Cannes: Město v záři reflektorů

0
1192

Třpytivé a noblesní město předčí vaše očekávání. Krásní lidé se procházejí po La Croisette v oblecích Brioni a v šatech Christian Lacroix, kabelky Chanel se pohupují v mírném vánku. Na horizontu jsou vidět poklidně plující plachetnice v záři zapadajícího slunce. Kdysi ospalá středozemní vesnice se stala srdcem a duší Azurového pobřeží. Cannes je magnetem pro filmové fanoušky, vyznavače sluníčka, majitele luxusních jachet i labužníky.

Ve 30. letech 19. století objevili kouzlo Azurového pobřeží angličtí aristokraté a Cannes se brzy stalo jejich oblíbenou destinací pro zimní dovolenou. Město postupně získalo světové renomé a o století později, v květnu roku 1946, byl slavnostně zahájen první ročník Mezinárodního filmového festivalu. Od té doby navštívily Festivalový palác tisíce herců, režisérů, producentů a filmových příznivců, aby se zúčastnily předávání prestižních filmových ocenění.

Příležitosti pro nakupování nabízí La Croisette, nejznámější ulice ve městě, která vede rovnoběžně s promenádou a představuje skutečnou mekku pro módní nadšence z vyšší třídy. Během celodenního maratónu po obchodech prestižních značek jako Bottega Veneta či Valentino se zde také můžete zastavit v kasinech, luxusních restauracích nebo salonech krásy.

Jsou to především honosné hotely podél La Croisette, co dodává jihofrancouzskému městu punc elegance. InterContinental Carlton z roku 1913, v němž se natáčel Hitchcockův film Chyťte zloděje, poskytuje svým zámožným hostům nádherná apartmá v tlumených odstínech zlaté a žluté barvy a okázalé výhledy na moře. V sedmém podlaží se nachází sedm rozsáhlých luxusních apartmá, každý s obrovskou terasou, která jsou pojmenovaná po filmových hvězdách, například Seanu Connerym nebo Sharon Stone. Během konání filmového festivalu bývá hotel dějištěm mnoha noblesních party.

Půvabně umělecky vyzdobený Hotel Martinez oslavuje tento rok osmdesáté narozeniny. Jako oblíbené sídlo nabízí nejdražší a nejluxusnější vícepokojové ateliérové apartmány na Francouzské riviéře. Pro čtenáře, kteří by raději dali přednost něčemu modernějšímu, je v nabídce pobyt v Le Grand Hotelu. Hotel se nachází trochu dále od moře za svým vlastním soukromým trávníkem, na němž se pořádají bouřlivé letní večírky. Nově zrenovované pokoje jsou barevné a přesto elegantní, s doplňky z pštrosí kůže a italským ložním prádlem. Prostorné apartmány v nejvyšším patře, pyšnící se zahradními terasami, jsou ideálním místem pro ubytování velkých skupin a rodin.

Většina zábavy ve městě se točí okolo filmu, například pěší výlety po filmových výjevech na nástěnných malbách. Neměli byste vynechat návštěvu horního patra Muzea de la Castre, odkud se vám naskytne úchvatný pohled na celé město, od starého města po La Croisette, od pohoří poblíž Nice po pobřeží poblíž St. Tropez.

Staré město dopřává návštěvníkům skutečnou atmosféru původního Cannes. Ulice jsou rovné, což je pro Azurové pobřeží typické, s třípatrovými domy. Tempo je zde mnohem pomalejší než na La Croisette a spíše než na turisty narazíte na místní lidi posedávající v kavárnách. Zastavte se u Jean Luca Pelé pro čokoládu nebo makaróny s příchutí růží, které jsou oblíbené mezi domorodci. Nezapomeňte navštívit proslulý Marche Forville, rušné tržiště s čerstvými výrobky, květinami, sýry a rybami. Můžete zde ochutnat mořského ježka, poněkud přesolenou místní specialitu.

Nechte se zlákat voláním moře a naskočte na trajekt navštívit blízké ostrovy Lérin. Saint-Honorat je domovem pro starověké opatství, zmodernizované před osmdesáti lety. Místí mniši tam prodávají domácí med, levanduli, excelentní víno a likér. Nejznámější je ale blízký Sainte-Marguerite, který v sedmnáctém století sloužil jako vězení pro muže se železnou maskou, o němž se říkalo, že byl dvojčetem krále Ludvíka IV. Každý ostrov je jiný, ale všechny se mohou pyšnit skalnatou krásou, jíž je proslulé celé Azurové pobřeží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here