HIIT cvičení: Co to vlastně je a proč to zkusit?

0
3682

Způsob intenzivního cvičení si získává stále větší oblibu u začátečníků a trénovaných sportovců. Pokud vás tedy klasické kardio začíná trochu nudit a chtěli byste získat lepší kondici za velmi krátkou dobu, začněte s HIIT tréninkem! Populární workout vystihují slova jako intenzita, výkon, výzva a naprosté vyčerpání s maximálními výsledky. cvičení

,,Čím slabší je tělo, tím víc poroučí, čím silnější, tím více poslouchá.“ – Jean-Jacques Rousseau

Co znamená zkratka HIIT?

High-Intensity Interval Training je vysoko intenzivní intervalový trénink. Zní to složitě a nekonkrétně? Pokusíme se vám termín přiblížit. Oproti kardio cvičení, kterému byste se věnovali minimálně 40 minut a vydali ze sebe 50% energie s průměrným srdečním tepem, je HIIT trénink naprosto odlišný. Cvičení vám zabere velmi krátký čas a oproti střední intenzitě se u něho střídá maximální a nízká intenzita. Je to nejúčinnější cesta k růstu svalové hmoty a zároveň k pálení podkožního tuku. Cvičit můžete 15 – 30 minut a to podle kondice a požadovaného výsledku. Jelikož je doba cvičení velmi úsporná, může se mu v dnešní uspěchané době věnovat snad každý. Ovšem vezměte v potaz maximální výkon, který vašemu tělu ukáže limity. Neměli byste tudíž předpokládat, že se mu můžete věnovat každý den. Zkušení trenéři doporučují zařazovat HIIT třikrát týdně. Chcete lepší a rychlejší výsledky, větší kondici a lepší postavu? Jděte do HIIT výzvy, která je určena pro ty, kteří mají už nějakou průpravu ve cvičení. Můžete si však zvolit i v uvozovkách odlehčený způsob HIITu. Postupně se ale všichni dopracují ke skvělým výsledkům.

Nastavte si trénink podle svých možností

Nebojte se HIITu, věnovat se mu může téměř každý. Pokud jste ale začátečník a dělá vám problém vyjít více schodů na rozhlednu, zkuste raději postupné propracování se k vysoce intenzivnímu cvičení. HIIT si ze začátku nastavte tak, aby byla vysoká a nízká intenzita výkonu v poměru 1:1, pokud cvičení nezvládáte, poměr si upravte podle svých možností. Při běhání se 30 sekund budete věnovat sprintu a 30 půjdete pomalu. Začátečníci mohou jít celou minutu. Měli byste vycítit, jaké tempo vám bude ze začátku vyhovovat, aby vás HIIT úplně neodradil. Každý týden byste však měli navyšovat náročnost.

Jak si představit intenzivní trénink

HIIT si můžete vyzkoušet doma na karimatce, venku v trávě, v posilovně i na polní cestě. Možností je spousta, jen si vybrat tu pravou. Druhy cvičení a jejich časové rozložení uzpůsobte tomu, že by se celý trénink měl vejít do 30 minut.

HIIT je složen ze tří částí, v první tělo připravujeme na zátěž. Proto byste se měli věnovat celkovému protažení a zahřátí, což trvá okolo pěti minut. Druhá fáze a taky nejdůležitější je opravdu náročná a trvá okolo deseti minut, odvážnější si mohou střihnout minut patnáct. Třetí fáze slouží ke zklidnění srdečního tepu a dechu. Pozvolna snižujte intenzitu a cvičení završte důkladným protažením. To opravdu nepodceňujte, nebo druhý den nezařadíte ani na jedničku.

Chcete si HIIT cvičit ,,v klidu“ doma? Přidejte si do plánu dřepy, kliky, sklapovačky, angličáky a neustále cviky provádějte dokola. Když vás cvičení omrzí, zkuste si vyhledat cvičení na videu, kde budete spolupracovat s virtuálním trenérem. Nabízí se funkční trénink nebo tabata. Fantazii se meze nekladou a můžete zařadit i výskoky na vyvýšený schod, skákání přes švihadlo a běhání. V posilovně střídejte kardio zónu s těžkými váhami. Pokud se k takovému cvičení sami nedokopete, jděte do toho s kamarádem a zkuste kruhový trénink.

Proč cvičit právě HIIT, aneb výhody tréninku

Jelikož je trénink složen jak z kardio cvičení, tak z posilování, kromě pálení kalorií a podkožního tuku zároveň budujete svalovou hmotu. Spalování však neprobíhá jen během cvičení, ale díky afterburn efektu k němu dochází i několik hodin po skončení aktivity. Odcházíte z tělocvičny vyčerpáni ale spokojení, protože jste ze sebe vydali maximum? Tak si k dobrému pocitu přidejte ještě představu, že spalujete i dalších dvanáct hodin. Míváte problémy s kondicí a dechem? Věřte, že se kondice rapidně zlepší a s ní i dýchání. HIIT je skvělou prevencí proti srdečnímu onemocnění a prevencí velmi úspornou, stačí se mu věnovat třikrát týdně jen třicet minut. Má zkrátka velmi dobrý vliv na vaše zdraví a v neposlední řadě vás začne i bavit, protože je stále co zlepšovat. Cvičení je výzvou a sportovce baví posouvat své hranice kupředu.

Podpořte výsledky HIITu správným stravováním

Dopředu se budete posouvat rychleji, pokud se budete zajímat o správné načasování jídla v době tréninku a jeho samotnému složení. Samozřejmě záleží na vašich prioritách. Někdo chce pálit tuk, někdo chce nabírat svaly. Ani v jednom případě nezkoušejte cvičení na lačno. Nejen, že bude tělo totálně vyprahlé, ale navíc si bude brát energii ze svalů, nikoliv z tukových zásob. O tom, jak se vám bude cvičit na lačno ani nemluvě. Zkuste tedy hodinu před cvičením posnídat alespoň banán. Vedle správné stravy nezapomínejte na důležitou součást HIITu, a tou je REGENERACE!

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here