Minimalismus? Není třeba, stačí jen pořádně uklidit! Jak?

1
2841

Také si někdy říkáte, že se vám domov proměňuje v hromadnou skládku, pod postelí se vám válejí krabice, jejichž obsah už se vám dávno vykouřil z hlavy a vršky skříní jsou prostě plné…čím? To je jedno, staré dokumenty, vzpomínky na předchozí léta, školní lásky, fotky, vstupenky…říká vám to něco? Jestli už si nové věci a dárky neuskladníte, protože se prostě nevejdou, je něco špatně. Mnoho věcí, mnoho myšlenek, málo místa, chaos…zbavte se ho jednou pro vždy. Vyzkoušejte naše rady a vyčistíte si nejen byt, ale zbavíte se i chaosu.

Víte, že se dá uklidit byt takovým způsobem, že už nebudete zakopávat o zbytečné věci? Jen se musíte jednou hecnout a říct si, že hromadění věcí nebude úplně nejmoudřejší. Teda..pokud nemáte v plánu otevírání antikvariátu nebo starožitnictví. Většina z nás si schovává staré vstupenky z kina, divadla, lístky z festivalů a nejrůznějších akcí. Pak jsou tu fotografie, dárky od bývalých partnerů, a kdo jede v nejvyšším levelu..má ve skříních dopisy a psaníčka ze středních či základních škol.

Kdo trpí chronickým shromažďováním zbytečných předmětů a křečkuje zkrátka cokoliv, k čemu má jen nepatrnou vzpomínku a citový vztah, měl by se nad tím vším zamyslet. Už jste četli knihu od Marie Kondo Zázračný úklid? Ti z vás, kteří se sami zařazují mezi křečkující…by se měli po knize poohlédnout. Sehnat se dá do 200 ,- a můžete si ji i vypůjčit. Podtitulek knihy slibuje, že od přečtení budete mít pořádek jednou provždy. To by možná stálo za dvě stovky investice. Prostor a vzdušný byt, prázdné krabice a pořádek v bytě i v hlavě.

Kdo nečetl a nemá to v plánu, může se inspirovat následujícími tipy

Zaměřte se na šatní skříň. Člověk si nakupuje podle poslední módy, podle sezónních kousků a podle toho, zda právě přibral, shodil nebo začal chodit do práce, kam potřebuje seriózní obleky. Vyřaďte si jeden večer na šatní skříň, sedněte si k tomu a vyházejte si všechny věci na postel či gauč. Prohrabejte se jednotlivými kousky a bez zbytečných myšlenek vyhoďte věci, které jste na sobě neměli více jak dva tři roky. Věci, které vám jsou o dvě čísla menší nebo větší. Pak oblečení, které dávno vyšlo z módy. Vše vyperte, složte a sbalte do pytle. Uděláte dobrý skutek, když oblečení odvezete do sběrného dvora, do kontejneru pro charitu či azylových domů.

Vzpomínky ulpívají nejen v hlavě, vrší se vám v krabicích a vystrkují růžky ven

Je to těžké, ale nestačilo by jen pár vzpomínkových bloků, diářů nebo alb? Musíte si skutečně schovávat vstupenky, jejichž písmo je již vybledlé? Zamyslete se, jestli se skutečně někdy podíváte na dopisy ze středních škol. Jestli se budete probírat krabicemi psaníček, kdy jste byli ještě děti. Pokud se nechcete vzdát všech vzpomínek, vyberte z hromad papírů ty nejčitelnější a nejosobnější. Ty si pečlivě uchovejte třeba v albech ze základních škol a schovejte je do rodinné knihovny. Pokud se vám na půdě válí boxy s dárky od bývalých partnerů a nemáte na dané osoby zrovna nejpříjemnější vzpomínky…myslíte si, že je nutné, abyste měli krabice stále doma? Pokud jste je neotevřeli do teď…co se musí změnit, abyste se v nich hrabali za pár let? V současné době žijete s někým jiným, tak si nemusíte schovávat věci po ostatních.

Byli jste obdarovaní, ale někdo se jednoduše netrefil do vašeho vkusu

Nevíte co s pestře barevným obrazem ve 3D provedení, který zobrazuje detail na jelení hlavu? No takže na zdi asi viset nebude, proč ji tedy schovávat ve skříni? Popřemýšlejte, zda by se nehodila někomu z vašich blízkých. Pokud ne, tak ji jednoduše věnujte charitě. Nikdo se na vás nemůže zlobit kvůli tomu, že si do bytu nechcete věšet něco, co vás zkrátka trochu děsí…J

Poslední rada na závěr: projděte si všechny věci, které už se vám nelíbí, nepotřebujete je, a nebo vám nějakým způsobem vadí. Sbalte je a věnujte je druhým.

© Barbora Mikysková

1 komentář

  1. Kniha skvělá, ale to hlavní článek nevystihnul.
    Autorka doporučuje při uklízení nejprve věci (stejného druhu samozřejmě) na jednu velkou hromadu. Pak z toho vybírat to co se člověku líbí a chce používat. A co zbyde nějak odlifrovat.
    Třídil jsem takto s dětmi jejich knihy a super zkušenost. Třetinu knih si děti rozebrali a zbytek jsme prostě odnesli do školky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here