Nestíháte knihy číst? Zkuste je poslouchat! + SOUTĚŽ

0
2415

Také milujete představu, jak jste ponořeni do dobrodružného příběhu knihy, ale nezbývá vám čas na čtení? Pomocí moderních technologií si můžeme dnes „přečíst knihu“, aniž bychom ji vzali do ruky. Audioknihy otevírají svět nových možností, které se až donedávna ukrývali pouze na popsaných stránkách knih. Samozřejmě, každá mince má dvě strany a tak i klasické knihy mají své místo. O tom, jak a proč poslouchat a kdy třeba vzít do ruky klasický výtisk, si můžete přečíst v následujícím článku. Nebo byste si jej raději poslechli? 🙂 Dokonce pro vás máme i SOUTĚŽ o audioknihy zdarma.

knowledge-1052010_1280

Poslech audioknih zvyšuje naši pozornost

Při běžných činnostech a práci jsme schopni vykonávat několik věcí zároveň. Ne zřídka se však stává, že si nakonec nepamatujeme, co jsme vlastně dělali. Naše pozornost je totiž k jednotlivým činnostem rozptýlená. Pro to, abychom zlepšili naši schopnost soustředění a koncentrace, je potřeba mysl trénovat. Audioknihy jsou skvělým nástrojem, jak nastartovat naši pozornost na maximum. Při poslechu příběhu, výukových nahrávek či přednášky, se náš mozek „přepne“ do módu zvýšené pozornosti. Abychom si zapamatovali, co bylo řečeno, musíme opravdu vnímat. Pokud budete pravidelně poslouchat audioknihy, naučíte se dobře naslouchat a zvýšíte také kvalitu své pozornosti.

Poslech audioknih šetří čas

Tak, jako stíháme poslouchat hudbu při cestě do práce, můžeme také poslouchat audioknihy. Většina z nich je namluvená opravdovými odborníky na mluvené slovo a herci, takže jste přímo vtaženi do děje. Pokud se vám tedy nechce tahat s knížkou, nebo cestujete přeplněným ranním autobusem (ve kterém není ani místo k sezení), zkuste poslech místo čtení. Při mnoha profesích si můžete dovolit poslouchat knihy i v práci. Proto si audioknihy oblíbili lidé mnoha profesí, zejména řemeslníci, řidiči, hospodyně či zahrádkáři.

Audioknihy jsou skvělý způsob, jak číst a sportovat zároveň. Osobně můžu doporučit poslech audionahrávek při běhání. Nejen, že úplně zapomenete, že funíte do kopce a že vás už strašně bolí nohy, ale uběhnete mnohem více kilometrů za méně času. Oproti poslechu hudby docílíte opravdového vypnutí hlavy od problémů, jelikož se soustředíte na poslech příběhu, a ne na úkoly, které se na vás nahrnuli během dne v práci.

Čtení versus poslech

Schopnost pamatovat si získané informace se násobí dle počtu použitých smyslů. Pokud si např. přečteme zajímavou knížku, pak si zajdeme na přednášku na dané téma a následně si o tom popovídáme s přáteli, budeme si informace pamatovat po několik dalších let. A jak je na tom čtení versus poslech?

Učení poslechem je pro mnoho lidí jednodušší, než čtení psaného textu. Poslech trénujeme od narození, je pro nás přirozenou formou přijímání informací. Schopnost čtení si osvojujeme až po několika letech našeho života a pro mnohé z nás je velkým oříškem po mnoho dalších let. Samozřejmě existuje mnoho lidí, pro které je čtení efektivnější formou učení. Můžeme si v textu zaškrtávat, zvýrazňovat, doplňovat. Můžeme číst svým vlastním tempem. Pokud jste však nikdy nebyli zarytí čtenáři, bude pro vás audiokniha ta správní volba.

  • Poslech zabere méně času, učení je proto mnohem rychlejší. Je prokázáno, že poslechem získá žák informace mnohem rychlejší formou. Přečtení jedné knihy pro nás znamená práci na několik dní, informace z audioknihy získáte během pár hodin. Urychlení „čtení“ poslechem a šetření času je jednou z hlavních výhod, které audioknihy nabízejí.
  • Audioknihy šetří oči. Nejenže audioknihy šetří náš čas a mnohdy i záda, ale také náš zrak. Audioknihu oceníte při cestě autem, kdy můžete zkombinovat řízení se sebevzděláváním. Chcete se naučit španělsky? Není nic jednoduššího, než si pouštět Dona Quijote dela Mancha v originále. Audioknihy jsou skvělou možností hlavně pro lidi s horším zrakem, jelikož poslech nenamáhá oči.
  • Při poslechu můžete navíc dělat více věcí, což při čtení knížky opravdu nelze. Při poslechu můžete zkombinovat více činností zároveň. Je však důležité, abyste nekombinovali dvě činnosti, které potřebují vaši pozornost. Ta by měla být plně věnována poslechu.

Audioknihy jako „nové médium“?

Kdyby měly audioknihy samé výhody oproti tištěným knižním verzím, asi bychom již nepotřebovali knihkupectví a nakladatelství by zanikla. Knihy však mají, a budou vždy mít své místo ve světě učení i zábavy. Tištěné knihy jsou nosičem kulturního dědictví a tradice národů. Čtení bystří mozek, nutí nás přemýšlet a pomáhá rozvíjet lidskou fantazii. Pokud jste milovníkem knih a nedáte na ně dopustit, zkuste naše tipy, jak číst efektivněji s vyšší schopností si informace zapamatovat:

  • Osvojte si schopnost rychločtení – tedy zrychlenou formu vnímání psaného textu. Při této metodě dochází k zněkolikanásobení rychlosti čtení a pamatování textu. Díky rychločtení dokážete také lépe odlišit podstatní informace od těch méně důležitých.
  • Čtěte dle metody PQRST. Tato technika se skládá z uvědomělého čtení a opakování dle zadaného postupu. Pro dobré zapamatování čtěte nejdříve přehled (Preview), pak si položte otázku (Question), následně se pusťte do čtení (Read), opakujte (Self-recitation), a nakonec vyzkoušejte, co jste si zapamatovali (Test).

Pokud jste dočetli až sem, ale chtěli byste vyhrát nějakou knihu, kterou si lze poslechnout podívejte se na naši soutěž o audioknihy, kterou jsme pro vás připravili.

© Gabriela Otteová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here