Van Andel & DeVos: Hodnoty pravého úspěchu

8
3043
Jay Van Andel a Rich DeVos se poprvé setkali na střední křesťanské škole v Grand Rapids ve státě Michigan. O dva roky starší Jay, který vlastnil auto, a Rich, kluk ze sousedství, spolu uzavřeli dohodu díky níž mohl Rich jezdit s Jayem do školy vozem a výměnou mu přispívat na benzín. Společné cesty položily základ silnému přátelství, které vydrželo v bezútěšných letech druhé světové války, po jejímž skončení a službě v armádě založili malé občerstvení a leteckou školu. Později své malé podnikání prodali a společně koupili malou plachetnici s níž se vydali obeplout Jižní Ameriku. Dobrodružství při němž se i loď v bouři potopila přeměnilo přátelství v doslovné bratrství a závazek k životu toho druhého dosáhnout něčeho velkého.

Po návratu si Rich i Jay založili vlastní rodiny a své úspory vložili v roce 1949 do podnikání s panem Carlem F. Rehnborgem, výrobcem potravinových doplňků značky Nutrilite. Podomní prodej se stal tou nejcennější zkušeností pro další budoucnost. Jejich úspěch byl nepřehlédnutelný a Rich s Jayem kolem sebe začali skládat silnou skupinu 2000 prodejců. Vnitřní neshody ve vedení Nutrilite je ovšem přivedly k rozhodnutí založit vlastní společnost přímého prodeje. Vzali odpovědnost za svoji skupinu prodejců Nutrilite, zakoupili recepturu na první výrobek, čistící prostředek LOC, novou firmu pojmenovali Amway a její sídlo umístili do sklepení domu Jay Van Andela a jeho rodiny. Psal se rok 1959 a psaly se dějiny.

Jako definici svého nového podnikání si vytyčili šest poslání, šest axiomů. Z nich měli spřádat svoji budoucnost a na nich stavět pevné vazby mezi distributory. A dosáhli s nimi většího úspěchu, než o kterém se odvažovali vůbec snít.

Partnerství – spolupráce v jistotě a důvěře s každým k dosažení nejvyššího dlouhodobého úspěchu všech.
Integrita – měřit úspěch nejen penězi, ale i zaslouženou důvěrou a respektem druhých.
Osobní hodnota – jednat s lidmi pravdivě, uznávat jejich osobní kvality a dávat jim příležitost dosáhnout plného potenciálu.
Uznání – posilovat druhé a oceňovat jejich tvůrčí schopnosti, inovaci, vynikajícnost a dosahování ve všem, co dělají.
Osobní odpovědnost – pomáhat lidem, aby si uměli udržet spolehlivost pro dosažení osobních, skupinových i korporátních cílů.
Svobodné podnikání – obhajovat svobodu a svobodný trh jako nejlepší cestu k celosvětovému zlepšení životní úrovně.

V roce 1969 maloobchodní obrat Amway přesáhl 85 milionů dolarů, o deset let později již 800 milionů a v roce 1989 již 1,9 miliardy dolarů. V roce 2007 působí Amway s třemi miliony distributorů již v 80 zemích světa s velkoobchodním obratem rekordních 7,1 miliardy dolarů (9,3 miliardy maloobchodně). Více než tři miliardy dolarů z této sumy byly zásluhou potravinových doplňků značky Nutrilite, jejíž výhradním celosvětovým distributorem se Amway stala 1. ledna 1964.

Další velkou část svých životů Jay Van Andel a Rich DeVos zasvětili filantropii a výchově svých dětí. Jay byl zvolen prezidentem Obchodní komory USA, později se této pocty dostalo i jeho synovi Stevu Van Andelovi, který je předsedou Amway, zatím co Doug DeVos, syn Riche, je prezidentem korporace. Jay Van Andel za svůj život založil Van Andelův institut pro vzdělání a vědecký výzkum, Van Adelovo Muzeum, byl vyslancem USA na Expo 92, s manželkou založili nadaci Van Andelů věnující vysoké částky na zdravotní péči, vzdělání, podnikatelský rozvoj a umění. Jay Van Andel zemřel 7. prosince 2004, 11 měsíců po své manžlece Betty. Rich, který v roce 1997 podstoupil transplantaci srdce, založil DeVosovu dětskou nemocnici, Centrum pro zdravotní vědy, DeVosův kampus na Grand Valley State University a DeVos Place konferenční centrum. Je také majitelem basketbalového klubu Orlando Magic. Společně s Jayem založili síť luxusních hotelů Grand Plaza a zakoupili rozsáhlý ostrov Peter Island, na kterém postavili jeden z nejprestižnějších resortů v Karibiku.

Forbes mnoho let zařazuje Riche DeVose i Jay Van Andela na seznam 100 nejbohatších Američanů. Získali pro odvětví přímého prodeje a síťového marketingu respekt odborníků a uznávaných osobností napříč světem. Za své podnikání Amway posbírali dosud desítky ocenění, uznání a medaílí za šetrnost k životnímu prostředí, společenskou odpovědnost či správný podnikatelský rozvoj. Svými knihami inspirovali miliony lidí a své životy pojmuli do definice svého poslání: „Pro mě není tím největším potěšením hromadění majetku, ale tvoření bohatství a jeho následné rozdávání.“

Ve videogalerii pod článkem naleznete rozhovory s Richem DeVosem a pořad Respected People Respect Amway, v němž jsou zachyceny komentáře předních odborníků.

8 KOMENTÁŘE

  1. Děkujeme zakladatelům Jayovi a Richovi za to, jací jsou skvělí lidé, za to, že vymysleli obchodní systém, který je sestaven na základě lidských hodnot a dává každému možnost: just to do life better!

  2. Děkuji zakladatelům DeVosovi a Van Andelovi za vytvoření tak báječné příležitosti Amway, kde se skloubí jedinečná forma pasívního příjmu, osobní, podnikatelský a profesní růst, víra, přátelství a naděje na svobodu pro každého na Zemi!

  3. Kde by som bol keby nebolo Amway? Na túto otázku radšej nemyslím, lebo mi mráz po chrbte chodí. Ďakujem, že niekto niečo také vytvoril…

  4. no neh mi po takom clanku skusi niekto povedat, ze sa nieco neda…ti 2 gantlemani su vynikajucim prikladom ludi s velkym SNOM a co viac—> pomohli spnit sny tisickam dalsich… dali tisicom l;udom moznost najst co hladali v zivote a za to si myslim zasluzia 2 VELKYMI PISMENAMI napisane mena v ucebniciach historie

  5. Máš naprostou pravdu, měla by to být povinná četba pro všechny Čechy, kteří umí tak akorát brečet do piva..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here