Carl Zeiss: Poselství nesoucí světlo

1
1602

Oko je optický nástroj, který umožňuje člověku vidět. Je přizpůsobeno tak, aby bylo schopné za pomoci rohovky a čočky zaostřit paprsek světla na sítnici a tím nám umožnit ten skvělý dar – vidět. Jak problém optiky vyřešila příroda tedy víme, a nyní se  podíváme na optickou techniku, kterou nekonstruovala evoluce, ale člověk samotný.

Optické techniky se v našem světě vyskytuje opravdu nepřeberné množství, v němž se vyzná jen málokdo. Jak ale napovídá název, dnešní povídání bude o snad nejznámějším a nejproslulejším výrobci této techniky – Carlu Zeissovi.

Celý příběh započal v momentu, kdy se malý Carl v roce 1816 narodil do početné strojařské rodiny. Jeho otec byl soustružník, po kterém Carl zdědil své jedinečné nadání pro řemeslo. Když ve svých osmnácti letech opustil gymnázium s jasnou ideou stát se mechanikem, započal učení u doktora Fridricha Körnera na Jenské univerzitě, kde si osvojil základy různých přírodních věd, které jsou všeobecně důležité pro úspěšné konstruování různých zařízení.

V roce 1846 se Carl Zeiss přiblížil ke zlomovému bodu, který navždy změnil historii optické techniky – otevřel si vlastní dílnu, kde se naplno ponořil do konstruování mikroskopů. Kvůli nedostatečným teoretickým znalostem byl každý zkonstruovaný mikroskop originálním kouskem s odlišnými vlastnostmi než další mikroskopy. V této době naštěstí do Zeissova života vstoupil mladý docent Ernst Karl Abbe, jenž se stal Zeissovou nutnou teoretickou oporou. A zde začala historie exponenciálního růstu věhlasu společnosti. Z města Jeny se náhle stalo jedno z center vědění a sláva jména Carl Zeiss se začala doslova hvězd dotýkat.

I v dnešní době je značka Carl Zeiss stále pilotní značkou v oblasti optické techniky. Avšak společnost samotná od dob svého vzniku prodělala několik zásadních změn, kam můžeme řadit především velké spektrum použití výrobků Carl Zeiss. Tato velká změna za následek neuvěřitelný rozmach společnosti.

A tak Carl Zeiss zasáhl oblast mobilní komunikace jako věrný spolutvůrce fotoaparátů pro mobilní telefony, oblast zdravotnictví jako výrobce pomůcek pro snazší péči o nás – potencionální pacienty, oblast filmu jako výrobce dokonalých objektivů (například pro trilogii Pán prstenů) či jako výrobce techniky pro vesmírný výzkum. Zde samozřejmě využití jmenované techniky nekončí a tak šance potkat toto vybavení v běžném životě je opravdu velká.

V příštích letech téměř jistě uslyšíme o dalším rozmachu této společnosti. Každý velký úspěch začíná pouze ideou, přesně takovou, jakou měl pan Zeiss.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here