Ozdravte tělo i mysl thajskou masáží

0
1527
S končícím rokem se mnozí z nás cítí vysílení, bez energie, zkrátka vyčerpaní. Zní to sice jako klišé, ale pravdou bohužel je, že za naši únavu může až příliš hektický život a stres. A také to, že si neumíme nebo spíš nechceme uvědomit, že tělo i mysl potřebují kromě práce občas i zastavit. Zvolnit, načerpat nové síly, povzbudit ducha. Existuje mnoho způsobů, jak si příjemně odpočinout. Nejúčinnějším lékem je pobyt v přírodě. Pokud ale nemáte čas na delší regeneraci nebo se rádi necháváte rozmazlovat odborníky, jednou z možností je příjemná, dlouhá a nejlépe pravidelná thajská masáž. Mírná a přátelská povaha Thajců dokazuje, že toto „léčení“ duše i tělesné schránky má dlouhodobé a pozitivní výsledky. Obyvatelé asijské země si masáž dopřávají téměř dennodenně, ať už po těžké práci, kdy potřebují uvolnit ztuhlé svaly, tak jen pro běžné zklidnění. Masáže se praktikují snad všude – ve speciálních salónech, lázních, klinikách i doma.
Pokud jste se pousmáli a představili si v duchu Thajsko jakožto zemi spojenou se „sexuální turistikou“, žijete ve velkém omylu. Tradiční masáž nemá s erotikou nic společného. Spíše naopak. V centrech a salónech, (tedy v těch opravdových, ne v pochybných podnicích, které ovšem existují jak v Thajsku, tak v jakékoliv jiné zemi) pracují profesionálové, kteří prošli prestižními asijskými školami. Thajci (a především thajské ženy) jsou v tomto ohledu vychováváni spíše puritánsky, není například možné, aby se dotýkali zákazníkovy nahé kůže. Proto jsou při těchto masážích – narozdíl od evropských – ošetřovaní lidé zcela zahaleni.
Tradiční masáže nemůže provádět, kdo si zamane. „Nuad“, jak se tomuto umění říká, má kořeny ve starobylé józe a vyžaduje výbornou znalost lidské anatomie. Tedy všech svalů, šlach, vazů i kostí. Je vlastně léčebnou nebo spíše preventivní metodou. Stejně důležitými pojmy jsou takzvané seny neboli neviditelné energetické čáry, jež procházejí naším tělem. Právě na nich je thajská masáž založena – jejich protlačováním dochází k odblokování, uvolnění, odvodu toxinů a hlavně zlepšení toku energie.Tedy nikoliv hnětením, které je typické pro klasický evropský styl masírování. Je však nutné poznamenat, že vážné zdravotní problémy, způsobené například úrazem, thajskou masáží řešit nelze. Zde musí zasáhnout lékař.
Stát se profesionálem stojí nemalé úsilí. V Thajsku existuje několik druhů škol, kde mohou získat vzdělání. Těmi jsou například chrámové školy. Nejvyhlášenější a nejtradičnější „univerzita masáží“ se nachází v chrámu Wat Phó, jež sídlí v Bangkoku. Zde se studenti mimo jiné učí hledat seny podle pravých starobylých map lidského těla.
 Hodina thajského masírování nestačí. Zde platí čím déle, tím lépe. Pokud chcete svému tělu a mysli skutečně a efektně pomoci, nechte se hýčkat minimálně sto dvacet minut, radí všichni znalci. Jen tak dojde na opravdu všechny části těla a vy se po odchodu domů cítíte jako znovuzrození.
Při pobytu v Thajsku je přímo „nutností“ absolvovat klasickou thajskou masáž. Pokud vaše kroky v nejbližší době do těchto vzdálených končin nevedou, nemusíte zoufat. V Praze i ostatních českých městech bylo v devadesátých letech otevřeno mnoho kvalitních thajských center, která zaměstnávají mistry a mistryně ve svém oboru. Cena jedné dvouhodinové masáže se pohybuje v průměru okolo 1200 korun, v Thajsku se liší centrum od centra. Masáže nabízí jak nejluxusnější hotely, tak samotné Thajky na plážích. Takové masírování je ale často amatérskou záležitostí…
Náš život se neskládá jen z materiálních radostí. Čteme knihy, poznáváme nová místa a vzděláváme se, abychom posílili naši mysl a ducha. Thajská masáž si klade za cíl duši ozdravit a osvěžit. Není právě doba před Vánoci tím pravým časem na podobnou očistnou kúru?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here