Guinnessův svět rekordů: Věděli jste, že nej…

0
2416

Koncem roku 1951 se sir Hugh Beaver účastnil mysliveckého večírku poblíž města Wexford v jihovýchodním Irsku. Během večera vznikl spor o to, který lovný pták je v Evropě nejrychlejší. Zdali kulíl zlatý, nebo koroptev polní. Spor postupně sílil, až účastníci dospěli k názoru, že jen těžko někde mohou sehnat spolehlivé informace, jež by je rozsoudily. Sir Beaver, tehdejší generální ředitel pivovaru Guinness, si najednou uvědomil, že asi nebudou jediní, kdo z podobné situace odchází s nepořízenou. Každou noc v každém hostinci v každém městě se lidé mohou dostávat do stejných sporů a zatím neexistuje nástroj, který by je dokázal řešit. Jak málo stačilo a milionový nápad byl na světě.

Od svého podřízeného získal kontakt na bratry McWhirterovi. Oba pracovali od roku 1950 jako novináři se zaměřením na sport a vedli v té době také informační agenturu, jež prováděla průzkumy u londýnské veřejnosti. Norris a Ross byli pověřeni získáním podkladů a sestavením návrhu pro vznik Guinessovy knihy rekordů. Ti se úkolu zhostili velice dobře a první zkompletovaná edice knihy byla vydána 27. srpna 1955. Úspěch byl téměř okamžitý, ještě před vánočními svátky obsadila kniha první příčku na stupnici nejprodávanějších knih. Profesionální ráz knihy udělal veliký dojem, a tak se stala uznávaným orgánem v oblasti světových rekordů.

V roce 2004 oslavila kniha jubilejní padesáté vydání a celkový počet prodaných výtisků přesáhl neuvěřitelných 100 milionů kusů už v roce 2003. Jedná se o nejprodávanější knihu s autorskými právy na světě (nepočítá se Bible). Roční náklad činí 3,5 milionu výtisků a knihy jsou vyráběny pouze z recyklovaného papíru, aby nebyly zatěžovány přírodní zdroje.

U mnoha významných rekordů najdete pochopitelně také česká jména. Kromě tradičních atletů, kteří dosáhli na vrchol ve svých disciplínách, jako je Jan Železný v hodu oštěpem, Roman Šebrle v desetiboji nebo Jarmila Kratochvílová v běhu na 400 a 800 metrů, stojí bezpochyby za zmínku například výkon českého míčového kouzelníka Jana Skorkovského, který dokázal uběhnout maratón s fotbalovým míčem bez toho, aby mu jedinkrát spadl na zem. Nejúspěšnějším českým Guinnessovým rekordmanem je Zdeněk Bradáč, který má na svém kontě zápis do deseti různých kategorií (úniky z pout, práce s kartami nebo žonglérské umění).

Obsah knihy se každý rok značně mění. Převážně zde naleznete nové nejzajímavější rekordy, které byly daný rok vytvořeny. Zbývajících asi 20 % obsahu tvoří slavné historické rekordy, jejichž překonání se již jeví jako něco nemožného. Ale s jistotou to rozhodné říci nemůžeme. Vydání z roku 2010 navíc obsahuje unikátní heslo umožňující přístup k internetové databázi Guinnessova světa rekordů. Zaznamenány jsou zde všechny rekordy spolu s fotografiemi a podrobnými informacemi o každém úspěšném pokusu. Pokud byste chtěli své jméno také přidat na listinu rekordmanů, je třeba se zaregistrovat na internetovém portálu, kde ověříte, které rekordy jsou již vytvořené. Pokud bude vaše myšlenka zajímavá, přijede na místo, kde se bude pokus o zlomení rekordu konat, zástupce organizace, aby mohl rekord potvrdit. Tak směle do toho!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here