Článků o zdravé stravě je na internetu nespočet a každý si tak může najít to, co mu nejvíce vyhovuje. Jak praví odborník na celostní medicínu, každý jsme sami sobě lékařem a nejlepším rádcem. Lidský organismus je jedinečným seskupením buněk a potřebuje také jedinečné zacházení. Nikdo nám nedokáže přesně říci, co máme jíst, abychom byli zdraví a cítili se dobře. Jedině my sami poznáme, který jídelníček je pro nás ten pravý. V dnešním povídání o zdravé stravě jsme si pro vás připravili čtení o stravovací metodě a životním stylu Whole30. Uvidíte sami, třeba bude zrovna tou vaší cestou, kterou se vydáte.
Whole30 jako přístup k životu
Dokázat si na měsíc upřít oblíbená jídla, ke kterým máme emotivní vztah a které prostě milujeme, je těžká volba. Tvůrci metody stravování Whole30 však slibují, že díky našemu rozhodnutí a dodržování programu se nám změní život jednou pro vždy. Dokážete se těšit ze života bez sladkých koblížků, chutných pomazánek a chlebíčků, čokolády, vína nebo „jen“ jakéhokoli pečiva?
Program Whole30 není metoda pro hubnutí ani několikadenní dieta. Cílem metody je změnit náš život. Změnit to, jak přemýšlíme o stravě jako celku, jak vnímáme své tělo a jeho potřeby. V metodě Whole30 jde prostě o mnoho více, než jen o jídlo.
Základní principy stravování Whole30
Celý program je poprvé celkově představen v knize Jídlo na prvním místě (Jan Melvil Publishing, 2012), ve které autoři představují nepřeberné množství svých zkušeností, odpovídají na stovky dotazů a nabízejí vysvětlení všech problematik a úskalí, které může program přinést.
O co tedy jde? Whole30 je třicetidenní ozdravný program pro naše tělo, který můžeme vyzkoušet jednorázově, nebo se jej rozhodnout praktikovat po celý život. Tak jako tak bude pro nás dodržení prvních (minimálních) 30 dní znamenat obrovskou změnu, která změní náš život jednou pro vždy.
Pravidla jsou jednoduchá. Při programu přestáváme na 30 dní jíst určité potraviny, které definitivně přestanou figurovat v našem jídelníčku. Jedná se zejména o skupiny potravin, jako jsou cukry, obilniny, mléčné výrobky a luštěniny. Tyto potraviny dle autorů výrazně poškozují naše zdraví i dobrou tělesnou kondici. Cílem je zbavit se na celých 30 dní všech „kontaminovaných“ potravin, které jsou pro nás nezdravé, narušují hormonální rovnováhu, poškozují zažívání a vyvolávají záněty. Těchto 30 dní doslova resetuje náš metabolismus a nastartuje ho opět ke správnému fungování.
Co jíst a co nejíst?
Slovo „Whole“ v překladu znamená „Opravdový“: Smyslem Whole30 jídelníčku je tedy zařadit pouze opravdové potraviny, které neprošly průmyslovým zpracováním a jsou pro člověka přínosné. Zaměřit bychom se měli zejména na maso, mořské plody, vejce, spoustu zeleniny, ovoce (ale v menší míře než zeleninu) a hodně dobrých tuků z olejů, ořechů a semen.
Důležitější než co máme povoleno sníst je to, co jíst nemáme. Do zakázané kategorie se řadí všechny přidané cukry (platí to jak pro přírodní, tak pro umělý), alkohol, veškeré obilniny (pšenici, žito, ječmen, oves, kukuřici, rýži, proso, bulgur, pohanku, namáčené obilí…). Prostě žádná mouka, rohlíčky, kaše, těstoviny, ani cereálie! Zakázané jsou taktéž luštěniny, veškeré mléčné výrobky (s výjimkou přepuštěného másla a ghee) a brambory.
Celkový princip je postaven na konzumaci 3 jídel denně, které musí obsahovat živočišné bílkoviny (maso a vajíčka), zeleninu, ovoce a zdraví prospěšné tuky (kromě olivového oleje jsou to i ořechy, avokádo, kokosový olej…)
Vyzkoušejte vzorový jídelníček
Tak to vypadá, že nemáme co na talíř. Pokud nevíte, z čeho sestavit jídelníček, zkuste ten náš, který jsme pro vás připravili. Jednoduše však platí, že ve všech jídlech se objevuje maso nebo vajíčka. Není důležité, zda je maso tučné nebo libové. Nezapomeňte si však hlídat složení potravin. I v kvalitní šunce se může vyskytovat cukr!
Snídaně: Míchaná vajíčka s cibulkou, paprikou a kešu ořechy
Oběd: Krémová kuřecí polévka, krůtí roláda se špenátem a sezamem
Večeře: Zeleninový salát s pečeným lososem
Na závěr bych chtěla potěšit ještě milovníky kávy, které určitě potěší, že káva není zakázána. Pouze si ji vychutnáte bez mléka a cukru.
© Gabriela Otteová