Velikonoce 2009 ve světě luxusu a umění!

0
1427

Vajíčka (i když zdrobnělina zde není na místě, v tomto případě zní i slovo vejce dost malicherně) vyrobená v chorvatském městě Koprivnica by se vám do koše ani nevešla. Čtrnáct obrovských kusů bylo vyrobeno v rámci projektu „Velikonoční vejce od srdce“ a svými kresbami je ozdobila dvacítka místních umělců. Každé vejce měří něco přes dva metry a váží kolem 30 kilogramů.

Už od 28. března obří vajíčka cestují kolem světa, jejich harmonogram čítá New York, Madrid, Bratislavu, Budapešť a chorvatská města jako Záhřeb a Dubrovník. Tato neobvyklá výstava je podle protagonistů nejlepší cestou, jak lidem po celém světě popřát veselé Velikonoce a zároveň všem přiblížit chorvatské lidové umění. Všechny vystavené kusy zatím lákají tisíce turistů, snad i díky tomu, že projekt vzbudil značný ohlas v zahraničních médiích.

Proslulý španělský výrobce čokolády Enric Rovira zase na oslavu Velikonoc přichystal limitovanou edici vajíček pro řetězec Harvey Nichols. Pouze 200 vyrobených kusů vajíček má tři různé designy a jedno z nich ukrývá speciální výherní „Zlatou jízdenku“, která pro šťastného výherce bude znamenat výlet do Barcelony s prohlídkou čokoládového ráje – dílny Enrica Roviry, následovanou večeří v luxusní restauraci a noclehem v srdci španělského velkoměsta. Vajíčka jsou směsí vybrané tmavé a bílé čokolády, nebo bílé čokolády posypané tmavým čokoládovým práškem. Tato vajíčka zajisté potěšila všechny milovníky čokolády, cena za kus činila 29,95 liber.

Britský obchodní řetězec Selfridges pro změnu nabízí čokoládová vajíčka za 1000 liber. Nahoru cenu vyhnala zlatá mince, která je umístěná na každém z vajec, neboť Selfridges věří, že zlato je v dnešní době slibnou investicí. Mluvčí tvrdí, že „podle Švýcarské banky UBS se poptávka po zlatě ve srovnání s rokem 2007 letos zdvojnásobí“. I historie prý dokazuje, že v dobách finanční krize je zlato jednou z nejspolehlivějších komodit, do nichž lze investovat.

Nejslavnější velikonoční vajíčka světa, a sice ta, která kdysi nejen pro ruskou šlechtu tvořil slavný Fabergé, se mají dočkat svého vlastního muzea v německém Baden Baden. Ruský magnát a nadšený sběratel Fabergého vajec Alexander Ivanov nedávno oznámil, že muzeum by mělo otvírat 9. května. Jeho sbírka má údajně hodnotu 1,5 miliardy dolarů a patří do ní i slavné vejce Rothschild, které Ivanov zakoupil za 8,9 milionů liber při aukci v roce 2007.

Rus nejdříve plánoval otevřít muzeum ve své vlasti, nicméně ho prý odradila cena budovy, jež si pro tento účel vybral, a ruská byrokracie. Stavba muzea v Německu vyšla na 22 milionů dolarů, přičemž město Baden Baden nebylá čistě náhodná volba. Ivanov si toto místo vybral, protože vždy přitahovalo ruské turisty a navíc město projevilo velkou podporu jeho myšlence. Vstupné by mělo činit 20 eur a hrdý majitel doufá, že muzeum přiláká až půl milionu návštěv ročně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here