Já mohu za sebe jen říct, že po přečtení se vám zezačátku pomotá svět vzhůru nohama, ale alespoň uvidíte realitu..

  23. Hezkou neděli Pavle, kam posíláte své dotazy? Ozvěte se na info@dreamlife.cz a my Vám odpovíme. 😉 K problémům s přidáváním komentářů: Zkontrolujte, prosím, obsah Vašeho komentáře, odstraňte z něj veškeré uvozovky a použijte namísto nich například apostrofy (nebo je nepoužívejte vůbec). Následně komentář bez problémů přidáte. Radek

  24. Opravdu mi vadil ten nedostatek interakce zde, proto jsem se nakonec konkrétně navázal do redakce. 🙂

    Protože jsem nikde na tomto webu nenašel kontakt, kam je možno se obracet, pokud nejde o komentáře článků, využil jsem odkaz ”Vložit námět na článek”, kde jsem kromě vložení námětu na článek 😀 umístil dotaz ohledně toho nezobrazování komentářů.
    Škoda, že nefunguje ani dělání odstavců, jak je avizováno: ”Konec řádku (enter) vytvoří odstavec”

    Takže díky za vysvětlení, také za kontaktní mail(objeví se někde?) a za pocit, že to tu není shora nabubřele mrtvé.

  25. Ahoj, myslím že to už aj tak neni aktuálne ale vyjadril by som sa v kratkosti k tomu čo si napísal ohladom tvojích pocitov z knihy od Eckharta.
    Vyriešenie tých pocitov je zas len ich pozorovanie… Pozorovanie z miesta kde nič neodsudzuješ neriešiš len prijímaš. Nezaujato pozoruješ a prijmeš to také aké to je. Jednoducho povieš: niesom totožný so svojou myslou.
    Ale verím tomu že už za ten čas sa vela vecí zmenilo. Rád by som vedel ako sa ti darí rozvýjať jeho učenie.. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here