Kolik věcí potřebujeme k životu aneb když je méně někdy více

2
15237

Dnešním trendem je shromažďovat co nejvíce věcí. Ne však jen tak ledajaké věci, musí být samozřejmě v módě. Jak bychom si mohli dovolit být pozadu? Existuje tu však i jiný životní styl, který je běžný pro minimalisty, který nás vede k tomu, abychom zapomněli na materiální stránku věcí a více se soustředili na věci, na kterých opravdu záleží.

In a trendy

Každý z nás zná ten pocit, kdy si koupí nové oblečení nebo novou elektroniku. V tu chvíli pociťujeme obrovskou radost, avšak za pár dní či týdnů nás věci omrzí. Být in a trendy je v dnešní době cíl mnoha z nás. Nemáte nejnovější typ Iphonu? Tak to jste určitě už dávno out! Je těžké odolat častým nákupům, když náš trh nabízí ty nejmodernější novinky a výběr, o kterém jsme si dříve mohli nechat jen zdát. Zároveň tu je určitý tlak dalších lidí, kteří si všechny novinky kupují a rychle věci vyměňují. Poté nám často nezbývá nic jiného, než se přizpůsobit a jít s dobou, jen kvůli tomu, aby stále zůstali in. Takový tlak se netýká pouze dospělých, ale bohužel začíná už u dětí v mateřské školce, které se předhání v tom, kdo má nejmodernější telefon a hračky.

Jeden citát říká:

„Pro lidské štěstí je mnohem důležitější to, jaký člověk je, než to, co má. Když je totiž člověk nenasytný, nestačí mu ke štěstí žádný majetek.“

Obvykle to funguje tak, že pokud máme dostatečné prostředky na nákup věcí, tak nemáme žádnou zábranu si nakoupit vše, co chceme. Kupujeme věci, které nepotřebujeme. Možná na pro obdiv ostatních, možná je pro naší vlastní radost. Avšak ať koupíme cokoliv, nikdy to nestačí a chceme více a více. Naše touha se stává nezkrotitelnou.

Co je opravdu důležité?

Někteří lidé již přišli na to, že žádné věci jim nedokážou vynahradit zdraví, přátele nebo partnera. Možná, že nás věci dokážou uspokojit, ale nikdy to nebude mít dlouhého trvání. Existuje tu jistý směr, který se nazývá minimalismus. Lidé, kteří žijí minimalistickým stylem života se soustředí na jednoduchý styl života a odmítají shromažďování a neustálé nakupovaní věcí. Více věcí, než kolik potřebujeme se jim zdá zbytečné. Zároveň rychlé obměňování a vyhazování starších, avšak stále fungujících věcí se jim zdá jako velké plýtvání. Proto se raději soustředí se hodnotnější stránky života. Co jsou ale ty hodnotnější stránky života?

Nejhezčí věci jsou zadarmo

Říká se, že nejhezčí věci jsou zadarmo. Toto je rčení, které se neustále opakuje a nezáleží na tom, v jaké době se říká, protože je stále aktuální. Za peníze koupíme věci, ale ani ta nejkrásnější a nejblýskavější diamant se nevyrovná obejmutí našeho partnera nebo spikleneckému úsměvu kamaráda, se kterým zrovna vymýšlíte další lumpárnu. Pravé a přetrvávající emoce štěstí v nás vytvářejí právě tyto základní věci, které se na první pohled zdají obyčejné. Věci nás mohou na nějaký ten moment oslnit a občas můžeme přikládat materiálním věcem velkou váhu, avšak na druhý pohled zjišťujeme, jak prázdný by byl náš život, který by nebyl prosycen těmito hezkými prožitky.

© Petra Zápotočná

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here