Přivři oči, naplno zklidni svou mysl, obrň se neochvějnou odvahou, přidej hluboký nádech a výdech a vydej se s hrdostí do boje. Proti tobě stojí silný sok zvaný tvůj postoj. Ten, který má na svědomí všechny tvé současné okolnosti – jak radosti, tak i především problémy. Skutečným problémem však je, že tento postoj máš na svědomí zase ty, protože podléhá tvému vědomému rozhodování… Vše, co nyní máš a nemáš, jaký jsi a nejsi, o co usiluješ a neusiluješ, tak to všechno bylo minimálně jedenkrát nuceno projít skrze filtr tvého rozhodnutí a zapsalo se do tvého postoje. Není tedy od věci svůj postoj prověřovat, zda by nebylo lepší provést korekci směru, kterým tě vede. Je v souladu s tvým skutečným „já“?
„V cizím domě uvidíte za pět minut více chyb než ve vlastním za celý rok.“ – Tomáš Baťa
„A mám na výběr z více možností?“ Ano, samozřejmě – házet špínu a svou vlastní neschopnost na všechny kolem! Nenašli jste zde zalíbení? Čtěte dál. Na výběr je ze dvou variant: Buď se podívat dovnitř, nebo hledět všude kolem a být nespokojen se svou bezmocí cokoliv změnit. Zvolíš-li první variantu, tedy bedlivě hledat nejprve uvnitř, k vnějším okolnostem se zpravidla ani nedostaneš.
Je snadnější změnit svůj názor na rok 2012, nebo názor svého tvrdohlavého souseda, který právě zhlédl dokument plný katastrofických záběrů a zkázy…? Nebo názor na chudobu v Africe, politiku, ekonomiku, světovou kriminalitu, knihu, současné výsledky nároďáku, vlastní zdraví, zodpovědnost a úspěch? Nyní otázka za 10 milionů: „U jaké varianty máš věci pod větší kontrolou?“
Začínáš-li u sebe, máš možnost objevit přímo jádro problému. A dokážeš-li se s tímto jádrem efektivně popasovat, problém změní svou formu na poučení a bude ti do budoucna k dobru. Vypořádáš-li se s problémem důkladně tváří v tvář jednou provždy, budeš schopen mnohem lépe reagovat na jeho nastanuvší projevy. Postupuješ-li opačně (tedy cizí názor – vlastní), bude tvůj názor dost pravděpodobně zakalen názory ostatních, důležitostí vlastního ega atd., a proto nebude zcela tvůj. Proto je moudřejší začít z opačného konce: Pozoruj a zkoumej tedy svůj vlastní postoj a názory – spatři silné a slabé stránky, vypořádej se s nedostatky a využij předností, zkoumej důkladně a do hloubky! Poté se ze situace pouč. V tomto rozpoložení se dýchá mnohem lépe…
Vypořádáme-li se v daný moment se sebou, začnou nám být okamžitě jasné některé skutečnosti, které byly ještě před chvílí naprostým tajemstvím. Vidíme a přijímáme zcela jasně například to, že každý má právo na svůj vlastní názor – proto bylo každému z nás toto právo dáno. Proč bychom se tedy měli s kýmkoliv o cokoliv přít? Dále máme právo spatřit fakt, že jsme neúmyslně přehlíželi některé důležité detaily – proto jsme svůj vlastní nedokonalý úsudek o situaci přítele postavili na předpokladu, že o něm víme naprosto vše apod. Moudrá věta: „Na tvém místě bych se pravděpodobně zachoval úplně stejně,“ rázem nabude mnohem hlubšího smyslu.
“Pokud se ti cokoliv nelíbí, změň to. Nemůžeš-li to změnit, změň svůj postoj.” – Willie Jolley
Proč tedy v nadpisu stojí „začít a zároveň skončit“? Z jednoduchého důvodu – změnit máme v moci pouze sebe, nikoho jiného. Zvýšíme-li na druhé nátlak a použijeme nejpropracovanější psychologické fígle, spíše druhé zmátneme než jim pomůžeme. A přesvědčuješ-li druhého i těmi nejmoudřejšími logickými fakty proti jeho vlastní vůli, stejně bude v hloubi dál zastávat svůj původní názor. Řeš tedy to, nad čím máš plnou kontrolu a moc to řešit – sebe! Trénuj svou vnímavost a jakmile bude kdokoliv potřebovat tvou pomoc, budeš to moc dobře vědět. Neplýtvej však svou snahu tam, kde to není potřeba.
A vůbec si nelámej hlavu s tím, že drtivá většina lidí není s to pojmout myšlenky ukrývající se za tímto textem. Kontrují, že je to blbost a takhle to zkrátka nemůže fungovat. I zvyk hledat špatné na všech a všem ostatním krom sebe je vědomé rozhodnutí zakomponované do vlastního postoje. Toho, který si oni sami zvolili a způsobuje jim drtivou většinu jejich problémů…
Otázka závěrem, na kterou najděte odpověď sami: Proč nás na druhých iritují chyby, které nikdo jiný nevidí? Sami prověřte spojitost a úzkou propojenost vnitřního a vnějšího světa…
Omlouvám se za nadpis k mému komentáři, ale tak mi opravdu dnešní článek sedl :-)Tady s tímhle mě moje myšlenky už pěkně dlouho bzzz bzzz bzučí v hlavě, a občas nedají i spát…Svět by byl opravdu o něčem jiném, kdyby jsme si to všichni vzali k srdci a zaryli hluboko pod kůži..Vidím to dnes a denně. Děkuji za článek – stává se mě to často, že při pondělním čtení tu najdu odpověď na různé své otázky 🙂 Zdravím, a přeji jen to dobré Žaneta 🙂
Hezký článek:) po dlouhé době jsem přišel na dreamlife a nádhera:)