Carlos Slim Helú: 45 miliónů každou hodinu!

0
3005

Zní to jako by přicházely nové časy, je tomu doopravdy tak? Na vrcholu pomyslného žebříčku nejbohatších lidí planety nastalo zemětřesení, které je možná předzvěstí budoucnosti. Dosud titul nejbohatší muž světa takřka monopolně patřil občanům USA, ať to byl Sam Walton (zakladatel největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart), nebo Bill Gates (symbol vyspělosti amerického softwarového průmyslu). Druhé místo pak patřilo Warrenu Buffetovi, jehož pozice jakoby byla symbolem, že investice do amerických společností jsou stále cestou k miliardám. Po celé roky se počty miliardářů měnily, ale Gates a Buffet byli stálicemi, najednou už tomu tak není.

Nový nejbohatší muž světa je Mexičan, který zbohatl na mexických a ne amerických firmách! Jsou snad dny hegemonie Evropské unie a Spojených států jednou provždy sečteny? Seznamte se s Carlosem Slim Helú, nejbohatším mužem světa!

V roce 1911 si v Mexiku otevřel malý obchůdek libanonský imigrant Yusef Slim Haddad Helú, který zasvětil svého pátého syna Carlose do tajů byznysu: „Když chceš mít víc než jiní, musíš dělat věci jinak než jiní.“ Už od sedmi let začal malý Carlos spekulovat s kartičkami basebalových hráčů, dva roky studoval statistiky hráčů. Našel systém v tom, jak dlouho trvá než se z dorostence stane hvězda a za jak dlouho začne uvadat sláva nejlepších hráčů. Od kamarádů levně skupoval druhořadé hráče, které obratem prodával mnohem dráž, jakmile postoupili. O několik desítek let to stejné udělal s mexickým telekomunikačním gigantem Telmex. Když se nad ním všichni škodolibě smáli, Helú koupil 20% za 1,76 miliardu dolarů (asi 32 mld. korun), za devět let se hodnota společnosti zvýšila o víc než 600%!

Hlavní pozice má Helú v latinskoamerických telekomunikacích, kontroluje 80% trhu mobilních telefonů v Mexiku, 90% pevných linek a taky většinu pevného připojení k internetu v celé Jižní Americe! Kromě toho má i vlastní banku Inbursa Bank, řetězec mexických restaurací, továrny na automobily a tabákový gigant Cigatam, který  ho zahrnuje nejen kvalitními doutníky, ale zvláště tučnými dividendami. Stručně řečeno k 1. září 2007 vlastní Carlos Slim helú 71 miliard dolarů (1,3 bilionu korun), což odpovídá 8% HDP celého Mexika

Stal se také prezidentem newyorské burzy, viceprezidentem mexické burzy a také v roce 1997 koupil 3% společnosti Apple Computers, a když se do firmy vrátil Steve Jobs, cena akcií vyletěla ze 17 na 100 dolarů!

Carlos Slim Helú ale určitě nepatří k rozmařilým boháčům (to je také možná důvod, proč má tolik peněz), má dva domy a překvapivě žádný privátní ostrov, přesto si nedávno pro své potřeby objednal  na zakázku upravený Boeing 737-700. Za skoro miliardu korun si tak může vychutnat pracovní porady ve výšce deseti kilometrů a při rychlosti přes tisíc kilometrů za hodinu.

Mimoto se Helú neuskromňuje pouze ve spotřebě tequily a doutníků (kterých po smrti své ženy v roce 1999 vykouří přes dvacet denně), a také sbírá umění, jak sám říká nerozumí mu, jen se mezi krásnými malbami cítí dobře. Proto jeho pracovnu v Mexico City zkrášlují originály od Moneta, Renoira, van Gogha. 28. ledna oslaví svoje šedesáté osmé narozeniny a jak prohlásil: „Poznal jsem, že jsou situace, kdy vám sebevětší hromada peněz není k ničemu. Bůh je neúplatný a rakev nemá kapsy.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here