Toe Jam, jak si také nechává říkat, je kytarový zpěvák. Nic vám jeho jméno neříká? Čtěte dál, protože po chvíli se vám zapíše nejen do hlavy, ale přímo do srdce. Při svých vystoupení dává totiž jeden obrovský přídavek, a tím je naděje. Svým příkladem ukazuje, že pokud jsme odhodláni vyhrát, nezastaví nás žádný handicap, ať už je jakýkoli. Tony Melendez totiž zpívá především srdcem.
http://www.youtube.com/watch?v=XuIkrsdrJLY
Když se v roce 1967 narodil, málokdo čekal, že se naplní děsivé prognózy lékařů na Tonyho zdravotní stav. Jeho matka brala prášky proti bolesti a malý chlapeček se následkem toho narodil bez obou rukou.
Při dospívání byl terčem posměchů a na střední neměl vůbec žádné kamarády. Jediné, co mu dávalo sílu žít, byla hudba. A když viděl ostatní hudebníky hrát na kytaru, rozhodl se celkem jasně „Budu muzikantem a hrát na kytaru při svých vystoupeních.“ Docela odvážný sen na člověka, co nemá ruce, a proto čím dál častěji slyšel od svého okolí: „Ale ty nikdy nemůžeš hrát na kytaru, nemáš ruce.“
Pokud nám někdo řekne: „To nedokážeš“, stále si ještě můžeme stoupnout před zrcadlo, podívat se na sebe a říct si: „Vždyť mám všechno, co potřebuji.“ Když to ale udělá člověk bez rukou, mohl by začít souhlasit s ostatními Tony, si ale řekl: „Mám přece nohy. „A tak začal trénovat. Jestli je něco náročné, tohle se snad ani nedá srovnat. „Bolestmi a křečemi v nohou jsem každý večer plakal.“ Ale svůj boj s kytarou nevzdal a nad svým postižením vyhrál.
Dnes umí hrát i na varhany a harmoniku. Jeho koncertní sály jsou po celém světě vyprodané. Dělá motivační rozhovory a napsal knihu. Dostal mnoho ocenění a zvláštní pochvalu od státu Kalifornie za jeho práci s mladými lidmi a pozitivní vzor pro Ameriku.
Když hrál pro papeže Jana Pavla II. a skončil, papež k němu přistoupil, objal ho a při tom řekl: „Mým přáním je, abyste i nadále dával lidem naději.“ Pokud i vy potřebujete naději, doporučujeme si pustit krátké video.