Vypněte tu televizi!

16
1706
Můžeme se chlácholit, že v Americe je průměrná doba sledování televize na 5 hodinách, ale nestrkejme hlavu do písku. Kdo ze západní společnosti si dokáže představit život bez oné čtveraté obrazovky? Někteří lidé ano a zjišťují šokující následky. Jsou klidnější. Jsou spokojenější. Nedělají si tolik starostí. Mají lepší vztahy s okolím. Neustále objevují svět kolem sebe. Žijí život, místo toho aby ho jen konzumovali!

 Jistě, televize je užitečný nástroj, ale otázka je – opravdu ho tak využíváme? Nechováme se spíše jako pasivní konzument často plytké zábavy pro rozptýlení, která ochabuje naši mysl? Zeptejte se sami sebe, proč jsou dnes tolik populární smyšlené emotivní seriály o životech jiných lidí. Odpověď je překvapivá, ale vystihující. Lidé si zvykli ignorovat a potlačovat životní výzvy, kterým sami čelí, a místo toho žijí život jiných, fiktivních hrdinů. Nežijí svůj život, ale život druhých. Místo toho, aby pracovali na dobrém vztahu se svými partnery, sledují v televizi příběh o emotivních vztazích. Místo toho, aby zvedli zadek ze židle a šli budovat silný finanční příjem pro svoji rodinu, sledují hloupé soutěže o výhrách. A pak si o tom povídají v hospodě s dalšími finančně zápasícími lidmi, při sledování „zábavné“ show libovolného baviče.
 Přemýšlejte dále – pokud platí, že váš život je formován informacemi z okolí, které přijímáte, jakou potravu pro mozek představuje televizní vysílání? Chcete, aby jste žili život v přesvědčení, že je v pořádku chodit po ulici a střílet do lidí, nechat explodovat budovy, nebo brát drogy? Chcete žít ve světě, kdy každou chvíli někdo podvedl své blízké, způsobil jinému zranění, nebo byl nevěrný svému partnerovi? Opravdu televize reprezentuje to, co chceme pro sebe a další generace vybudovat, nebo nás jen krmí podřadným materiálem, který nám dává pasivní možnost emotivního zážitku?
 Co kdybychom vypnuli televizi a místo pasivního sedění vyrazili aktivně žít? Myslíte, že byste najednou měli čas k tomu přečíst zajímavou knihu? Setkali by jste se s více novými lidmi na inspirujících přednáškách, výstavách nebo společenských akcích? A viděli by vaše děti raději vycházet slunce nad krajinou, když si v sobotu ráno všichni přivstanete a půjdete do přírody, než když zaspíte a posadíte děti na pohovku před zářící obrazovku? Odpověď je na vás.
 Zhoubný vliv televize na vývoj člověka a jeho duševní rovnováhu je obecně známý. Ve Spojených státech existuje již několik let organizace, který pravidelně pořádá TV-Turnoff Week, tedy Týden bez televize. Toto sdružení usiluje o to, aby lidé jeden týden v roce nechali televizi vypnutou a místo toho se věnovali jiným aktivitám, které jim dají možnost aktivně žít. Bláznivý nápad pro pár bláznivých lidí kteří jen nemají rádi TV? Celosvětově se do tohoto týdne zapojuje přes 8 milionů jednotlivců a je veřejně podporován více jak stovkou velkých organizací, včetně Americké zdravotnické organizace, nebo Národní vzdělávací asociace.
 Zde jsou fakta z výzkumů: předškoláci ve věku 1 až 4 let vykazují nárůst o šest procent v riziku nadváhy na každou hodinu sledování televize denně. Pokud takové dítě má televizi ve svém pokoji, riziko stoupá o dalších 31% na hodinu sledování. Další výzkum indikuje, že na každou hodinu sledování televize narůstá riziko vyvinutí poruchy pozornosti o deset procent. Představte si jakou službu prokážete svým dětem, když jako odpověď na škemrání po televizní zábavě bude třeba vycházka do lesa.
 Chceme-li ve svém životě růst, potřebujeme správné prostředí. Pojďme tedy toto prostředí kolem sebe vytvářet a objevovat. Pojďme se více bavit s přáteli v kavárnách, než na ICQ. Pojďme aktivně dělat to, co je správné pro naši budoucnost a ne to, co je pasivně jednoduché.

16 KOMENTÁŘE

 1. Jak výstižný článek, který rozumným lidem ukáže nový způsob využívání času. Nejhorší na tom celém však je, že spousta lidí ho i po přečtení bude ignorovat, či bude hledat další výmluvy, apod. Tato skupina lidí je odpad. A jak bylo řečeno v článku, když je v TV informační odpad, lidský odpad se na něj bude dívat.

