Kdo bude příštím americkým prezidentem?

1
1469

Kdo? To je nejčastější slovo, které dnes Američan vysloví. Kdo bude příští prezident? To zatím nikdo neví, ale jisté je, že to určitě bude značně průlomový okamžik nejen v amerických dějinách. A zatímco u nás v Česku duel profesorských kandidátů na prezidenta probíhá zatím pouze v zákulisí (o tomto duelu si můžete přečíst zde), v Americe začal 5. ledna úvodní souboj v rámci jednotlivých stran (Demokraté a Republikáni) a zatím je celá volba ještě na začátku… Jak to v americkém systému volby hlavy státu (který se nám středoevropanům může zdát zvláštní) chodí? Každá strana navrhne několik kandidátů a ti se v takzvaných „primárkách“ (Primaries nebo Caucuses) ucházejí o hlasy voličů své vlastní strany. V rámci každého státu se určí pořadí a počet delegátů, kteří budou nakonec nominovat vítězného kandidáta na stranickém setkání. A teprve potom celý národ půjde volit konečného prezidenta. A kdo má zatím největší naději?

Hillary Clintonová (DEM), senátorka za Stát New York, žena bývalého prezidenta Clintona a v tuto chvíli jednoznačný leader demokratické strany. Ačkoli byla při první volbě v Iowě až třetí, následně vyhrála v Nevadě, New Hampshire a Michiganu a v tuto chvíli už má 1 148 hlasů z 2 025 potřebných k nominaci.

Barack Obama (DEM), v současném pořadí druhý a pravděpodobně také poslední vážný kandidát demokratické strany na prezidenta. Vyhrál v Iowě a nyní má asi o pouhých dvacet hlasů nutných ke zvolení méně než jeho rivalka. Jeho šance jsou velmi silné, neboť určitá část bílých Američanů jej upřednostňuje před Clintonovou a s podporou menšin může takřka bezvýhradně počítat i díky silně podpoře slavné moderátorky Oprah Winfrey (článek o ní naleznete zde).

John McCain (REP), senátor z Arizony, dosáhl fenomenálního vítězství behem tzv. Super úterý. V tuto chvíli má již tři čtvrtiny potřebných hlasů k nominaci a zároveň zpráva o pozastavení volební kampaně Mitta Romneyho, dává McCainovi značné šance stát se republikánským kandidátem do oválné pracovny. Jediné ohrožení se může skrývat v McCainově nedostatečné konzervativnosti, čímž by mohl přijít o cenné hlasy tradiční bílé vyšší střední třídy.

 Nezávislý kandidát, tím by mohl být newyorský starosta Michael Bloomberg, který vlastní informační mediální společnost a také nějakých šedesát miliard korun, takže může svoji kampaň sám financovat. Bloomberg, však zatím svoji kandidaturu jen zvažuje a pravděpodobnost, že by se prezidentem USA stal nezávislý kandidát je celkem mizivá. Ovšem pokud by jak republikáni, tak demokraté navrhli kandidáta z „extrémního tábora“, mohl by Bloomberg oslovit středové voliče obou stran (neboť byl demokrat i republikán) a zvítězit.

Jak výsledky ovlivní Česko? Rozhodnutí ohledně Iráku ovlivní celou oblast a tím i ceny ropy na světových trzích (tedy i cen benzínu u českých čerpacích stanic). Dále způsob jakým se federální vláda postaví k hypoteční krizi a zpomalování ekonomiky ovlivní akciové kurzy amerických a evropských akcií (takže všechny vaše investice). A také bude zásadní postoj nového prezidenta k vybudování protiraketového deštníku (potažmo radaru v Brdském vojenském prostoru).

Jelikož však žijeme v globalizovaném světě, cokoli se stane na druhé straně zeměkoule, ovlivní i vás – ať už přímo nebo nepřímo. Ať už se tedy prezidentem stane kdokoli, zajisté bude první svého pohlaví, barvy kůže, víry nebo věku. Takto napínavé volby ještě svět nezažil!

1 komentář

  1. Dobrý den,
    tak Obama je nesporně zajímavý kandidát, psychicky údajně neuvěřitelně vyzrálý (zvládá vítězství i porážky, tlak médií i oponentů), ale politicky značně nezkušený a mnoho odborníků se obává, že by přímý nástup na post nejmocnějšího muže planety nemusel zrovna ustát. Nicméně, i teď stále těžko hádat, jak vše dopadne. Americkým politologům by se nejvíce zamlouvalo duo Hillary prezidentkou se svým mužem v pozadí a Obamou jako viceprezidentem s tím, že pro další období by se jejich role prohodily. Což je ale značně utopická vize 😉 Přeji příjemný den a budeme všechny kandidáty pečlivě sledovat. S pozdravem Tomáš Novotný, šéfredaktor

    PS: Video se vážně podařilo 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here