Gwen Stefani: Žena za hvězdnou bouří

0
1537
 Štíhlá platinová blondýna s pohledem raněné laně, řasami mrkací panny a rty nalíčenými rudou rtěnkou – představa vzbuzující v mnoha lidech jen ironický úšklebek a poznámku o intelektu světlovlasých žen. Ale chyba lávky. Gwen Stefani, která 20. října předvedla v Praze profesionální výkon při příležitosti světového turné, boří všechny zavedené mýty. A to jak v hudbě a názorech, tak i v módě.
Těžko uvěřit, že zpěvačka, která svou hřívu odbarvuje na odstíny zlata od deváté třídy, oslavila na začátku října „už“ 38. narozeniny. Gwen totiž vypadá, líčí se a obléká jako čerstvá maturantka. A to bezmála dvacet let, přesně před touto dobou se začala věnovat své pěvecké kariéře. Ale narozdíl od mladičkých popových hvězdiček, které zdánlivě sdílejí se zpěvačkou shodné znaky (blond vlasy, výrazný make-up, útlý pas), je Gwen vyzrálá žena, která ví, co chce, má talentu na rozdávání a na hudebním poli je uznávanou performerkou, na druhou stranu své povolání nebere smrtelně vážně a dokáže se sama sobě od srdce zasmát. Ano, je pravda, že Gwen Stefani má ráda efektní okázalou show, plnou barev a třpytu ve stylu Harajuku (městská část v Tokyu, kde se setkávají mladí lidé v těch nejšílenějších a nejoriginálnějších módních kreacích), ale stále má na paměti, že celý ten zábavný „ glamour“ cirkus a povyk je třeba brát s nadhledem. Možná i proto se v jejím životopise nedopátráte žádných excesů ani typických hvězdných úletů, které jsou na pořadu dne mnoha celebrit.
Experimentování s drogami už ve školních letech? Nic takového. Zpěvačka, která se může pyšnit předky z Itálie, Irska a Skotska, vyrostla v Kalifornii, spořádaně vystudovala střední školu a pokračovala dál na univerzitě ve Fullertonu. Na konci 80. let ji její mladší bratr Eric přibral jako zpěvačku do své skupiny No Doubt. A kromě období sólové kariéry, kterou se rozhodla po třech letech ukončit, zůstala této původně ska-rockové kapele věrná dodnes.
Bouřlivé vztahy a milostné eskapády, jejichž počet by se úměrně zvyšoval s počtem prodaných desek? Zase špatně. Za svůj dosavadní život prožila zpěvačka jen dva dlouhé a vážné vztahy. Její první opravdovou láskou se stal Tony Kanal, jeden z členů kapely. Gwen byla velice zamilovaná, ale vztah se bohužel rozpadl. Období po rozchodu bylo pro ni sice nesmírně smutné, ale zároveň tvůrčí. Jak sama v několika rozhovorech přiznala, těžké časy sice zanechají šrámy na duši, ale umělecky velmi obohacují; právě v první polovině devadesátých let napsala snad nejproslulejší singl skupiny No Doubt – Don´t speak. Jak se už stalo u mnoha kapel a interpretů, po prvním hitu následuje delší či kratší popularita, davové šílenství, počet prodaných alb šplhá do závratných výšin… Ani zde ale není Gwen a potažmo celá kapela standardním produktem showbusinessu. Deska se prý příliš neprodávala a No Doubt se dokonce po několika hádkách rozpadli. Gwen možná zase mohla usednout do školní lavice a věnovat se studiu na vysoké, ale rádia si najednou všimla, že na kalifornské kapele přece jen něco bude. A tak se Gwen opět místo tužky chopila mikrofonu.
Druhým – a zatím posledním – mužem jejího života se stal baskytarista Gavin Rossdale. Své ano si snoubenci řekli před pěti lety hned dvakrát v Londýně v St. Paul´s Church v Covent Garden (kde se Elizabeth Doolittle poprvé setkala s profesorem Higginsem) a v Los Angeles.  Svatba byla pro tuto milovnici krásné a extravagantní módy další příležitostí obléci si nádhernou róbu. Volba padla na luxusní značku Dior a jejího dvorního návrháře Johna Galliana, který navrhl zpěvačce růžovobílé šaty doplněné „vintage“ krajkovým závojem.  Dokonalé štěstí a láska bez mráčku se ale nekonaly. Alespoň ne hned. Brzy po svatbě se totiž Gavin dozvěděl, že má čtrnáctiletou dceru, o které do té doby nevěděl. Pro Gwen nebylo lehké tuto zprávu přijmout a vztah se ocitl ve velké krizi. Právníci si už možná mlsně mnuli ruce nad rozvodem roku, ale nic takového se nekonalo. Naopak – zpěvačka zatoužila po vlastním miminku a za otce svého dítěte nechtěla  nikoho jiného než svého manžela.
V poslední době se Gwen Stefani daří, ale – stále platí, že každý svého štěstí strůjcem. Tato showmanka nečekala v koutku se složenýma rukama. Začala pokukovat po sólové dráze. Jak sama přiznala, chtěla si zkrátka zkusit, jaké to je sama něco dokázat. A jak známo, opravdu se jí to podařilo. Album Love.Angel.Music.Baby. se stalo v roce 2004 jedno z nejprodávanějších a podobný, i když ne tak velký úspěch stihl i poslední album The Sweet Escape. Stále je to ta „stará dobrá“ Gwen Stefani z No Doubt, která svým nezaměnitelným hlasem a přidrzle provinilým výrazem přesvědčuje tisíce fanoušků i kritiků o svém talentu, styl hudby je ale jiný – směs r´n´b, hip hopu, dancehallu, popu 80. let, rocku a někdy dokonce i tyrolského jódlování je naprosto unikátní.
Jak Gwen zpívá ve svém singlu If I was a rich girl, nejraději by vzala útokem všechny butiky její oblíbené excentrické návrhářky Vivienne Westwood, která se proslavila vytvořením image pro legendární Sex Pistols. Móda je zkrátka s její kariérou protnutí již od začátku a Gwen zatoužila stejně jako například Jennifer Lopez nebo rapper P. Diddy po své vlastní značce oblečení. Vytvořila hned dvě – L.A.M.B. pro náročnější a movitější ženy a dívky a dostupnější řadu Harajuku Lovers. Svršky přesně vystihují svou tvůrkyni – moderní a zároveň originální, s prvky ve stylu japonských Harajuku dívek, barevné i decentní, sportovní i elegantní. A skoro nikde nechybí zpěvaččina čtyři oblíbená slůvka, jež se shodují i s názvem prvního sólového alba.
Svou poslední kolekci představila Stefani začátkem září na newyorském Týdnu módy. Kolekci velmi vyzývavých bot dokonce pojmenovala po svém šestnáctiměsíčním synkovi Kingstnovi – a to už chce hodně odvahy.
Ostatně, mnoho fanoušků mohlo zhodnotit nejen její zpěv, ale i módní kreace 20. října, kdy zpěvačka vystoupila v pražské Sazka Aréně. Diva se vrací opět k No Doubt, ale i kdyby se rozhodla nadobro ukončit kariéru, rozhodně by na sebe mohla být pyšná. I když je mnoho těch, kteří ji považují v hudebním světe za povedený marketingový tah, stát se v osmatřiceti kvalitní umělkyní, módní návrhářkou, byznysmankou a v neposlední řadě manželkou a matkou je pořádný úspěch.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here