Vztah na dálku, jak o něj pečovat a čemu se vyhnout?

0
2797

Vztahy na dálku mají mnohé odlišnosti od vztahů, kde jste s protějškem v každodenním kontaktu. Stejně jako v běžném vztahu je i o vztah na dálku třeba pečovat a rozvíjet jej, chceme-li jej udržet.

vztah na dálku

Tím, jak v dnešním světě roste přirozená potřeba toho, aby se lidé za studiem či prací stěhovali, tím úměrně roste i počet vztahů prožívaných a udržovaných na dálku. Takovéto druhy vztahů mají svá specifika, dynamika vztahů se proměňuje, na prvním místě už není samotná blízkost, ale především vzájemná shoda a pochopení.

Jaká jsou pozitiva i negativa takovýchto partnerství a jak udržet vztah na dálku?

Několik tipů jak udržovat vztah na dálku stále živý

Každodenní kontakt z očí do očí vs. virtuální komunikace

Každodenní kontakt posiluje vědomí o druhém. I ve vztahu na dálku je vhodné, abyste byli často v kontaktu, i když třeba krátkém a měli povědomí o základních zážitcích Vašeho milého či milé. Úskalím dlouhodobé virtuální komunikace je to, že na společné setkání se můžete tak přehnaně těšit, že se nakonec mohou dostavit spíše pocity zklamání z prožívané reality, než vysněných představ o čase stráveném s partnerem.

Pozor na nedůvěru a žárlivost

Žárlivost se objevuje v každém vztahu, ale ve vztazích na dálku bývá ještě o něco větším strašákem. Partnerovi chybí kontrola nad životem svého protějšku, prožívaná nejistota může vést k nadměrnému a neopodstatněnému žárlení.

Svobody si užívejte 

Velkou výhodou vztahu na dálku je jistá nezávislost. Svůj čas si dělíte jen mezi práci a zájmy. Svobody si užívejte, o to s větší intenzitou se pak budete věnovat času strávenému společně s partnerem.

Není to jen procházka růžovým sadem

Svěřujte se svému partnerovi se zásadními situacemi, které se ve Vašem životě odehrávají i po telefonu nebo v internetové konverzaci. Nenechávejte vše na osobní kontakt, ke vztahu patří i to špatné.

Mluvte o budoucnosti

Mluvte o společné budoucnosti, plánujte alespoň ty nejbližší společné kroky. Vyhnete se tak tomu, aby takovýto vztah byl pro jednoho z páru třeba jen povyražením nebo prodlouženým flirtem. Společné těšení se na víkend nebo výlet vztah posiluje. Vztah na dálku můžete ozvláštnit i setkáváním se „na půli cesty“. Dát si rande někde na půl cesty mezi stanovištěm Vaším a působištěm partnera přináší společné objevování neznámého a tedy i posilování společného pouta.

Vztah na dálku a jeho rizika

Krom výše zmíněných záležitostí, které mohou být někdy problematičtější, Vás pravděpodobně čekají i další překážky.

Při vztazích na dálku někdy dochází k narušování hranic toho, co si přeje jeden a co druhý. Při odloučení také roste pokušení k nevěře. Je to způsobeno jednak prožívanou samotou a za druhé poznáváním nových a zajímavých lidí. Někdy takto přežívají i vztahy, které by jinak pohasly. Pro někoho znamená vztah na dálku bezpečnou variantu, jak začít nový život a přitom neztratit stabilitu toho stávajícího.

Jistým rizikem je i to, že nevidíte partnera takového, jaký ve skutečnosti je. Na společná setkání se připravujete a tak je možné na chvíli zatajit i ty ne zrovna pěkné součásti Vaší osobnosti. Nevidíte se, když jste rozespalí, rozmrzelí a nemocní…Může se tak stát, že si o partnerovi, či on o Vás udělá nerealistické představy a společnou realitu pak nezvládnete.

Když se vidíte jen občas, nemáte možná tolik náladu bavit se o nepříjemnostech, které se mezi Vámi objevují. Důsledek toho však může být, že nevyřčené emoce se dříve či později objeví a to ještě v silnější míře, což obvykle vede k vzájemnému odcizování se.

Na vztahy neexistuje jednoznačný návod, je to záležitost velice individuální a i když vztahy na dálku nejsou na první pohled tak stabilní, ti, kteří zatěžkávací zkoušky odloučení vydrží, mívají pak vztahy o to pevnější.

© Jana Ducháčková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here