Cessna Citation X: Nejrychlejší soukromý letoun světa!

3
2219

Jestli vás to ještě nepraštilo do nosu, tak rychlost 1126 km/h je téměř hranicí magické rychlosti zvuku! Rychlejšími civilními letadly byly pouze Concordy a Tupolevy Tu-144, ty však nyní zdobí pouze muzea letectví… Seznamte se s vládcem civilního letectva, s vládcem mezi soukromými letouny, s králem všech králů vzdušného prostoru! Seznamte se s americkým proudovým letadlem Cessna Citation X!

Tradiční letecká společnost Cessna, založená roku 1927, má nyní na deset tisíc zaměstnanců a řada soukromých letadel typu Citation má dlouhou historii sahající až k přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. S blížícím se novým miléniem Cessnu začala tlačit konkurence a neustálé úpravy starších letounů nepřipadaly v úvahu. Požadavky byly jasné: vysoká rychlost, dlouhý dolet a maximální komfort! Tak vznikl projekt Citation X.

Svět se dočkal a prvním majitelem soukromé Citation X se stal světoznámý golfista Arnold Palmer, dlouholetý zákazník společnosti Cessna. Hned jeho první lety se zapsaly do historie, když stanovil nové světové rychlostní rekordy. Není tedy s podivem, že nejrychlejší soukromé letadlo světa je současně nejlepším aerodynamickým dílem tohoto sektoru. To přináší nejen možnosti dosažení výjimečných rychlostí, ale také výrazné snížení spotřeby paliva a prodloužení doletu. Dalším aspektem jedinečnosti jsou šípovitá křídla s dvacetimetrovým rozpětím, která jsou díky svému zkosení 37 stupňů také světovým unikátem. Výsledek skloubení těchto faktů je naprosto jasný – s Citation X se vždy dostanete nejdále a současně nejdříve!

Dvoupilotní letoun s motory Rolls-Royce není žádným drobečkem a těžko byste ho před sousedy jen tak skryli. Díky dvaadvacetimetrové délce nabízí uvnitř skvělé možnosti uspořádání interiéru. Každý interiér je unikátním dílem, dělá se totiž na zakázku speciálně dle požadavků konkrétního zákazníka. Do interiéru tak není problém zabudovat jakékoliv známé technologie nebo pracovní nástroje jako počítače či plasmové televize. Tím show však nekončí, Citation X má v ruce další trumf! A tím je výška interiéru, vývojáři společnosti se zaměřili na možnost pohodlného pohybu v letadle, takže příjemně narovnáni můžete projít osm metrů letadla. Při delších letech se tato výhoda stává neocenitelnou.

Návštěvou pilotní kabiny se postavíte tváří v tvář 21. století ve vší kráse. Dýchne na vás technická preciznost, dokonalé technologie a genialita lidského bytí! A pokud jste fanoušky techniky, pak za piloty radši ani nechoďte, mohlo by vám přijít líto, že na vás zbyl „pouze“ hlavní interiér pro posádku. Ale netruchlete, cestování nebude mít nikdy dlouhého trvání, i když byste si to možná přáli. Citation X svou dokonalou rychlostí zvládne cestu z L.A. do New Yorku pod čtyři hodiny a na jednu  téměř tunovou nádrž přeletí šest časových pásem, šest tisíc kilometrů! Kde je konkurence? Nikde, nemá smysl se ani ohlížet… Citation X jednoduše nemá konkurenci, je to vládce vzdušného prostoru se vším všudy.

Soukromých jetů Citation X už Cessna vyrobila více než 260 kusů a přesto je stále nedostatkovým zbožím, na letadlo vznikají u výrobce pořadníky a Cessna má v plánu zvednout produkci Xka o 65%. Kolik, že tedy tato nejrychlejší pánská hračka světa stojí? To byste museli kontaktovat výrobce, kalkulace ceny je totiž individuální a tak se o ceně nového letounu můžeme jen dohadovat. Každopádně, starší Citation X přijde dle modelového roku na 11 miliónů dolarů a více, ceny tedy v naší měně začínají na 230 milionech korun.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den Majky, v době psaní článku byla Cessna Citation X opravdu nejrychlejším letadlem světa – a to v kategorii privátních (osobních) letadel, jak je zmíněno v nadpisu i článku samotném. S pozdravem Tomáš Novotný, autor článku.

  2. to bych mozna veril v te dobe,ale ta rychlost,kterou uvadite je nepravdiva vuci strankam cessna.com a v jinych vyhledavacis ve specifikaci je rychlost taky pod 1000km/h.Nikoli ta vase.Jinak preji pekny den Tomasi:-)

  3. Treba soukrome letouny Gulfstream jsou predni spicky ve svete,ted se pracuje na G650,ktera ma par malickosti navic vuci 550.Ale g650 bude v prodeji az v roce 2012.Ale kupa miliardaru dava uz prednost vetsim soukromym letadlu,nez je cessna,G550,falcon,gulfstream apod.Ale 650 vuci nove cessne nema konkurenci.Kdybych byl miliardar,tak jdu do 550 nebo do 650.A moc by se mi libilo kazdy vikend letet k mori do jine zeme:-)))

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here