Ekonomie štěstí: Vysoký plat nebo dobré vztahy?

0
2937

Žijeme ve velmi nejistné a rychle se měnící době. Navzdory nevídanému bohatství vyspělých ekonomik a “vůdčích národů” existuje ve světě obrovská nejistota, nepoměry, neuspokojení. Dokážeme definovat zdroje štěstí v ekonomickém světě, založeném na penězích? Co vše zvládneme vyčíslit v peněžních jednotkách? Dá se míra štěstí opravdu spočítat? Ekonomové věří, že ano. Dokonce založili novou ekonomickou disciplínu, tzv. “ekonomie štěstí”, která se snaží s tímto nelehkým úkolem vypořádat.

ekonomie štěstí

Dobré vztahy na pracovišti – standard nebo exkluzivní benefit?

Vědci zjistili, že neúnavná honba za penězi a vyšším příjmem vede nejen k stále zvětšujícím se nerovnostem ve světovém blahobytu, ale zejména k větší míře úzkosti a strachu. Hospodářský pokrok je pro státy důležitý a jistě dokáže zvýšit kvalitu života jednotlivých občanů, je však potřeba začít dbát taktéž na psychické zdraví a uspokojování “psycických potřeb”, jako je plnohodnotné naplnění volného času či možnost sdílet důležité okamžiky s přáteli a rodinou.

Mnoho zaměstnavatelů (a jsou mezi nimi i velké korporace) konečně pochopilo, že šťastný pracovník pracuje mnohem efektivněji. Proto se snaží vytvořit příjemné pracovní prostředí a podmínky, při kterých se zaměstnanec cítí uvolněněji a dokáže tak lépe pracovat na svých projektech. Jsou však věci, které zaměstnavatel nedokáže ovlivnit i přesto, že patří mezi nejdůležitější faktory spokojenosti. Dobré lidské vztahy.

Co byste si vybrali? 40 000 čistého nebo přátelský kolektiv? Dokázali byste být uspokojeni v práci, kterou milujete, ale za mizerný plat? Za kolik nul na výplatnici si vás dokáže zaměstnavatel koupit? Za kolik jste ochotní vytrpět každý den 8 hodin stresu, napětí a namyšleného kolegu/šéfa?

Rychlý test: Jak moc jste spokojeni v pracovním kolektivu?

Pokud máte pocit, že to ve vaší práci zas až tak neklape a nevíte, co za tím stojí, zkuste si následující test. Za každou kladnou odpověď si připište jeden bod.

  1. Můžete se na své kolegy spolehnout?
  2. Dokážete se v kolektivu bavit i o nepracovních věcech?
  3. Pamatujete si, kdy jste se naposledy s kolegy na pracovišti zasmáli?
  4. Vídáte se s kolegy i mimo pracoviště (sport, posezení po práci, společné rodinné akce atd.)?
  5. Máte mezi kolegy alespoň jednoho dobrého přítele?
  6. Cítíte se jako plnohodnotný člen týmu?
  7. Kdybyste se rozhodli změnit zaměstnání, co by vám nejvíce chybělo? Byli by to kolegové?
  8. Dokážete si s kolegy vyříkat případné spory, aniž by vládla týden nepříjemná atmosféra?
  9. Máte pocit, že je k vám váš šéf férový a chová se k vám důstojně?
  10. Sdílíte s kolegy své úspěchy i neúspěchy?

Pokud jste odpověděli ANO 5x a méně, bude nejspíš na čase začít přemýšlet, zda pracujete v týmu, ve kterém opravdu pracovat chcete.  Nejsou právě špatné vztahy v práci zdrojem vašich nesnází a špatné nálady? Pokud máte rutinní zaměstnání, ale přátelský kolektiv, můžete i přes pracovní náplň chodit do práce rádi a spokojeni. Naopak, jakkoli může být vaše práce kreativní a smysluplná, pokud narazíte na špatné kolegy či věčně nespokojeného šéfa, je na čase přesednout na jinou židli.

Průzkumy ukazují, že změna zaměstnání pro mnoho lidí znamená obrovský stres. Vystřídání pracovního místa je třetí nejvíce stresující faktor v životě jedince (po smrti blízkého a rozvodu). To, proč se bojíme práci změnit je silnější, než touha po lepším místě. Ve většině případů je však strach o naši budoucnost v jiném zaměstnání, strach z nedostatku peněz, zkušební doby nebo ještě horších vztahů na pracovišti, naprosto neopodstatněný. Zbavte se ho a udělejte ten nejdůležitější krok vašeho života hned teď – krok ke spokojenějšímu zaměstnání.

© Gabriela Otteová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here