Jak již bylo řečeno, člověk má v sobě spoustu energie. Bohužel však většinu neužitečně vyplýtvá na nepodstatné věci a pak se diví, že na důležité záležitosti se mu jí nedostává. Spousta lidí zbytečně plýtvá energii vměšováním se do záležitostí druhých lidí, které stejně nijak neovlivní. Další lidé zase mnoho energie vyplýtvají, když se hádají s druhými, které chtějí přesvědčit o své pravdě. Ve snaze a touze změnit svět, tito lidé ztratí mnoho času a úsilí, které by jinak mohli použít ke svému vývoji.
Anthony de Mello vždycky říkával: „Kdo si myslí, že změní svět, tak ať si ho jde měnit, ale ať nečeká, že ho to učiní šťastným.“ Je třeba si uvědomit, že ne všichni lidé chtějí slyšet naše názory. Ti, kteří chtějí slyšet naši radu si nás poslechnou a třeba se od nás i v něčem poučí. U těch ostatních je naše snaha marná.
Zkrátka měli bychom se více zaměřit na sebe. Hledět si svého! Musím vás však upozornit, že to nemyslím v sobeckém slova smyslu. Myslím to tak, že bychom se neměli zbytečně zlobit s druhými, hádat se s nimi kvůli jejich subjektivním názorům. Zkrátka bychom se neměli rozčilovat kvůli maličkostem! „Hleďme si svého!“ je jedna z rad Roberta T. Kiyosakiho.
Vezměme si příklad od vrcholových sportovců. Spousta z nich se dokáže neuvěřitelně soustředit na svůj výkon. Umět se soustředit na svůj výkon, na svoji energii, to je jedno z mnoha tajemstvích úspěchu. A umět správně využít svou energii nám dává možnost našeho osobního růstu.
„Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe.“ Tomáš Baťa
Energie každého z nás není bezedná. Proto musíme důkladně zvážit, kde a jak ji investujeme. Den co den se takhle rozhodujeme!Využít svůj potenciál znamená začít přemýšlet, učit se. A tenhle proces vyžaduje naše úsilí. Naši snahu. Proto ne každý umí plně využívat své možnosti. Kjell A Nördström říká: „K učení nedochází automaticky, je třeba k němu vést.“ V dnešním světě máme obrovské možnosti. Je načase si uvědomit, že žijeme v 21. století. Ve světě internetu, ve světě plného informací. Ve světě, kde největší hodnotu nemá ropa, ani zlato, či diamanty, ale informace! Informace, kde je hledat? Některé informace jsou vskutku drahé. Měli bychom si být však vědomi, že ty nejdůležitější informace dokážeme najít jedině v sobě! Jak nám říká Konfucius: „Mudrc hledá všechno v sobě, nerozumný člověk všechno v druhém.“ Je taky dobré si uvědomit, že největší a nejlepší počítač který byl kdy vymyšlen je náš mozek. Ano náš vlastní mozek, který má každý z nás zcela zadarmo.
Proč tedy tak málo lidí opravdu myslí? Odpovědí by možná mohl být citát od Henryho Forda: „Myšlení je nejtěžší práce, jaká existuje. To je pravděpodobně důvod, proč tak málo lidí myslí.“ Málo lidí chápe, že mozek je pouze nástroj k přemýšlení, přemýšlet a rozvíjet své myšlení a osobnost už musíme sami. Trefné je české příslovi, které jistě každý zná: „Bez práce nejsou koláče.“ Nebo taky: „Jak zasijeme, tak také sklidíme.“ Začněme přemýšlet! Nebojme se růstu! Povzbudit nás může i citát od Kanta Immanuela, který říká: „Odvaž se používat vlastní rozum!“ A tak začněme hledat cesty k prohloubení svého vnitřního já. Možností je mnoho. Stačí se dobře dívat. Nenechme se rozpýlit okolními vlivy. Soustřeďme se a přemýšlejme neboť pouze tak dokáže naplno využít své schopnosti!
Hmmmmm:-)
[…] V dnešním článku si rozvineme dvě hlavní myšlenky. První je, jak úsporně šetřit svou energii. Druhá část článku nám ukazuje, že naše hlavní síla je v naší mysli. Protože pokud chceme využívat naplno svých možností, musíme umět …více › […]