Queen Mary II: Město na vodě

0
1931

Kdo by nechtěl zažít ono horečné opojení z nasávání mořského vzduchu na palubě největšího, nejnákladnějšího a nejpřepychovějšího zaoceánského parníku své doby, které ve filmovém Titaniku ventiloval Leonardo Di Caprio, úsměvným, nicméně maximálně výstižným výkřikem „Jsem král světa!“ Cítit pod nohama omamnou sílu a velikost lidského génia přetavenou díky hromadě peněz do monumentálního, oceán vznešeně brázdícího kolosu. Titanic může trouchnivět na dně mořském, ale to neznamená, že vy byste se snad nemohli cítit králem světa. Jen se otočte po zvuku lodní sirény, vaše královna vás očekává.

Queen Mary II. je v současnosti největší linkovou osobní lodí na světě. Ji i její předchůdkyni, těšící se ve třicátých letech pověsti jedné z nejluxusnějších a nejbezpečnějších lodí britského královského vojenského námořnictva, má na svědomí americká rejdařská společnost Cunard Lines, jíž je aktuální vlajkovou lodí. Druhá „královna“, která se zrodila v loděnicích francouzského Saint-Nazaire, si přitom nijak nezadá s tou první, právě naopak – má téměř dvojnásobný výtlak, je větší a pochopitelně i rychlejší a trasu ze Southamptonu do New Yorku urazí při rychlosti 30 uzlů, tedy 56 kilometrů za hodinu, za necelých šest dní. Co zůstalo v rodině je identický zvuk lodní sirény, jaký proslavil její předchůdkyni.

Se svými 345 metry je Queen Mary II. delší než tři fotbalová hřiště za sebou, délkou překonává i americké letadlové lodě třídy Nimitz. Může se také pochlubit šířkou 40 metrů a celkovou výškou od kýlu až po vrcholek komínů 72 metrů. Jen jejích šedesát metrů výšky nad čárou ponoru zhruba odpovídá petřínské rozhledně, takže o výhled se bát rozhodně nemusíte. Většina kabin také disponuje balkónem, který vám umožní kochat se mořským panorámem jak libo. Všech 17 palub spojuje 22 výtahů a 4 339 schodů a narazit na nich můžete až na 2620 cestujících, o jejichž bezpečí i zábavu se stará 1250 členů posádky.

O zábavu tu nouzi rozhodně mít nebudete. Vydáte-li se ze své kajuty na průzkum okolí, záhy zjistíte, že zahnat hlad a žízeň můžete v celkem 15 restauracích, grilech, barech a vinárnách a zahnat nudu pak v casinu, nočním klubu, divadle, tanečním sále či „největší knihovně na vodě“. Za aktivním odpočinkem se můžete vypravit do některé ze zdejších tělocvičen, posiloven či využít některý z pěti perfektně zařízených bazénů nebo lázně. A nezapomeňme na výukové středisko sestávající ze sedmi přestavitelných učeben a „obligátní“ palubní planetárium.

Můžete si vybrat z několika druhů kajut, přičemž ty standardní mají 18 m2, komfortnější pak 27 m2. Jak se zvyšuje rozloha a luxus, stoupá také cena lodního lístku. Kajuty o 53 m2 stojí kolem milionu korun a u pěti superluxusních dvoupatrových apartmá s rozlohou 204 čtverečních metrů Cunard prozatím cenu ani neuvedl. Nic zvláštního vzhledem k celkové ceně lodi, která dosahuje astronomických 780 milionů dolarů. Abyste nepochybovali, že budete v dobré společnosti vězte, že při olympiádě v Aténách sloužila Queen Mary II. jako luxusní hotel pro prominentní návštěvníky a jejích služeb tehdy využili mj. britský premiér Tony Blair či francouzský prezident Jacques Chirac.

Pro zajímavost, nedávno si Queen Mary II „zahrála“ v aktuálním katastrofickém hitu Poseidon, o luxusní zaoceánské lodi, kterou na otevřeném moři převrhne obří vlna. Snímek je remakem klasiky Dobrodružství Poseidonu, ve kterém si svého času zahrála její předchůdkyně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here