Valentýnský výtěžek: 750 milionů pro Afriku

0
1286
Extravagantní umělec Damien Hirst, který proslul snahou o vytvoření nejdražšího uměleckého díla na světě – diamantové lebky, se inspiroval populárním lídrem skupiny U2 a po vzoru jeho kampaně (RED) oslovil sto světových umělců, aby vytvořili unikátní díla pro podporu boje proti HIV/AIDS v Africe. A slavný zpěvák Bono, známý již svým dlouhodobým zájmem o problémy v Africe, nebyl pouze vzorem, ale zapojil i své síly. Společně tak dosáhli skvělého výsledku – výtěžku 42,5 milionu dolarů, tedy v přepočtu čtvrt miliardy korun, pro charitativní organizaci Global Fund.
Tento úspěch natolik překvapil výkonného ředitele organizace Global Fund doktora Michele Kazatchkineho, že na adresu obou mužů i dalších účastníků nešetřil slovy chvály: „Jsem neuvěřitelně nadšen z takového neobyčejného výsledku, celkový příspěvek (RED) již přesáhl strhujících sto milionů dolarů během krátkých dvou let. Vřele děkujeme Bobby Shriverovi i týmu (RED), stejně tak jako Damienu Hirstovi s jeho umělci a i všem ostatním, kteří se na události podíleli. Toto je dalším vyjádřením důvěry v práci Global Fund i ve snahu tisíců našich zdravotníků, kteří proměňují tyto peníze v zachráněné životy.
Ve čtvrteční valentýnský večer se celebritami, hvězdami a úspěšnými lidmi zaplnil sál manhattenské galerie Gagosian, kde již byly připraveny výtvory sta umělců, kteří svá díla zaměřili na vyjádření lásky a lidské naděje, pracovali zejména s červenou barvou, která charakterizuje obě slova a současně také vystihuje název týmu (RED), zaštiťujícího charitativní aktivity zpěváka Bono. Právě on se rozhodl vzít část zodpovědnosti a tíhy světa do svých rukou, a namísto budování vlastní slávy a hudební kariéry, obětuje většinu svého času charitativní činnosti – cestuje po světě, shání peníze a podporu slavných, organizuje koncerty, sleduje situaci v afrických zemích… A tak je i pochopitelná jeho odpověď na otázku, zda by se charitě věnoval, i kdyby nebyl slavný a zda si myslí, že bez své slávy by byl takto platným bojovníkem s problémy Afriky: „Musíte používat, co máte. A věřte mi, že jednou nastane moment, kdy v Africe nebude žádné HIV a také nastane den, kdy již nebude přípustné, aby děti umíraly pro nedostatek jídla…
Během toho večera se v aukční síni Sotheby’s nashromáždil neuvěřitelný objem peněz, financí vyjadřujících naději pro Afriku, stal se úspěchem pro organizátory i pro jednotlivé umělce, a Bono  s Hirstem mohli být spokojeni. Sám Hirst do aukce věnoval sedm svých děl, největší úspěch z nich zaznamenala schránka na prášky s léky proti HIV uvnitř, pojmenovaná „Where There’s a Will, There’s a Way. (přeloženo Kde je vůle, tam je i způsob nebo vystiženo českým příslovím Když se chce, tak to jde). Ta byla vydražena za obdivuhodných 7,15 milionu dolarů.
Samotná organizace Global Fund, která získala výtěžek z aukce, vznikla v roce 2002 s cílem bojovat proti nejproblematičtějším a nejzávažnějším nemocem světa – HIV, tuberkulóza a malárie. S více než 10 miliardami amerických dolarů pocházejících z veřejných i soukromých příspěvků financuje na 550 programů probíhajících ve 136 problémových zemích. Díky těmto programům se podařilo zachránit již přes 2 miliony životů, zprostředkováním léků a péče. V současné době je dominantní organizací poskytující podporu pro boj s AIDS, zde zajišťuje více než 20% celosvětových financí a také se podílí ze dvou třetin na boji proti tuberkulóze a malárii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here