Výběr hodinek: Samá komplikace… Jste zmatení?

0
2151

V minulém článku jsme nahlédli pod pokličku cenám luxusních hodinek a mnozí z vás již zasvěceně pokyvují hlavou, když si čtou cenovky v obchodech. Kultura kvalitních mechanických hodinek se v naší zemi velmi rychle rozvíjí a stále velké množství lidí se ztrácí v pojmech jako jsou komplikace, tourbillon, minute repeater, počet kamenů, kalibr, atd. Dreamlife k vám tímto natahuje pomocnou ruku a přiblíží vám pár základních pojmů, se kterými se můžete v této vzrušující oblasti exkluzivních doplňků setkat.

Začněme od základů a podívejme se na kalibr. Tímto pojmem je označován strojek, který hodinky pohání. Pokud si vyberete automatický, znamená to, že se o jeho pravidelné natahování nemusíte starat. Mechanické kalibry naopak pravidelné ruční natahování vyžadují. Když se díváte na hodinky a na popisu jejich kalibru čtete kolik má kamenů, vězte, že to nemá nic společného s počtem diamantů… Kámen je označení pro vnitřní ložiska z umělých rubínů, ve kterých se otáčejí součástky. Z toho logicky vyplývá, že čím více kamenů kalibr má, tím více pohyblivých součástek v něm najdete a tím je také komplikovanější a cennější. U běžných hodinek naleznete obvykle čísla okolo 18, opravdu komplikované hodinky mají ale i dvojnásobek.

 Další záhadný pojem pro mnoho lidí je komplikace. Opět se nenechte zmást, nemá to nic společného s tím, jak náročné je hodinky sehnat, nebo snad nosit. Pojmem komplikace se označuje funkce hodinek, která je nadstandardní a zpravidla náročná na výrobu. Vzhledem k tomu, že z předchozího článku již tušíte, že právě tyto funkce hrají důležitou roli při výběru hodinek, tak je společně prozkoumáme!
 Chronograf je nejčastější z nich a jednoduše znamená, že hodinky jsou schopné změřit nějaký časový úsek s přesností na desetiny, někdy i setiny sekundy. Toto není nic složitého u digitálních hodinek, ale vytvořit mechanický stroj, který je stejně přesný jako digitální, je stejně náročné, jako z hlavy vypočítat odmocninu z dvanáctimístného čísla! Dejte pozor, abyste nespletli chronograf s chronometrem, který označuje přesnost tohoto měření.
 Tourbillon je pravděpodobně nejznámější a dnes již legendární komplikací, výstižné synonymum pro nesmírnou lidskou tvořivost a představivost. Miniaturní strojek, který obvykle váží desetiny gramu a skládá se z desítek součástek, se stará o eliminaci vlivu zemské přitažlivosti na přesný chod hodinek. Dosahuje toho pohybem setrvačníku proti své vlastní ose, rychlostí jedné otočky za minutu. „Co je dokonalé, uděláme dokonalejší!“ Je pravděpodobné heslo společnosti Jaeger LeCoultre, která vytvořila gyrotourbillon – názorná ukázka a porovnání s ‘obyčejným’ tourbillonem v sekci Video, slova v tomto případě nestačí…
 Minute repeater, v našich článcích pro zjednodušení často označovaný jako gong, je komplikace nadmíru složitá. Pomocí zvukového signálu udává, kolik je přesně hodin. Na znějící drát stočený ve vnitřním obvodu pouzdra bijí dvě miniaturní kladívka na dvou odlišných místech a vydávají tak jeden vyšší a jeden nižší tón. Nižší tón udává hodiny, kombinace nižšího a vyššího čtvrthodiny a vyšší minuty – krása zvuku očaruje nejednomu sběrateli! Názornou ukázku opět shlédněte v sekci Video a porovnejte, jak odlišně mohou znít dva různé mechanismy…
 Další komplikace se týkají zvláště měření časových úseků, můžete se setkat například s pojmem rattrapante, označující komplikaci, která jednu sekundovou ručičku po stisknutí tlačítka zastaví, abyste mohli odečíst mezičas, a po stisknutí dalšího tlačítka opět dožene druhou, která celou dobu měří uplynulý čas bez zastavení.
Je ještě mnoho dalších speciálních pojmů, se kterými se můžete setkat, ale když vyrazíte vybaveni znalostmi z tohoto článku na výzvědy do butiku, jistě budete obsluhování s péči náležící nadšenému znalci a sběrateli… Nezbývá než jen popřát příjemné vybírání a skvělou koupi!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here