8 nejčastějších chyb ve společnosti, jak se jim vyvarovat?

0
5202

Přinášíme vám 8 bodů, ve kterých nejčastěji lidé dělají chyby. Jak se přešlapům v těchto oblastech vyhnout a být za dokonalou dámu nebo dokonalého gentlemana? Máme pro vás správná řešení!

business-card-etiquette

„Etiketa znamená, že se chováme o něco lépe, než je absolutně nutné.“
Will Cuppy
Chyby jsou přirozené. Rozvoj také. Tak proč se nezlepšit?

Držení příboru

Vidličku a nůž nedržíme jako pero, ale tak, aby nebyly vidět konce držadel: opíráme je o středy dlaní. Hroty vidličky by měly směřovat dolů. Pouze pokud jíme bez nože, může být vidlička držena jako lžíce, tzn. v pravé ruce a hroty nahoru. Do talíře, po dojedení odkládáme i nepoužitý příbor (např. u rizota využijeme pouze vidličku, avšak odložíme do talíře i nepoužitý nůž).

Ubrousek                                          

Očistění úst nepatří jen k finále stolování! Ústa si čistíme průběžně, i když se během jídla chceme napít. Minimalizujeme tak obtisky „pusinek“ na sklenicích a šálcích. I mezi chody je vhodné použít ubrousek. Když dojíme, látkový ubrousek neodkládáme do talíře, ale položíme vedle něj. Smrkání do papírového ani látkového ubrousku nepřipadá v úvahu, a to ani v období viróz (máme své kapesníky, které naplno využijeme daleko od stolu, popř. lehce využít můžeme s odklonem od stolu a společnosti).

Párátka

Na veřejnosti dřevěné klacíky a jiné pomocníky na vydolování zbytků jídla z mezizubních prostor nepoužíváme. Pokud jsou na stole, můžeme si je vzít a dolovat na toaletě. Ovšem v dobré restauraci párátka u stolu ani nenajdeme. Jak řešit zářivý úsměv? Vzít si s sebou dentální nit, kartáček, popř. žvýkačku a na toaletě kontrolovat a upravovat.

„Největší chyba je, že si nejsme vědomi žádné chyby.“
Thomas Carlyle

Schody

Společensky významnější osoba jde vždy výš. Dát tedy přednost dámě při chůzi ze schodů není projevem galantnosti, ale naopak tím dáváme najevo, že kdybychom zavrávorali, může nás chytit. Proto páni a výrazně mladší, buďte vždy níže. Do schodů jde první dáma, ze schodů první muž. A pozor! Platí to i na eskalátorech!

Kapesníky

Tip: správný gentleman má u sebe vždy dva čisté, bílé, bavlněné kapesníky. Jeden pro svou potřebu, druhý pro dámu. Pokud ženě kapesník nabídne, nepožaduje ho už zpět (pouze, pokud dáma nemá kapsu ani kabelku, může muž opět kapesník vzít a uschovat u sebe).

Všechno není dětem přizpůsobeno

Některé společenské akce jsou pouze pro dospělé (a nehovoříme jen o promítání nemravných filmů). Jídlo, prostředí i témata rozhovoru jsou mnohdy plánována pro zralé jedince, není proto vhodné vzít s sebou děti. Rozhodilo by to hostitele, hosty a pravděpodobně i ratolesti. Na určité události si holt musí počkat.

Odvoz

Pokud jsme investovali do akce, róby a příprav, nezapomínejme ani na řádný odvoz. MHD je např. pro dlouhou večerní absolutně nevhodné. Platí, že muž by neměl nechat dámu jít na podpatcích delší trasu než od auta ke vchodu. I pokud na nějakou společenskou akci vyráží dámy samotné, měly by též zainvestovat do taxi nebo se domluvit na odvozu. V podpatcích, večerních šatech, ale ani v obleku se hromadnou dopravou nepřepravujeme.

Zákazník versus personál

Neveselé pohledy, nebo dokonce poučování směrem k zákazníkovi? Zachovejme klid, mělo by platit: „Náš zákazník, náš pán“, zákazníci jsou společensky výš. Nejdříve pozdraví prodavačka zákazníka, řidič cestující… V restauraci neuklízíme, a to ani sami po sobě: upadlý příbor necháme ležet na zemi, maximálně jej nenápadně nohou odsuneme pod stůl (na úklid je personál).

„Každý člověk dělá chyby, ale jen hlupák u nich zůstává.“
Marcus Tullius Cicero

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here