 2. Opravdu vyborny clanek! K tomu tydnu bez TV: se sestrou jsme se minuly rok pripojili a opravdu TV vypnuli. A zjisteni? Na co TV, kdyz je spousta veci, ktere se daji delat bez ni! Hlavni je, ze vim co svym detem a sobe urcite nekoupim… TELEVIZI… (ps: je mi 21 ;))

 3. TV už nemám cca 3,5 roku. A absolutně mi nechybí.
  3 -4 hodiny denně je hrozně moc. Kde na to ty lidi berou čas?
  Mě by chyběla i půl hodina..:-)

 4. Na televizi se dívám zřídkakdy, ale přeci jen nějaký čas u ni strávím, cca hodinku denně. Ale hodina denně dá za rok 15 dní, které bych mohl využít lepším způsobem. Tento článek mě donutil vzít šnůru od své TV smotat ji a uložit ji do spodu své skříně, naposled jsem toto udělal když jsem před pár lety maturoval a věřím že na dně mé skříně zůtane již napořád .. místo toho si raději přečti jeden z dalších inspirativních článků zde na tomto portále 🙂

 5. Zdravím, televizi nemám už od února co jsem se přestěhoval 🙂 a můžu potvrdit, že žiju klidněji, vyrovaněji, veselej, mám čas na to si přečíst knížky, být s těma, který mám rád atd 🙂 … teď si ale na vánoce chci koupit novou LCD televizi 🙂 ovšem bude pouze na sledování filmů na DVD 🙂 anténu na ten bordel co vysílají k ní nepřipojím 🙂

 6. Jsem rád že sem dneska objevil int. stránku kterou čtou i lidé se stejnou životní filozofií jakou mám já … televizi sem nesledoval už nějaký ten pátek a rozhodně si nestěžuji … jinak je mi 16 let 🙂

 7. Televizi sleduji každý den cca od 19:15 do 20:00. Přeci jenom chci mít alespoň přehled o tom co se děje 😉

  Jinak plně souhlasím s článkem…

 8. To je lepší se podívat na zpravodajský portál na internetu, v televizi se mluvi o autonehodách a podvodnících… nic co by člověka obsahem obohatilo.

 9. TV odtial podial, určite nie TV noviny a podobný bulvar za prve nieje tam nič pozitívne a nič čo by ste potrebovali k existenciji, za druhe ľudia TV priliš veria a prave to vyuzivaju TY ludia krorý vam puštaju to čo chcu aby ste videli

 10. Tento článek mně každopádně donutil k zamyšlení. Uvědomil jsem si, že se na televizi dívám víceméně ze zvyku. Ani nepřemýšlím co tam je, jen hledám procházím programy dokud nenajdu něco co mně alespoň trošku zaujme. Nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, kolik času u ní strávím, ani jestli sleduju něco, co mně nějak obohatí. Prostě jen konzum. Děkuji za otevření očí, uvědomil jsem si, že nevědomky se chovám ve vztahu k televizi jak tupá ovce a bohužel určitě je takových opravdu hodně.

 11. Neodsuzoval bych všechny TV kanály stejným měřítkem, neboť si musíme přiznat, že velmi záleží na obsahu, který je vysílán. Jak by asi vypadala TV, která by obsahovala samé pozitivní pořady, vzdělávací dokumenty a motivující filmy? Otázka je, jak velkou by měla sledovanost? My máme TV spíše na dekoraci, ale také ji semtam pustíme. Avšak 3,5 hod. denně je velmi zneklidňující. Účastníme se se ženou průzkumu sledovanosti a máme v domácnosti nainstalovaný tzv. peoplemetr. Úsměvné je, když nám občas z oné agentury telefonují, zda-li jsme se neodstěhovali? Pravdou ovšem je, že v televizi vesměs běží samý odpad pomalu ale jistě nahlodávající lidský potenciál. Všudyvtírající se reklama, zkreslující realitu, televizní zprávy z nichž se člověk nikdy nedozví úplnou pravdu, plytká zábava televizních show a trapných telenovel odvádějících člověka od skutečného života. Snad pouze dokumentární snímky a sportovní relace lze vyjmout z tohoto odpadního průmyslu.

 12. Članek nad kterým je třeba se zamyslet. Můj problém však neni časté sledování TV, když už koukám na TV, tak jen na nějaké dokumenty na Animal Planet nebo VHistory čas od času nějaký ten film, aby bylo ve škole o čem plkat=D. Větší starost než TV mi činí doba jakou strávím u PC. Je to až smutný. Kdykoliv jsem doma mám PC zapnutý. Ale beru to optimisticky první krok je si to uvědomit a začít pracovat na změně že? Tak vypínám a jdu si číst=) Přeji uspěchy všem, který budou bojovat se sílou TV a PC.

 13. Program Z1 je velice zajímavý, na ten se dívat dá i ty 2 až 3 hodiny denně, mají i internetové vysílání. V něm bohužel nejsou dokumenty ale to zpravodajství je vše na jednom místě a kdykoli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here