Ještě nikdy žádná malá myšlenka neznamenala skutečný zlom! Ještě nikdy se žádná malá představa jako kouzlem nezměnila na velkolepý plán! Co říkáte, v čem podle vás spočívá obrovský úspěch v jakékoliv činnosti? V kladení si malých a lehce splnitelných cílů, nebo naopak v kladení takových cílů, až se zdají téměř neuskutečnitelné? Obojí je možností naší volby a je zajímavé, že vytvoření ani jednoho z cílů nestojí ani o píď více času a energie…
„Velké myšlenky přitahují velké výsledky. Průměrné myšlenky přitahují průměrné výsledky.“ A co přitahují malé myšlenky ani nemusíme zmiňovat… Přesně takhle to říká Jack Canfield. Není třeba nad tím ani dlouze bádat. A ihned se tato věta vybízí využít v praxi. Avšak než se dostaneme k onomu otestování, podrobme toto tvrzení menší studii, abychom se do jeho aplikace mohli pustit s o to nezlomějším přesvědčením.
Kde bychom mohli hledat nějaké příklady mužů a žen, kteří aplikovali tuto metodu a dosáhli skutečně ohromujících výsledků? To není na žádné složité úvahy, stačí si prohlédnout kategorii svět úspěšných, podívat se do knihovny nebo na strany časopisů o úspěchu. „Kouzlo“ těchto lidí spočívá v tom, že někdě v hloubi duše cítí nutkání dosáhnout něčeho nevídaného a zároveň jim také něco napovídá, že toho dosáhnout lze a to je žene stále kupředu! Výsledkem jim bývají pohádkové úspěchy.
Všichni tito lidé mají neustále na paměti, že všechny hranice a meze si stanovujeme sami svými myšlenkami. Proto probouzí svou představivost a naplno se noří do tvorby své vize, kde tento proces „zevnitř ven“ zapouští své kořeny. Nikdy nechodí nijak daleko a využijí naplno mocného daru své fantazie, vytvoří naprosto fascinující představu, vybrousí ji do jediného detailu a poté se pouští do akce za jejím naplněním. Proč? Jednoduše se jim nezamlouvá být průměrnými. Ruku na srdce: V koutku duše živí takovouto naději každý z nás! Bohužel málokdo se vůbec přehoupne přes proces představ až k akci za jejím dosažením.
Pokuste se nyní pocítit sami na vlastní kůži rozdíl v míření co nejvýš a míření jen těsně nad zem: „Do konce roku si navíc vydělám 1 milion korun!“ A nebo: „Budu si vydělávat alespoň o 3000 korun víc, abych měl každý měsíc něco do kapsy navíc.“ Teď se naplno vciťte do každé ze zmíněných vět… Dejte tomu několik minut. Představte si, co pro by pro vás znamenalo mít milion nebo 3000 měsíčně navíc. Co byste dělali jinak? Co by vám splnění tohoto cíle přineslo do vašeho každodenního života? Na oko vypadají tyto věty velice podobně, avšak jejich účinek na vaší mysl je velice odlišný, ne-li dokonce protikladný! Jedna vás nabádá mířit vysoko, druhá nízko. Zkuste to…
Další rada je tato: Při vytváření svých představ se vůbec neohlížejte na vaše současné viditelné okolnosti! Ty neříkají absolutně nic o tom, čeho máte ve své moci dosáhnout! Tyto okolnosti, jako zrcadlo, pouze odrážejí úhel svíraný zemí a muškou vaší pomyslné kuše z minulosti. Avšak o budoucnosti neříkají tyto okolnosti zhola nic! Tudíž pokud jste nespokojeným zaměstnancem a nevidíte žádné východisko, než takto pokračovat, vytvořte si vizi úplně novou. Takovou, jež se vůbec neváže na současnost. Buďte ve své mysli třeba investorem a naprosto finančně i časově svobodným člověkem. Buďte! Nic vám v tom nebrání! Upněte se k této vizi, ze všech sil na ní pracujte! Odmítněte řešit problémy zaměstananecké, namísto toho řešte ty investorské. Vytvořte si svou vlastní naprosto fantastickou představu! Těžké? Ulehčíme vám jí otázkou: „Pokud bych byl investorem, jak bych se nyní zachoval?“ A na kladením podobných konstruktivních otázek se soustředilo již mnoho mých kolegů, stačí hledat.
