Wikipedia: Největší zdroj lidského vědění

0
1705
Ačkoliv je projekt Wikipedia značně mladý (vznikl v roce 2001), prodral se velmi rychle mezi deset nejnavštěvovanějších destinací internetu. Jeho krédo Help us spread knowledge worldwide (Pomožte nám šířit vědomosti po celém světě) plní své poslání napříč všemi kontinenty rychlostí světla. Ať už do Googlu zadáte cokoliv, ve vysokém procentu případů bude odkaz na Wikipedii mezi prvními pěti. S explozivním nárůstem popularity a s ní spojené návštěvnosti, se internetová encyklopedie Wikipedia dostává do role nejvyužívanější studnice lidských znalostí na světě.
 Drtivá většina z nás již pravděpodobně při surfování v nekonečných zálivech internetu, s cílem ulovit nové informace, na Wikipedii narazila. Podbízí se na každém virtuálním rohu. Vraťme se společně do dětských let, kdy jsme plni nadšení listovali velkými encyklopediemi plnými krásných obrázků zvířat, fascinujících průřezů strojů, náhledů a popisů. Většina z nich byla podána velmi přitažlivou a jednoduchou formou. O to stejné se snaží i Wikipedie, ovšem s jednou monumentální výhodou. Do knihy s tvrdými deskami stěží nacpete přes 8,3 milionů článků na všechna myslitelná témata, což se Wikipedii díky internetu triumfálně daří! Nehledě na to, že toto číslo den ode dne stoupá a jeho potenciál růstu jde ruku v ruce s potenciálem lidských znalostí. Je tedy naprosto neomezený!
 O Jeho tvorbu pečuje rozsáhlá skupina několika tisíc dobrovolníků, kteří pro Wikipedii pracují bez finanční odměny. Přispět však může prakticky každý, kdo se tak rozhodne. Pokud máte informace o něčem, co v obsahu ještě není, můžete to být právě Vy a pomoct tak celému projektu! Naprosto klíčovým faktorem v předchozích větách je slovo dobrovolníků! Pokud lidé dělají něco, co zabírá jejich čas a nedostávají za to zaplaceno, stojí za tím obvykle velmi silná motivace a touha pomáhat ostatním. To je patrně nejkrásnější aspekt celé Wikipedie. Stmeluje lidi, kteří chtějí pomoct ostatním tím, co sami velmi dobře znají. Ano, tato dobrovolnost může někdy znamenat, že kvalita Wikipedie sice není dokonalá, je však mnohem lepší, než bychom očekávali. Oficiální nezávislý test, který porovnával Wikipedii s ostatními tradičními zdroji, vyhodnotil, že obecně je její obsah velmi kvalitní s několika slabšími oblastmi, což je diagnóza velmi podobná dalším účastníkům srovnávacího testu.
 Wikipedia může sloužit každému z nás jako výborný zdroj informací, ale ve skutečnosti je mnohem důležitější pro rozvojové země, kde mezeru mezi bohatstvím a chudobou často utváří ohromná propast ve znalostech. Právě tu se Wikipedia svým úsilím snaží přemostit. Ve větší či menší míře je Wikipedia dostupná ve více než 250 jazycích a přibližuje se tak stále většímu množství lidí. Jako zajímavost uvádím, že česká odnož virtuální encyklopedie Wikipedia tvoří 0,9% celosvětového obsahu.
 Za celým gigantem stojí donedávna poměrně neznámý muž jménem Jimmy Wales. Z nenápadného čtyřicátníka se díky Wikipedii dostal do žebříčku TOP 100 nejvlivnějších lidí planety (uveřejnil magazín Time, rok 2005). Není divu. Zastává funkci jakéhosi „správce“ a šiřitele, který drží komunitu největší encyklopedie světa pohromadě. Dnes cestuje po celém světě, žádá o pomoc a hlásá poselství, které sám stvořil a se kterým celý projekt před několika lety odstartoval:
 „Představte si svět, ve kterém má každý člověk na této planetě volný přístup k veškerým lidským znalostem“ – Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie
Wikipedia už nyní změnila svět a nelze předpovědět, kolik toho ještě dokáže. Možná jednou budeme svým dětem a vnoučatům vyprávět, že jsme byli u zrodu něčeho, co napomohlo, aby se svět stal lepším místem pro život. A možná o tom ze stránek Wikipedie budou vědět mnohem více než my. Nechme se překvapit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here