Komfortní zóna je životní prostor, ve kterém se cítíte vcelku dobře, pohodlně, bezpečně, nic vás nepřekvapí a ani moc netrápí. Prostor, ve kterém je každý den stejný, neděje se nic nového, nerozvíjíte se, děláte činnosti, které musíte nebo které jste zvyklí dělat. Proč bychom tedy měli tuto situaci chtít měnit a vydávat se na výlet mimo komfortní zónu? Vždyť se přece cítím pohodlně. Občas se mohou objevovat malé příznaky, že to však nemusí být to pravé. Jak to tedy zjistit? Zkuste jen na chvilku opustit svou zónu pohodlí a zažít něco nového či se něčemu naučit. Nejenom, že se váš život stane více vzrušující a budete si mít o čem povídat se svými přáteli či partnerem, zároveň tím budujete své sociální bohatství a sebevědomí, díky výletu mimo komfortní zónu zažijete nové věci, které vás zcela jistě obohatí.
Zde je 7 příznaků, které vám pomohou uvědomit si, že jste uvízli ve světě stereotypu.
- Nejste spokojeni a stále nevíte proč
Vše kolem vás funguje jak má, ale vy cítíte, že potřebujte od života více. Jste protivní na své okolí a postrádáte hlubší význam života. Vaše mysl potřebuje něco jiného, možná nové zážitky, dobrodružství nebo výzvu.
- Pochybujete o sobě
Neuvědomujete si své schopnosti a dovednosti, což vede k pochybování a negativním myšlenkám. Podceňujete se a nejste si jistí sami sebou. Možná byste byli nadšení, kdybyste našli spokojenost v rámci nové výzvy a tak si dokázali, co ve vás je.
- Stagnace
Váš život se nikam nevyvíjí. Stojíte na místě a nezaznamenáváte žádný růst, což může být stresující. Stagnace se může týkat jakékoliv oblasti života – práce, partnerského vztahu či rozvoje osobnosti. Objevují se malé pochybnosti o tom jestli to všechno má vůbec smysl. V tom případě je výlet mimo komfortní zónu to nejlepší, co můžete udělat.
- Nevzpomenete si, kdy jste se naposledy pokusili o něco nového
Stále děláte totéž, že si už ani nedokážete vzpomenout, kdy jste naposledy měli adrenalin v žilách. Máte rádi výzvy, ale stali se tak pohodlným člověkem, že dáváte přednost raději odpočinku a omezili jste se na činnosti, které dělat musíte. Ale sem tam vás hlodá pocit přílišné pohodlnosti. to je správný čas pro výlet mimo komfortní zónu. A stačí jen pouhá procházka do lesa či někam, kde jste předtím nebyli. Zkuste to a uvidíte!
- Zřídka navazujete rozhovor s cizími lidmi
Nejste nadšení při představě, že se seznámíte s novými lidmi. Máte obavy, co si o vás budou myslet, bojíte se vyjádřit svůj názor a nemáte si s nimi o čem povídat. Proč? Váš život vám pravděpodobně připadá nudný a jednotvárný nemusí to být však pravda a výlet mimo komfortní zónu vám jistě připomene, co všechno jste v životě zažili a probudí ve vás touhu zažívat další a nové věci.
- Říkáte „ne“ když musíte udělat něco co jste nikdy nedělali
Vše se vám zdá riskantní a nepohodlné. Pokud vás někdo poprosí o laskavost, která zahrnuje činnost, kterou neznáte, raději odmítnete. Máte strach z neznámých situací a přepadá vás úzkost při pomyšlení, že budete muset udělat něco nového. Nové úkoly se vám zdají být matoucí a vy byste je nejraději delegovali na někoho jiného, protože máte pocit, že to nezvládnete. Ale pak přijde pocit, kdy sedíte doma a říkáte si: “Přece jen jsem to měl zkusit.” Neodmítejte nové výzvy, vždy vás posunou o kus dál
- Velice často prokrastinujete
Všechno musí být perfektní, než začnete jednat. Nicméně, věci nejsou nikdy dokonalé, a tak pro jistotu nejednáte vůbec. Jakoby vás něco drželo zpátky a nejste schopni nic dělat. Často se vymlouváte a stěžujete na špatné načasování a ostatní faktory a navíc čím dál raději používáte slova typu „kdyby“. Jenže, kdyby chyby. Ukončit prokrastinaci a pustit se do práce je někdy dost obtížně, ale to je na jinou kapitolu. Výlet mimo komfortní zónu tím, že se ihned zvednete a uděláte ten úkol, který na vás tak dlouho čeká, se neskutečně nabudíte a nebudete chtít přestat dělat další a další věci.
Uvědomění si, že potřebujete změnu, je první krok. Dalším krokem je zónu pohodlí opravdu opustit. Možná jste zde uvízli kvůli nedostatku sebevědomí, lenosti nebo ze strachu, že se vám ostatní budou posmívat, pokud budete dělat něco jiného než oni. Ze začátku to může být náročné a nepříjemné, ale pokud budete postupovat malými kroky, zvládnete to a z komfortní zóny vystoupíte. V tomto případě je nejdůležitější čas a vytrvalost. Tak přestaňte hledat výmluvy, že něco nejde, začněte hledat cesty, jak by to jít mohlo.