Rozmazlujete svoje děti?

0
1327

Šestileté děti, které bijí svoje rodiče, náctiletí pod vlivem drog a čtyřicátníci s vysokoškolským vzděláním, kteří s nadprůměrnými platy stále vysávají svoje rodiče. Co mají tyto skupiny lidí společné? Obvykle jsou výsledkem nezodpovědné výchovy a přístupu svých rodičů, známém jako „rozmazlení“. Nechápejte to špatně…svoje děti byste měli rozmazlit a to co nejvíc, ale v intencích vaší lásky, pozornosti, důvěry, času stráveného s nimi. V tomto ohledu prosím svoje děti rozmazlujte jak jen to půjde, stejně brzy přijdete na to, že neexistuje dítě, kterému byste mohli dát příliš mnoho objetí, pohádek nebo zúčastněných (z vaší strany) rozhovorů.

Dále vzhledem k tomu, že dítě se nedá podle občanského zákoníku vyreklamovat a vrátit do 14 dnů, máte vy jako rodiče povinnost dát mu ze sebe to nejlepší. Ale také ho připravit na život v tomto (ne vždy fér a přívětivém) světě.

Jak a hlavně kde se poté má vaše dítě naučit, jak se stát samostatným, když vy mu nepůjdete správným příkladem? Pokud mu tedy všechno dovolíte a ono brzy (rychleji než si myslíte) zjistí, že vše na co ukáže prstem bude jeho. A pokud byste snad jako rodič chtěli protestovat a řekli ne (neslýchané!), vaše rozmazlené dítě ví, že si stačí lehnou na zem a udělat pořádnou scénu. A vy dřív nebo později svolíte.

Proto abyste tomu předešli, bude nejlepší když se v prvé řadě v názorech na výchovu spolu shodnete, dále když dítěti vytvoříte jasný a pevný řád. S pevnou dobou, kdy se chodí spát je možné začít prakticky od batolete. Děti by neměly mít volný přístup ke sladkostem (neboť 50% dětí předškolního věku už má zubní kaz a jsou i děti které musejí mít zubní protézu, protože jim všechny jejich mléčné zuby zničil cukr a dospělé ještě nenarostly), natož se nalévat slazenými nápoji s obsahem kofeinu (článek o fenomenálním úspěchu Coca-Coly je zde).

Odmalička svoje děti podporujte a dávejte jim najevo svou víru v ně. Učte je aby se nebály svých vrstevníků a naučily se komunikovat prakticky s kýmkoli (o vyhýbání se nebezpečným lidem, netřeba se zmiňovat).

Okolo věku 8-10 let je pak nejvyšší čas, aby vaše dítě poznalo cenu peněz. Udělejte s ním dohodu o nějaké nenáročné práci (umývání auta, nádobí, shrabování listí, úklid domu, venčení psa, excelentní školní výsledky…) za finanční odměnu, ta by měla být přiměřená věku dítěte. Osobně bych to viděl u mladších dětí na 10-20% minimální mzdy za hodinu, u těch větších ne víc než polovinu. Od dvanáctého do patnáctého roku jim plaťte zaslouženou minimální mzdu v plné výši, než si najdou vlastní práci. (Zároveň však svoje děti veďte k tomu, aby se snažily si vydělat peníze samy i bez zaměstnání). Ujistěte se, že vaše dítě bude i během prázdnin pracovat! Nebude to pro něj možná příjemné, ale vás by mělo hřát vědomí, že formujete v mladém člověku zvyk pracovat a postarat se sám o sebe. To jestli se vám také podaří vypěstovat lásku nebo naopak nenávist k práci, záleží na vašich schopnostech mu prodat myšlenku, proč je to dobré a v čem mu to prospěje.

Závěrem….to nejcennější co svým dětem můžete dát, je vaše láska, pochopení, porozumění, důvěra, víra, přátelství, skromnost a pokora, láska ke svobodě, morální hodnoty, touha po nezávislosti, sebedůvěra a pracovitost. Všechno ostatní si zajistí samy, a díky vám i mnohem snáz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here