Fascinace týdne: Podnikání v Česku dle Světové banky

0
1281
Pohled autorů studie se zaměřoval na podnikatelské ukazatele jako je zahájení podnikání, získávání licencí, úvěrů a stavebních povolení, ochrana investorů, placení daní, zahraniční obchod nebo také uplatňování kontraktů a uzavírání podnikání. Naopak studie nezahrnuje další ukazatele a vlivy na podnikání jako jsou makroekonomická politika, právní ochranu, zločinnost nebo infrastrukturu. Lze tak zjednodušeně říci, že studie hodnotí úroveň svobody a náročnosti podnikání.
Tradičním držitelem první pozice je Singapur, následovaný Novým Zélandem a Spojenými státy. Z evropských zemí tabulce vévodí Dánsko, Británie a Irsko. Sousední Slovensko ukořistilo další pozici a obsadilo tak 36. místo, když za sebou nechává nejen jižanské státy Evropské unie Itálii, Španělsko a Portugalsko, ale i vedlejší Maďarsko.
Status quo České republiky není nejpříznivější ani mezi okolními státy
Zdánlivě rozsáhlé a tolik propírané reformy současné vlády jsou naprosto nedostatečné, průchodnost reforem a ochota reformovat se je však v ČR nízká, v přímém srovnání s ostatními státy tak Česko velmi rychle ztrácí pozice. A to i přesto, že ve většině podnikatelských faktorů hodnocených ve studii Česká republika získala pozitivní body za učiněné reformy. Studie zmiňuje zjednodušení podnikání na našem území v oblastech zahajování podnikání, zaměstnávání pracovníků, placení daní a ukončení podnikání.
Některé rozdíly, kterých si studie všímá, jsou však velmi výrazné. Česko zřetelně zaostává nejen globálně, ale i ve svém regionu – východní Evropě. Sice se v tomto oblastním žebříčku drží zhruba v polovině a o místo horší Polsko má dle autorů za Českem již citelnější ztrátu, ale nezbytnost potřebných změn a reforem je víc než zjevná. Nejvíce alarmujícím výsledkem byla oblast vymahatelnosti kontraktů a plnění daňových povinností. V obou faktorech Česko obsadilo shodně chvost mezi všemi postkomunistickými státy. Nejenže celkové daňové zatížení s hodnotou 48,1% patří mezi vyšší, ale administrativní náročnost na přípravu pro placení daní je suverénně nejvyšší – autoři studie naměřili 930 hodin ročně. To odpovídá desetinásobku prvního Estonska nebo téměř trojnásobku Slovenska. Vymahatelnost kontraktů je časově ještě náročnější, počet nezbytných procedur je sice nejnižší ve Východní Evropě, ale vyřízení celé záležitosti trvá v průměru dlouhých 820 dní, s tím ruku v ruce rostou celkové náklady – témeř nejvyšší v regionu.
Výhled pro zlepšení v další studii Doing Business
Samozřejmě studie zmiňuje i pozitivní kroky, které se vládě podařilo učinit, přesto je pokles nedostatečným výsledkem. Naštěstí z pohledu přílivu investic do naší země pořád proti spoustě zemí drží ČR dobré karty, takové, které se již ve studii neobjevují. Je pouze otázkou času, kdy Česko dravé rozvojové státy postupně doženou nejen svou liberálností v podnikaní, ale i demokratičností, vymahatelností práva a bezproblémovou kriminalitou. U některých to může trvat několik let, u jiných desítky. Tlak na jejich liberalizaci však plyne z globalizovaných trhů, ty nutí méně rozvinuté země v rámci zvyšování své konkurenceschopnosti k rozsáhlým reformám ve všech oblastech. Současně tyto země nemusí hledat nová řešení, stejné problémy před lety řešily rozvinuté ekonomiky, i tak se rychlost jejich rozvoje výrazně akceleruje.
Pro Česko znamenají výsledky jediné, dotáhnout navrhované změny do konce a zjednodušit podnikání. Není s podivem, že právě ty nejúspěšnější ekonomiky světa jsou těmi nejvstřícnějšími vůči podnikatelům. A proč usnadnit podnikání dokonale vystihuje článek Válka století: Kapitalismus vs. Socialismus.
Zprávu s doprovodnými informacemi, jednotlivé regionální zprávy a podrobné výsledky naleznete na stránkách www.doingbusiness.org.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here