Tony Hawk: Od dětského koníčku k pohádkové kariéře

4
1722

Už krátce po Tonyho narození, 12. květnu 1968, si jeho rodiče začali uvědomovat, že mají tu čest s problémovým a hyperaktivním dítětem. Nejmladší ze čtyř sourozenců neustále zkoušel, co si ke svým rodičům a učitelům může dovolit, stejně jako se stále snažil překonávat sám sebe. Když bylo Tonymu 6 let, jeho matka ho vzala do plaveckého bazénu, a rozverné dítko se rozhodlo přeplavat celou délku bez jediného nadechnutí. „Byl tak frustrovaný, když to nedokázal,“ vzpomíná matka Nancy. „Byl na sebe tak tvrdý a myslel, že může dělat tolik různých činností.“

Zanedlouho školní psycholog prozradil rodičům, že Tony rozhodně není obyčejné dítě: „Máte talentované dítě, které bojuje, protože má mysl dvanáctiletého dítěte uvězněnou v těle osmiletého. A jeho mysl mu našeptává věci, kterých jeho tělo není schopné.“

Zlomový bod však nastal v okamžiku, kdy devítiletému Tonymu jeho starší bratr koupil první skateboard a chlapec v sobě objevil neuvěřitelný přirozený talent. A co více – najednou měl neutuchající upotřebení pro svou neúnavnou energii. „Byla jsem ráda, že veškerou energii věnoval skateboardu a ne mně,“ směje se matka. A když otec viděl synovo nadšení, postavil na zahradě rampu, aby měl Tony kde trénovat. Konečně dělal něco, v čem opravdu vynikal, a to doslova změnilo celou jeho osobnost. Ale to neznamená, že by přestal posouvat hranice svých možností. „Když do toho nedám všechno, zabíjí mě to,“ řekl tenkrát.

Začínající jezdec svůj talent uměl velice dobře prodat: ve čtrnácti letech už jezdil profesionálně a svůj první dům si koupil dřív, než udělal maturitu. Během své životní kariéry se zúčastnil na 103 soutěží, z nichž 73 vyhrál a na dalších 19 byl druhý, což z něho dělá nejlepšího skateboardera všech dob. Byl schopen vyhrát i po celonočním letu a pouhých třech hodinách spánku.

V roce 1999 konečně završil svůj deset let starý seznam triků, které chce ovládat. Na závěr si nechal do té doby nikým neuskutečněný obrat o 900 stupňů (dva a půl obratů kolem své osy). Tento trik mu zaručil nesmrtelnost ve světě skateboardingu a zároveň rozhodl o hrdém ukončení Tonyho profesionální kariéry.

Bohužel to, že jste světový šampion ve skateboardingu, vám automaticky nezaručí spolehlivé finanční zajištění. Své vydělané peníze nevídaný talent stíhal poměrně rychle i utrácet a počátkem devadesátých let Tony ze svého prkna dopadl tvrdě na hlavu. Skateboarding prožíval své slabší období, zájem poklesl a živitelkou rodiny se najednou stala první Tonyho žena – manikérka.

Hawk byl nucen prodat jeden ze svých domů a část takto získaných peněz využil na založení společnosti Birdhouse Projects. Skateboardová firma ale zpočátku spíše prodělávala a před Tonym se neotevírala zrovna růžová budoucnost. V polovině devadesátých let se naštěstí skateboardy dostaly opět na výsluní a podnikatel Tony ze svého podniku vybudoval vůbec jednu z nejvýznamějších firem v tomto oboru, která spolupracuje s velikány, jako jsou Adio Shoes, Jeep a Quicksilver.

Nezůstalo však pouze u vlastní firmy. V roce ukončení své sportovní kariéry se Tony spojil s Activision a společně vytvořili videohru se skate tématikou. Ze hry se nečekaně stal bestseller a dočkala se mnoha pokračování, které jsou populární i v České republice. Stejné pozornosti se těší i jeho biografická kniha Hawk, povolání: skateboarder.

Vedle všech svých podnikatelských úspěchů Tony Hawk stihl zplodit čtyři děti se třemi různými ženami. Jeho současnou partnerkou a manželkou je Lhotse Merriam, s níž vychovává nejmladší dceru, která se narodila v červenci. „Jsem hrdý na to, že se můžu proměnit ze skateboardera na zodpovědného otce, ale necítím se tak starý, jako ostatní rodiče,“ říká čerstvý čtyřicátník.

Alspoň část z toho, co mu skateboarding dal, se mu Tony Hawk rozhodl vrátit zpátky. Nadaci Tony Hawk Foundation založil proto, aby pomáhala financovat veřejné skateparky v chudších oblastech Spojených států a s její pomocí už se mu podařilo vybrat a rozdělit více než 2 miliony dolarů. A kdo ví, třeba se po jednom z nich právě teď na svém prkně prohání Tonyho nástupce.

4 KOMENTÁŘE

  1. Čau Dreamlife.

    Mam námět na článek, kterej bych si celkem rád přečetl.
    Velice by mi zajímal příběh Johna Arnolda, bývalého pracovníka společnosti Enron.

    Díky a přeji dreamlife další dobrý články a vysokou návštěvnost.

  2. Pěkný den, za chybu se samozřejmě omlouvám. Nadcházející zima už mě nutí myslet spíš na hory a snowboarding, z čehož pravděpodobně pramenila moje chvilková nepozornost 🙂 Nicméně také děkuji za upozornění, Pavla Hořínková, autorka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here