To jest zmíněný dar naší všemocné mysli – cokoliv si jen zamanete, můžete prožít TEĎ HNED! Nemusíme na nic čekat. Můžete to ihned prožít, zakusit, zkusit, otestovat, zažít, procítit, užít si… A tímto způsobem lze snadno zjistit, kam to vaše srdce nejvíce táhne. Sežeňte si pouze potřebné informace a vaše mysl tuto skládanku sama sestaví. Neuvěřitelné, že ano?
Klást na sebe vysoké nároky se vždy vyplatí, jelikož mezi jednu z řady fascinujících vlastností našeho těla a mysli patří přizpůsobivost. Náš organismus se dokáže přizpůsobit naprosto čemukoliv, proč toho tedy nevyužít? Volte si takové cíle, že ačkoliv se vám je nepodaří naplno uskutečnit, budou pro vás přesto znamenat ohromující úspěch! A budou nést mnohem lepší výsledky, než nějaký maličký cíl! Ačkoliv se nám ho povede uskutečnit, nikam nás ale neposune… Demonstrujme to na předešlém příkladě: Třeba nevyděláte 1 milion, ale pouze 150 000! Ale to je oproti současnému stavu gigantický úspěch, nebo ne? Budete naštvaní a mrzutí, že se vám nezadařilo na 100 procent, když nyní máte v ruce pouze 1 procento?
Jen tak dodatkem: Nyní se pokuste představit si vize takového Billa Gatese, Warrena Buffeta nebo Donalda Trumpa. Vezměte si, jaké vize tito lidé musí mít. Co všechno již dokázali a vemte jed na to, že se jim rozhodně všechno také nepovedlo!
Přejete si další příklad ukázky přizpůsobivosti, který si můžete vyzkoušet ihned? Super! Pokud máte chuť si nyní zacvičit, ihned jí máte možnost využít. Doporučuji cvičení kliků nebo sedů-lehů, ale můžete si vybrat podle své libosti – smysl tohoto cvičení se tím vůbec nezmění. Nyní si stanovte limit, o němž víte, že je pro vás takovým slabším průměrem – například 25 kliků, pokud normálně děláte 30 – a schválně bedlivě pozorujte své tělo (jak fyzicky, tak psychicky) při 23. nebo 24. opakování. Poté nechte tělu chvíli na uklidnění a regeneraci. Poté si stanovte mnohem silnější průměr – třeba 40 kliků. A pusťte se do akce! Jakmile docvičíte, pokuste se znovu popsat pocity při 23. nebo 24. kliku. Schválně, zkuste to, tento nezměrný rozdíl nelze pocítit při pouhém čtení. A sami si zhodnoťte, jaké jste pociťovali rozdíly během oněch dvou cvičení. Rozdíly v elánu, odhodlání, jak jste se cítili, jaké emoce jste pociťovali atd. Shrňte tyto pocity a následně zjistíte zajímavou věc – je to opět o tom, zda na sebe klademe skutečně vysoké, nebo velice nízké nároky. Tělo se dokáže přizpůsobit oběma, je mu to jedno!
Miřte proto co nejvýše a buďte na sebe tvrdí! Jedině tak je možné dosáhnout růstu a viditelného zlepšení. A teď jak a kdy poznáte známky po činech vycházejících z kladení vysokých nároků? Modelová situace: Včera jste se snažili vyřešit složitý úkol a nevěděli si rady. Měli jste na výběr: Jít spát a nechat úkol být, nebo si říci: „Neodejdu od tohoto úkolu, dokud neudělám vše, co je v mých silách! A pokud udělám maximum, úkol dnes vyřeším!“ A pokud se ráno probudíte a budete naprosto žasnout, jak se vám to jen mohlo podařit, to je přesně to znamení, že jste na sebe kladli vysoké nároky, než jste obyčejně navyklí… To vám právě sděluje ten úžas. Do nového dne se probouzí úplně nový člověk – dokažme mu, že ten člověk ze dneška je skutečným bojovníkem, skutečným válečníkem, který se nikdy nevzdává! Nechte tohoto nového člověka vstávat se slovy: „Nemůžu uvěřit, že jsem to dokázal takhle elegantně vyřešit! To by mne ani ve snu nenapadlo…“ Jakmile se ráno budete takto pozastavovat sami nad sebou a neustále žasnout, jste na té nejlepší cestě a můžete se směle pustit do tvorby větších a větších vizí! A nyní se již dejte do tvorby svých co nejfantastičtějších vizí! Přitom pamatujte na slova Henryho Curtise:
Učiň svoje plány co nejfantastičtější, protože za 25 let ti budou připadat průměrné. Budeš se divit, proč jsi je neudělal 50krát tak velké.