Charles R. Schwab: Člověk může uspět téměř ve všem

0
1738

Představte si 40. léta minulého století na jedné základní škole v kalifornské Santa Barbaře. Právě probíhá hodina angličtiny, a zatímco ostatní děti už ovládají čtení „jako když bičem mrská“, jednomu chlapci dělají seskupení písmenek v učebnici stále nepřekonatelné problémy. Jeho rodiče synovy potíže ignorují a učitelky ho automaticky řadí mezi ty žáky, které zaškatulkují pod štítek „pomalejší“. Seznamte se s Charlesem R. Schwabem – budoucím megaúspěšným investorem, zaměstnavatelem 13 000 lidí a zřejmě jedním z nejbohatších dyslektiků světa.

V době Charlesova dospívání se o této snad nejčastější poruše učení ještě mnoho nevědělo a tehdejší pedagogové obyčejně připisovali daný problém mentální zaostalosti, malé inteligenci či výrazné demotivaci. A ačkoliv v takovém momentu zatracení spousta dětí skutečně svou motivaci ztratí, Charles R. Schwab se rozhodl bojovat. Moc dobře si totiž uvědomoval, že zaostává za ostatními dětmi. Své nedostatky v hodinách angličtiny hvězdně vynahrazoval v matematice a sportu – stal se kapitánem golfového týmu a jeho úspěchy mu otevřely dvěře na Stanfordskou univerzitu, kterou úspěšně absolvoval.

„Nikdy jsem se nepokládal za hloupého, ale nemůžu vysvětlit proč. Prostě jsem si jen uvědomoval, že když na sobě budu tvrdě pracovat, možná se něco stane.“

A taky že se něco stalo. Počátkem 70. let si od svého strýce vypůjčil 100 000 dolarů a založil brokerskou firmu First Commander Group v San Franciscu. Její filosofie o dostupnosti investování pro každého způsobila raketový nárůst v počtu klientů a dnes již přejmenovaná společnost Charles Schwab Corporation obsluhuje téměř 8 milionů účtů.

„Člověk může uspět téměř ve všem, pro co najde neomezené nadšení.“

Po celá desetiletí však Charles vůbec netušil, že jeho problém se čtením má skutečné jméno. Velké procitnutí přišlo až kolem čtyřiceti let, kdy se u jeho syna začaly projevovat stejné potíže. Dlouhé série testů prokázaly, že trpí dyslexií. „Bylo to obrovské procitnutí,“ okomentoval to Charles R. Schwab, který přiznává, že stále nedokáže číst tak rychle jako ostatní lidé. Se svou poruchou se však vypořádal po svém – napsal tři knihy, které se okamžitě staly bestsellery.

„Neomezujte investování jenom na finanční svět. Investujte něco i do sebe a budete bohatě odměněni!“

Charles R. Schwab se pravidelně umísťuje v žebříčcích nejbohatších lidí světa, konkrétně se již několik let po sobě drží kolem 170. místa z celosvětového pohledu a zároveň patří mezi 50 nejbohatších Američanů. I ve věku 74 let stále aktivně působí v čele své společnosti a se svou ženou Helen vede filantropickou organizaci na pomoc dětem, které mají poruchy učení. Forbes jeho jmění odhaduje na 4,7 miliardy dolarů…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here