Freelanceři a jejich nejčastější chyby aneb jak se jim vyhnout?

3
6949

Osamostatnit se, začít podnikat a stát se pánem nejen svého času, ale celého svého pracovního života je snem snad každého člověka. Pravdou je, že na tom není zas tak nic těžkého. Začít totiž může každý, ale udržet se a uspět málokdo. Ptáte se, jak se na ono pomyslné výsluní dostat a jak se na něm udržet? Jednoduše. Zbavte se svých zlozvyků.

Freelancer aneb pytel plný zlozvyků

Možná už jste se ve svém životě někdy setkali s tak zvanými freelancery, jsou jimi programátoři, textaři, grafici či překladatelé na volné noze. A pokud už jste se s nimi setkali a někdy s nimi například pracovali, museli jste zjistit, že freelancer má mnoho zlozvyků. Ve skutečnosti tyto zlozvyky nemají jenom freelanceři, ale všichni, kdo pracující sami na sebe, jsou svým pánem a pánem své práce či času. Důvod je jednoduchý, neumí totiž pracovat sami se sebou, se svými vizemi, se svými klienty a s vizemi svých klientů. Pokud si tento článek čte nějaký freelancer, tak mi buď přizná za pravdu, nebo mě bude nenávidět za to, že jsem tento problém shrnula tak jednoduše. Přečtete-li si však následující článek, tak pochopíte.

Hon za mechanickým králíkem

Práce na volné noze představuje někdy hon za mechanickým králíkem. Freelanceři totiž přežívají z měsíce na měsíc a aby přežili, volí často jednoduchou strategii, pracují za nízkou cenu, aby o ně byl zájem, a musí toho udělat hodně, protože s tak nízkou cenou se jen tak neuživí. Přitom by stačilo zvednout cenu a mít více času na méně zakázek. Zní to jednoduše, že? Avšak chápu, že to tak jednoduché není. Pokud totiž chcete zvednout cenu, musíte zvednout i svoji kvalitu a kvalifikovanost, což se dělá velmi těžko, když kvůli svému živobytí musíte pracovat „od nevidím do nevidím“.

Na to je jedno jednoduše znějící, ale těžko proveditelné řešení. Je zapotřebí si uvědomit, že freelancer je jako živnostník, svoji práci dělá svědomitě, svým jménem a na svoji odpovědnost. Stejně tak by měl probíhat proces začlenění se do pracovního tempa a získávání klientů. Nemůžete očekávat, že když začnete pracovat jako freelancer, budete mít hned desítky zakázek, vysoké odměny a trvalý příjem. Opak je vlastně pravdou, klienti se k vám moc nepohrnou, protože nemáte zkušenosti a reference a vše budete muset dohnat nízkou cenou a pílí. A čím déle freelancer pracuje, tím větší má pocit vyhoření a pachtění se za mechanickým králíkem. V takovém případě nemá nikdo čas na sobě pracovat. A když na sobě nepracujete, nemůžete zvedat ceny. Když nemůžete zvedat ceny, musíte více pracovat.

Nespolehlivost pramenící z vyhoření

Freelanceři se tak velmi často zdají být nespolehliví a velmi často beze slova skončí. To je nejčastěji dáno dvěma důvody. Prvním z nich, a to většinou na začátku, je, že freelancer se z ničeho nic dostal na volnou nohu a ač chtěl být odjakživa svým pánem, najednou s tím neumí pracovat. Jak si řídit svůj vlastní čas? Jak zvládnout prodat sebe sama na tak překypujícím trhu? Jak si shánět zakázky a říct si o vyšší cenu? A tak se stane, že mnozí nezvládají termíny, protože si neumí řídit svůj čas, protože neví, kolik času jim zakázka zabere, nebo protože si vezmou příliš mnoho práce, a pak nestíhají.

Druhý důvod bývá mnohem smutnější a přichází později. Je jím vyhoření. Nedá se nic dělat, ale pracujete-li dennodenně za nízkou cenu, vaše motivace se zcela vytratí. Takové pracovní tempo vás jednou unaví, začnete se vyhýbat e-mailům i klientům. A tam teprve začíná váš problém, a to nikoliv pracovní, ale zdravotní.

Nemohou za to jiní

Máme pro vás pár tipů. V prvé řadě mějte na paměti, že za to nemohou jiní. Není to kvůli tomu, že by o váš obor nebyl zájem, a není to ani proto, že by ve vašem oboru působilo až mnoho freelancerů. Zapomeňte na to, že by byla krize, nebo že ceny jsou tak nízko. A už vůbec se nevymlouvejte, že se nestačíte vzdělávat, protože vše se tak rychle vyvíjí. Ano, je pravdou, že prosadit se není nikdy jednoduché, natož se udržet na pomyslném výsluní. Vymlouvání se na ostatní či na situaci vám však nepomůže, je třeba hledat problém u sebe a začít ho řešit. Klidně odjeďte na dovolenou, nebo si na čas najděte jinou práci. Klidně odřekněte několik zakázek a raději si dejte čas na vzdělávání a svoji vlastní regeneraci. Hlavně že vám to pomůže a postavíte se na nohy.

Budujte svoje jméno a pracujte na sobě

Není jednodušší rady a větší medvědí služby, než řeknu-li vám, že jediná cesta k vašemu úspěchu vede přes vás samotné. Na začátku je důležité najít si motivaci a tvořit dlouhodobé plány. Vyzkoušet si vybudovat časový plán a vůbec představy o svých možnostech, tedy kolik toho zvládnete udělat, aby vaše práce byla kvalitní, abyste při ní nevyhořeli a zároveň se uživili. V průběhu výkonu své práce myslete na to, že si musíte budovat nejen kontakty, ale také své jméno, neboť vaše jméno je vaší značkou a vaše spolehlivost a důkladné vzdělávání je vaším know-how. Myslete na své klienty, na jejich vize, plány a přání a snažte se jim naslouchat. Uvidíte, že budete-li s nimi komunikovat, porozumí vašim potřebám a vyhoví vám i v posunutí termínu.

© Markéta Vlková

3 KOMENTÁŘE

  1. “Pokud si tento článek čte nějaký freelancer, tak mi buď přizná za pravdu, nebo mě bude nenávidět za to, že jsem tento problém shrnula tak jednoduše. Přečtete-li si však následující článek, tak pochopíte.” píšete v ženském rodě pod jménem Martin Olejník, zvláštní ??

    • Zdravím Petře, autorka článku je uvedena hned pod textem s logem copyright. Jako autor jsem uveden já, jelikož některé redaktorky nemají ještě přístup do našeho systému a tak jsou uvedeny na konci článku, taktéž mám na starosti korekturu článku a jeho publikaci, tudíž vše spravuji pod svým profilem. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here