Dualita: Záhada počátečních neúspěchů objasněna!

9
2160

„Moc si přeji uspět, proč ale pokaždé zažívám neúspěch?“ Zní vám tato věta povědomě? Zdali ano, jste na správném místě. Jedná se o velice frekventovanou otázku lidí vzhlížejících k úspěchu. A to ať je úspěchem cokoliv. Věta má mnoho různých podob jako například: „Proč se mi neustále nedaří, když si opravdu přeji, aby se mi dařilo?“ Nebo: „Toužím po dostatku peněz, tak proč jsem zase švorc?“

A i když otázky nabývají mnoha podob, mění se v nich pouze slova – myšlenka zůstává vždy stejná. Otázky jsou totiž potomkem jedné odvěké pravdy: Pokud po něčem skutečně toužíš, musíš nejprve prožít pravý opak! A to je právě zmiňovaná dualita neboli dvojnost. Je to skutečně fascinující a hluboké téma, jemuž se věnoval i Willard Barth v 19. dílu Kurzu sebeuvědomění. A v epizodě k tomuto tématu zazněla naprosto dokonalá připomínka, jež Will obdržel od svého kamaráda. Napsal mu: „Žádal jsem Tě o sílu, dal jsi mi překážky. Žádal jsem Tě o klid, dal jsi mi konflikty. Žádal jsem Tě o lásku, vzal jsi mi ji. Žádal jsem Tě o moudrost, a konečně jsem spatřil, že jsi mi vždy dal přesně to, oč jsem Tě žádal!“

Vždyť to přece dává smysl! Jak byste si kdy jinak mohli naplno užívat úspěchu, pokud byste nikdy nepoznali neúspěch? Jak byste si mohli užívat štěstí, pokud byste nikdy nezakusili smutek a zklamání? Život vám vždy nejprve ukáže druhou stranu mince, abyste si poté dosaženého cíle dostatečně vážili a chápali jeho hodnotu. Dokázali byste jinak ocenit dosažený úspěch, kdybyste nikdy nezažili selhání a neúspěch? Dokázali byste se cítit maximálně šťastně, pokud byste nikdy nezakusili neštěstí?

V případě, že si přejete obrovský úspěch, musíte od života nejprve dostat ochutnat obrovský neúspěch. To je fakt, se kterým nic neuděláte, ať se budete snažit sebevíc! Avšak tento neúspěch (mnohdy slýcháme i slova jako katastrofa) nemusí nutně přijít ihned zpočátku – chvíli se vám může zdát, že již jste obrovsky úspěšní a že to takhle bude navždy. Především se tímto počátečním úspěchem nenechte ukolébat a buďte na pozoru – ta největší zkouška na vás někde za rohem teprve čeká a nevyhnete se jí! Život vám jistojistě dá zakusit zdánlivě obrovský neúspěch, na to vemte jed!

A to je to, proč každý zažívá nejprve jeden zdánlivý neúspěch za druhým a až poté se může naplno projevit vlna obrovského úspěchu. Jak tedy zvítězit? Odpověď zní: Vytrvejte. Vždy vítězí ten, který vytrvá. Ten, který se nenechá ovlivnit neúspěchy a neustále před sebou vidí svůj cíl a se zdviženou hlavou k němu kráčí. Ten, který se z omylu poučí a následně ho hodí za hlavu. Pamatuje si, čím ho neúspěch obohatil, avšak co bylo tím neúspěchem, to pro něj není vůbec podstatné.

Počáteční neúspěch je pro nás jasné znamení, že jsme na cestě k úspěchu. Jako by k nám život promlouval: “Ještě nejsi dostatečně připraven. Bez překonání této překážky bys daleko nedošel.” Pokud se právě pouštíte do něčeho nového a zdá se vám, že to babráte, jak jen můžete, je to skrytá předzvěst budoucích gigantických úspěchů! Avšak pouze za předpokladu, že jste ochotní se v tom ještě nějaký čas vytrvale plácat! A vidíte, opět jsme u překážek, chyb a neúspěchů. Překážky, chyby a neúspěchy nás učí, zocelují a dávají nám nejlepší šanci růst. Kvůli tomu je haníme? Že nám pomáhají růst a být lepšími? Moudrý člověk ví, že jsou požehnáním, ne katastrofou…

9 KOMENTÁŘE

  1. Je v tom obrovská porce pravdy. Když zavzpomínám tak všemu co se mi v životě povedlo nejprve předcházelo obrovské zklamání. Něco jako prohra ze které jsem se poučil a příští pokus dotáhl k úspěchu. A to platí pro školu, vztahy i práci. Díky!

  2. Hezké dopoledne Lukáši a Davide, jsme moc rádi, že jsme se článkem trefili přesně do černého. Lukáši: Přesně tak, na shledanou na Vrcholu! Davide: Díky za Vaší osobní zkušenost, jež článek perfektně doplňuje. Přejeme pohodové červencové dny a ty nejpevnější nervy při překonávání všech počátečních nezdarů! Radek Novotný, redakce Dreamlife.cz

  3. Tohle je opravdu bezvadný článek, jde do hloubky. Myslím, že to byl Norman Vincent Peale, který řekl, že bychom měli být vděčni i za to, když jsme úplně na dně. Proč? Protože pokud jsme úplně na dně, pak už nemůžeme klesnout níž a tudíž už můžeme mířit pouze výš!
    Ale dno si prožít musíme!

    Krásný článek, díky!

  4. Aj mňa to stíha a už moc dlho,takže by ma zaujímalo,dokedy ma bude prenasledovať neúspech,pády a porážky.Nič proti tomu nezmôžem.Viem,že zas bude dobre,ale kedy?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here