Pokud se zajímáte o fascinující svět vysoké hodinařiny, možná tento článek s úsměvem přečtete a nedozvíte se nic nového. Jestli naopak čtete naše články o hodinkách a u každého svoláváte kolegy, aby se podívali kolik “toto” proboha stojí, tak teď dostanete ty správné informace, díky kterým dokážete rozumět divokým cenám v ještě divočejším světě malých mechanických zázraků! Jinými slovy se pojďme podívat na to, co všechno určuje cenu hodinek, které vidíte za výlohou luxusních butiků…
Jako první přichází na řadu materiál pouzdra, kterého si logicky všimnete jako prvního. Nejčastěji se používá leštěná nerezová ocel, bílé, růžové a žluté zlato nebo platina. Ocel je velmi levná a nemá zásadní vliv na zvýšení ceny, pokud toužíte po reprezentativních hodinkách ze zlata, můžete je koupit zhruba od 60 tisíc. Co ale udělá s cenovkou platina, názorně ilustruje IWC u svého Modelu
Big Pilots Watch – v oceli je seženete
kolem 300 tisíc, pokud chcete platinu, zaplatíte přes milion! V čem je takový rozdíl? Především má platina svůj specifický vzhled, který nenahradíte ničím na světě, dále vyniká v odolnosti a díky tomu její zpracování trvá podstatně déle, a konečně je jednoduše vzácným kovem.
Až důkladně prozkoumáte z čeho je vyrobené pouzdro, bude vás zajímat, co skrývá. Hodinový strojek, odborně kalibr, je ukázkou řemeslného mistrovství jeho tvůrců. Trvá tisíce hodin, než vytvoříte funkční počítačový model, který kombinuje stovky miniaturních součástek do takové podoby, že jejich souhra ukáže přesný čas. Právě bezbřehá tvořivost, díky které je tato souhra možná s tak dokonalým výsledkem, je předmětem obdivu všech sběratelů na světě… Existují ověřené sériové kalibry, které cenu výrazně nezvyšují, ale jak se dostáváme do dražších oblastí, očekávejte speciálně vyvinuté kalibr jen pro daný model nebo kalibry svou konstrukcí odkazující na dědictví po modelu úspěšném na trhu např. v 19. století.
Komplikace jsou hlavním zaměřením pro movité sběratele, kteří platí takové sumy za jednotlivé hodinky, že byste si za ně pořídili pohodlný rodinný dům. A není se co divit… Začneme s neobdivovanější, královskou komplikací – tourbillonem. Pokud ho hodinky mají, počítejte s cenou kolem jednoho miliónu a výše. Pro ilustraci, většina je konstruována ze zhruba stovky součástek, které dohromady váží méně než 0,3 gramu – dokážete si to vůbec představit?! Minute repeater, tedy opakovač minut – v našich článcích pro zjednodušení označován jako gong, je další komplikací, která je opravdovou raritou. Podobně jako u tourbillonu se dostáváme přes magický milion korun. Oblíbenou a praktickou komplikací je věčný kalendář, díky kterému jste vždy v obraze o roce, týdnu, měsíci a datu. Aby byl přesný, musíte počítat se všemi odchylkami v čase v následujících sta letech a zkonstruovat strojek tak, aby je eliminoval! Proto věčný kalendář zvýší cenu o půl milionu a více.
Další prvek, díky kterému některé hodinky stojí lidově řečeno majlant, je dílna, ze které pochází. Dílna, tedy jinak značka. Značka hraje velkou roli už kvůli své tradici, která někdy sahá několik století do minulosti, také díky zkušeným hodinářům pracujícím u jedné značky celý život, kteří jsou světovými legendami, a samozřejmě také kvůli exkluzivitě. Co je ovšem méně zřejmé, je fakt, že každý výrobce na špičkové úrovni má své vlastní výrobní postupy a stanovuje přísné standardy pro výrobu. U dražších modelů je běžné, že hodinky jsou po fázi sestavování stejně dlouhou dobu testovány v nejnáročnějších podmínkách, aby byla zaručena co nejvyšší možná spolehlivost!
Nepřehlédnutelným hráčem v cenové bitvě jsou drahé kameny. Cena přímo úměrně roste ve vztahu s vahou drahých kamenů použitých na hodinkách, to je logické. Přesto nejdražší hodinky obvykle nejsou na výsluní kvůli zářivému zevnějšku z kamenů, ale spíše díky neskutečně složitému mechanickému srdci… Pokud chcete mít doma skutečně jedinečný model, necháte si vyrýt do zadního víčka iniciály, rodinný erb nebo cokoliv, co je vám blízké. Často se rytím upravují i mechanické části strojku, které jsou vidět přes průhledné zadní víčko a dodávají další rozměr krásy, za který si samozřejmě zaplatíte několik set tisíc navíc.
Nezbyl nám prostor, abychom pokryli vše, kvůli čemu si koupíte zdánlivě podobné hodinky v jednom hodinářství za 5 tisíc a v druhém po vás budou chtít přidat na konec tři nuly, cenu samozřejmě ovlivňují další faktory jako jsou limitované edice konkrétních modelů, neobvyklý design, speciálně zvýšená odolnost hodinek, atd… Nadšenci, kteří chtějí lépe pochopit, proč je cena některých součástí tak vysoká, se v blízké době dočkají dalšího článku nabitého informacemi!
Nepřehlédněte doplňující wallpaper a video galerii pod článkem.
Dobrý den všem solventním klientům a sběratelům luxusních hodinek.Opravdu už nevím,kde hledat solventní lidi,kteří opravdu vi,co je precizní prace.Hledám touto cestou nejakeho solventního a vážného sberatele,ktery dokaze ocenit hodinky znacky Balancier Companse Ancre,které jsou celé zlaté a s 17 rubíny.Hodinky jsou v krasnem stavu,zda li nekdo bude mit zajem,at mne prosim kontaktuje viz vyse na uvedeny mail.Fota zaslumrozhodne nebude litovat.Děkuji moc,krásný den