Opravdu i v Praze je možné najít velice výhodný byt, stačí jen hledat. Realitní kanceláře v Praze v tento moment nabízejí přes 7000 nových bytů k okamžitému nastěhování. Pátrat se ale vyplatí i po starších bytech, jejich cena i v atraktivní lokaci může být velmi nízká.
Lidé chtějí větší byty
Kde chtějí lidé nejčastěji bydlet? Během recese extrémně vzrostla poptávka po menších bytech, developeři tomu proto přizpůsobili nabídku. Prodej bytů v Praze se tak omezil skoro jen na malé prostory 1 + kk či 2 + kk, které tvořily (a stalé tvoří) neuvěřitelné tři pětiny z celkové nabídky. Teď se ale situace poněkud změnila. Lidé stále častěji vyžadují větší prostory. Těch je ale v Praze nedostatek. Bytů 4 + kk a více je v hlavním městě jen deset procent.
Rozhodující je cena za metr čtvereční
Co za touto změnou požadavků stojí? Pražští singles se rozhodli spárovat? Podle expertů, kteří sledují trh s realitami, nikoliv. Novým trendem je, že se zákazník již nerozhoduje podle celkové ceny bytu, nýbrž podle ceny za metr čtvereční. Větší byt vás tak leckdy vyjde v přepočtu na cenu za metr čtvereční mnohem levněji.
Cenu ovlivní mnoho faktorů
A kolik v současnosti lidé za byty platí? Analytici se shodují, že lidé za byt 2 + kk maximálně zaplatí 2,7 milionu korun, za byt 1 + kk pak 1,7 milionu korun. Cena se odvíjí podle několika kritérií. Abyste dostali reálnou tržní cenu vašeho vysněného bytu, musíte zprůměrovat ceny bytů v dané lokalitě a od výsledné částky následně odečíst přibližně 10 procent. Cenu ale dále může navýšit (či naopak snížit) atraktivita lokace, blízkost zastávky městské hromadné dopravy či dětského hřiště.
Poslední poučka zní následovně: nebojte se smlouvat! Opravdu, stydět se nemusíte. Cenu bytu tak můžete snížit až o desítky tisíc korun.