Zlatokopka: Fenomén dnešní doby! Může to opravdu fungovat? 2.část

0
3981

Že zlatokopka je vždy pouze lovcem, který číhá na nebohou kořist? To nemusí být tak docela pravda. Pojďme se podívat na zlatokopky podruhé. Pokud jste propásli první díl článku můžete si jej přečíst ZDE.

zlatokopka

Vztah nebo lukrativní byznys?

Kdo by si snad myslel, že se jedná o záležitost ryze novodobou, pletl by se. Obdobný model z historie známe. Už na počátku minulého století sháněly činorodé maminky svým dcerkám movité ženichy, aby je zabezpečily. Pánové byli citelně starší, když chodili k oltáři říkat: „Ano.“ Zkrátka si na zajištění rodiny museli nejdřív vydělat.

Psychologové se nicméně shodují, že zlatokopek v současnosti přibylo úměrně s tím, jak přibylo patřičně movitých mužů. A rozmach dávají na vrub i emancipaci. Ženy už se jednoduše nestydí jít si za svým. A že jsou pánové patřičně naivní, obluzeni krásnou tvářičkou povětšinou mladé a půvabné dívenky?

V žádném případě. Mnoho z nich přistoupí na vztah se zlatokopkou naprosto dobrovolně. Proč to dělají? Taková partnerka je, jak už bylo řečeno, vesměs výrazně mladší, velmi krásná a patřičně o sebe pečuje. Vypadá reprezentativně, takže společenská prestiž zajištěna. Má po svém boku atraktivní krásku a očividně má i dost vysoký zůstatek na účtu, aby s ním dotyčná vydržela. To je perfektní injekce pro sebevědomí zejména v pozdějším věku. A obvykle si se zlatokopkou muž přijde patřičně na své rovněž v ložnici.

Jde přitom o lidskou přirozenost. Muži jsou nepopiratelně koncentrováni na vzhled partnerky, neboť atraktivní žena se v jejich podvědomí rovná zdravé, a tedy plodné. A u žen má zaměření na patřičně movitého partnera obdobný důvod: Ona dostává tak záruku, že on je schopen zplozené potomky materiálně zajistit.

Může to dlouhodobě fungovat?

Opět se podíváme na to, co k tomu říkají odborníci na psychiku. Jsou v této problematice poměrně za jedno. Chybí-li mezi partnery porozumění, dostala zlatokopka sice zajištění materiální, ale jinak vztah naprosto nefunkční, možná dokonce oslepena leskem nového auta a drahých šperků poněkud přehlédla fakt, že u tohoto chlapíka by se za normálních okolností nezdržela ani minutu. Je majetnický, žárlivý, sobecký? Otázka, zda se někdo takový po boku dá snášet pouze kvůli kabelce nebo luxusní dovolené, je bezesporu hodná zamyšlení. Sice mají mnohé snahu „zalepovat“ svou nespokojenost dalším a dalším luxusem, nicméně podle psychologů podobný model soužití není životaschopný a vede k frustraci.

Navíc se takový život stane lehko pomyslnou zlatou klecí, v níž musí žena plnit pouze tu roli, která se od ní očekává. Přichází nuda, společenské akce plné lesku se namísto zábavy stávají povinností. Není prostor na vlastní názory nebo koníčky. On se rozhodně na názor svojí vyvolené neptá. Beze všeho sice zaplatí luxusní dovolenou, ale taky rozhodne o tom, kam se na ni pojede. Chová se autoritativně, spíše jako otec. A obvykle tady není místo ani pro emoce. Právě smutná, naštvaná, unavená? To si v momentě, kdy musí „zdobit“ svého muže zkrátka zlatokopka dovolit nemůže. Nastupují pocity osamělosti.

Nemluvě o tom, když se rozhodne jít za svým cílem i přes mrtvoly a vyhlédnutou kořist odloudit z rodinného hnízda. Což bývá poměrně časté, neboť muž je zpravidla starší a má tedy za sebou již nějakou vztahovou historii. Obvykle následuje bouřlivý rozvod a citelné ztráty na všech frontách, emocionálních i finančních. Ty první zmíněné bolí zejména tehdy, jsou-li na bitevním poli přítomny také děti. I odrostlí potomci navíc dají tatínkovi a jeho nové milé patřičně najevo, co si o nich myslí, takže nad rodinnými pouty se často stáhnou temná mračna.

S věkem se prohlubuje i generační propast mezi zlatokopkou a jejím partnerem. V některých aktivitách jí zkrátka o dvacet let starší „úlovek“ postupem doby přestane stačit.

© Holanová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here