Zkusme se na sport podívat jako na svůj další životní cíl – do roka chceme zlepšit svůj zdravotní stav, zlepšit kondičku a hlavně zabudovat do svého programu pravidelný pohyb či cvičení. Jakmile tuto položku dáme na svůj TO-DO list, začneme k ní brzy cítit odpor. Něco, co udělat musíme, ale vůbec se nám nechce. Vím to, já začala cvičit až před dvěma lety, po celoživotním přemlouvání. Ale ještě než vám prozradím, co mě osobně pomohlo a motivovalo, podívejme se, jak mi odpovídali lidé na mou jednoduchou otázku, zda pravidelně sportují…
Někdo mi na mou otázku odpověděl okamžitě, jiní začali vyjmenovávat všechny druhy sportů a někteří mi dokonce ukázali permanentky do posiloven. Mladí, starší i generace našich dědečků. Někoho donutila bolest zad, někoho nadváha a další jen radost z fyzické aktivity. Bohužel víc jak půlka oslovených se o sebe nijak nestarala a sportu neholdovala vůbec. A zajímavé je, že zatímco pánové mi to většinou přiznali na rovinu, dámy se začaly vymlouvat. Buď prý se dost nadřou v práci nebo (v létě) pečují o zahrádku anebo – cituji – se kolem manžela/dětí/šéfa nalítají až až. Na druhou stranu – mladé maminky vozící kočárky mi ukázaly, že do svého programu dokážou “vtěsnat” jógu či pilates klidně i třikrát týdně, zatímco mnohé studentky se vymlouvaly na nedostatek času.
Je úplně jedno, co mi kdo odpověděl. Výmluva jako výmluva. Nejde o to se přiznat MNĚ, ale přiznat si SOBĚ, že ve skutečnosti věnuji všemu jinému větší péči než vlastnímu zdraví. Dokud si to nepřiznám, neudělám s tím nic! Já si to před pár lety přiznala a koupila si tak drahou roční permanentku do fitka, že by mě “žralo” svědomí, kdybych ji nechala propadnout. Nedávno jsem objevila však něco méně dražšího a více motivujícího – krokoměr a měřič tepové frekvence.
O co jde? Měřič tepové frekvence jsou větší hodinky a krokoměr malá chytrá věc, kterou připevníte na botu. Toť vše. Zkuste si ale v tomhle vyrazit třeba jen na krátkou procházku, na nákupy anebo měřič nechce zapnutý během dne, ať už děláte cokoli. Brzy uvidíte, kolik kilometrů a za jak dlouho jste ušli. Jak rychle vám bije srdce a při které aktivitě jeho výkonnost stoupá. Dozvíte se také, kolik kalorií jste spálili a kde je vaše hranice spalování tuků.
Prvních pár dní můžete být zdrceni. Často si totiž my lidé myslíme, že jakmile se jen trochu zapotíme, už jsme spálili stovky kalorií. Takže naše výmluvy, že se v práci nebo na zahrádce nadřeme, berou za své. Skutečnost je však taková, že při těchto aktivitách vynaložíme jen minimální úsilí. S měřičem tepu ale každým dalším dnem získáme větší představu o tom, jak naše tělo pracuje.
A až půjdeme přístě na procházku, nedá nám to, abychom trochu nezrychlili, chceme přeci vidět lepší výsledek. Pak nás bude zajímat, jak náročné je vyjít schody do pátého patra. Zvědavost, přesně to je to, co nás v tomto případě nakopne nejvíce. Brzy si zcela nenuceně začneme dávat své první menší cíle, postupně zrychlovat krok, až nás to jednoho dne přivede do fitka. Další velkou výhodou toho, že uvidíme své výsledky černé na bílém je, že si začneme více všímat toho, co jíme. Právě jsme hodinkou na rotopedu spálili řekněme 300 kalorií, proč si tedy vzápětí dávat čokoládovou tyčinku? Celou hodinku tréninku jako bychom najednou zahodili.
Nemluvíme přitom o žádné vrcholové gymnastice. Cvičit a dbát o své tělo by mělo být naší přirozeností. Pokud se ale chceme opravdu dokopat k akci a začít pravidelně sportovat, pak by nás to mělo nejen bavit, ale také motivovat a přinášet radost. Měli bychom se radovat z toho, že děláme pokroky, že se začínáme dostávat do formy a že nám začínají padat kalhoty. Pokud chceme v životě cokoliv dokázat, je důležité si všechny své sny zapsat, abychom to měli černé na bílém. To platí i o našem zdraví – když vidíme pokroky denně černé na bílém, už to jen tak lehce nevzdáme….