Rozhodnutí k bydlení s partnerem je mezní situací ve vašem společném partnerském životě. Nemělo by se podceňovat a rozhodně by se nad ním nemělo mávnout rukou se slovy: ,,No ono to nějak půjde přece…doteď se vídáme a dáváme to…“. Tak tudy cesta opravdu nevede. Společnému bydlení předchází důležité otázky, nebo by alespoň předcházet měly. Vždyť se jedná o prostor, kde budete sdílet ty radostné okamžiky, romantiku, ale někdy i obyčejné problémy, práci a vše, co je spojené s životem.
Jste na společné bydlení připraveni?
To jakým způsobem zahájíte bydlení a rozvrhnete si vaše role, bude mít bezpochyby velký vliv na vaše následující léta. Na podobu vašeho vztahu a společného soužití. Bydlení s partnerem není prodloužení krásné dovolené, kde za vás uklízí personál hotelu, jídlo vaří šéfkuchař vyhlášené restaurace, budík zařizuje recepční a o výlety je postaráno. Rozhodnutí k společně tráveným dnům v jednom bytě či domě je projevem důvěry k tomu druhému. Je to odpověď na otázku, zda spolu zvládneme žít. Zda budeme tolerovat intimní chvilky druhého, jeho zvyky, koníčky, pracovní rituály, biorytmus a nálady.
Zkouška jako ve škole
Ještě jste si nezvykly na nepříjemné zvuky, nemusíte partnerovy ponožky přes židli a partnerčiny krámy všude v koupelně? A to je jen návštěva v bytě, který nesdílíte. Pamatujete si, jak jste se připravovali na zkoušky ve škole? Jistě jste si prošli alespoň některé otázky, na které se vyučující bude ptát. Zrovna tak, byste měli přistoupit k otázkám o společném bydlení. To je totiž zatěžkávací zkouškou vašeho budoucího vztahu. Bez ohledu na to, jak moc jste do sebe zamilovaní, budete si muset vyjasnit, jak bude vaše společná domácnost vypadat. Kdo bude mít jaké úkoly a kdo se bude na čem podílet. Partnerka není služka a partner není bankomat…ovšem pokud to tak někomu vyhovuje…
Vše je o domluvě
Sedněte si a v klidu si promluvte o všem, co je s bydlením společné. O financích, o domácích úkolech, bez kterých by po týdnu a měsíci byt vypadal jako hnízdo squatterů. Mluvte o společných návycích, rituálech, pracovní náplni a o odpočinku. O plánech, designu, nakupování…zkrátka o všem, co si budete muset ujasnit. Nemusíte si povídat jen o nepříjemných stránkách jako je úklid, vynášení odpadkového koše do popelnic nebo financování nábytků…popovídejte si o společně trávených volných chvílích. O tom, jak si představujete vzájemné soužití. Mluvte o snech, které máte.
Zařizování a zařizování…
Domluvte se, jak byste si představovali vzhled vašeho společného interiéru. Je možné, že to jednomu z partnerů bude třeba jedno. Zkuste vymyslet kompromisy, se kterými budete oba spokojeni. Barva není striktně černá nebo bílá. Vymýšlejte různé způsoby a malé ústupky. Budete je muset praktikovat skoro ve všem, abyste se domluvili. Nikdy nemůže být vše jen po vašem.
Miláčku, tohle udělej a tamto nedělej…
Po pár měsících jste dospěly k názoru, že se vaše subjektivní představy absolutně liší od nynější reality. Rozhodně je však nezlepšíte tím, že budete druhému něco zakazovat. V řešení podobných situací je nejlepší, když spolu partneři dokáží komunikovat. Kompromisy, komunikace, …dvě základní K, díky kterým bude vaše soužití fungovat. Společné bydlení nese takové nevyřčené pravidlo, že najednou budete dělat věci jinak, než jste je dělali doteď. Pokud se domluvíte, nemusí k tomu dojít.
© Barbora Mikysková
Čtěte také: Láska dokáže zbourat jakoukoli zeď