Ve zkratkovitém světě rychlých informací se často ztratí ty podstatné, při oslavách úspěchu se zapomíná na neúspěchy, a výsledky dlouholetého snažení shrnuté do pár vět dávají pocit okamžitosti. Pravdou ale je, že málokterý úspěch je takovým i ve skutečnosti.
Pravděpodobně nejznámnější filmový režisér světa Steven Spielberg měl už od dětství našlápnuto na úspěch, už jako teenager sbíral ceny za amatérské filmy, pak se mu ale do cesty postavily překážky. Rozvod rodičů mu zkomplikoval život a následně nebyl třikrát v řadě přijat na prestižní filmovou školu a z druhořadé univerzity pak sám odešel. Jeho první film byl finanční propadák, až druhý pokus jménem Čelisti (1975) přinesly vstupenku do nového světa.
Nyní úznávaný autor bestesellerů Tim Ferris byl v prvopočátcích 25krát odmítnut se svou knihou Čtyřhodinový pracovní týden. A ten šestadvacátý vydavatel mu po podpisu smlouvy sdělil: “Je pochopitelné, že tě s tou knihou všichni odmítli. My ale nesázíme na tu knihu, my sázíme na tebe.” Vytrvalý a odhodlaný Tim si pak od nuly všemi možnými prostředky vybudoval osobní značku, která dostala jeho knihy na vrchol.
V Česku pravděpodobně méně známá služba Pandora.com pro automatický poslech, doporučení a prodej hudby si v začátcích zažila krušné časy, tři sta investorů během dvou a půl let odmítla do startupu investovat. Což znamenalo, že zakladatel musel přesvědčit celý tým, aby pracoval zadarmo. Vyplatilo se. Nyní má Pandora přes 70 milionů uživatelů a je upsaná na burze, současná hodnota firmy je přes 5 miliard dolarů.
Richard Branson je muž velkých snů, úspěšných firem, ale také složitého dětství a počátků. Jeden z jeho cílů byl vesmír, ale aby jeho Virgin Galactic mohl opustit hranice této planety, musel na cestě za tímto snem založit 400 firem.
Jméno Colonel Sanders možná není tak známé, ale řetězec KFC je těžko k přehlédnutí. Do svých šedesáti let provozoval restauraci, která však musela být uzavřena kvůli dálniční stavbě. Důchod Colonela zrovna moc nebavil a pár let později se rozhodl založit frančízu. Aby přesvědčil ostatní kuchaře se přidat pod novou značku, objížděl restaurace a připravoval svá kuřata. 1009x slyšel “Ne” a nevzdal se, výsledek vytrvalosti je nyní všude kolem nás.
Vzpomínáte si na první film Rocky? Scénář Sylverstera Stalloneho obdržel okolo 1500 zamítnutí filmovými producenty. Následně byl film natočen s rozpočem pouhého jednoho milionu dolarů během rekorních 28 dní. Film vydělal 225 milionů dolarů a vyhrál tři Oscary. A mimochodem, Stallone byl svým rolím tak oddaný, že kvůli jednomu z dílů Rockyho skončil na jednotce intenzivní péče.
Těžko hledat někoho, kdo by doma nepoužíval vysavač. Inovátor James Dyson byl extrémně frustrovaný špatnou sací silou sáčkových vysavačů, a zpět v sedmdesátých letech se s tím rozhodl něco udělat. Vytvořil 5126 nefunkčních prototypů než stvořil pohodlný a funkční bezsáčkový vysavač. Následně nenašel jediného výrobce vysavačů, který by o patentovanou technologii stál. Dyson tedy založil v roce 1993 stejnojmennou společnost, která z něho udělala miliardáře.
A nejslavnější příběh ze všech na závěr. Thomas Edison ve své zarputilosti vynalézt žárovku našel dle svých slov okolo 10,000 možných řešení, které nefungovaly. Jen díky jeho vytrvalosti si nyní můžeme posvítit kdekoliv a kdykoliv.
Tajemství úspěchu spočívající ve vytrvalosti a odhodlání asi nejlépe vystihl už Michelangelo: „Kdyby lidé věděli, jak tvrdě jsem na svých dílech dřel, nepovažovali by mne za génia.“ A pokud stále nejste přesvědčeni, přečtěte si příběh bambusového semínka.
A přesně o tom to je. Člověk, který se non-stop snaží a klepe na dveře možností vždy a všude, bude s největší pravděpodobností právě tím, kdo zaklepe ve správný okamžik na správném místě. A navíc mezitím nabude těžko přenositelné know how. Okolí pak mnohdy vidí jen to “ohromné štěstí”, které vedlo bezprostředně k úspěchu.