Tipy na seriály, u kterých mozek nezakrní!

2
5947

Když lenošit, odpočívat, nabírat energii, dokreslit/zlepšit atmosféru, tak kvalitně! Například dobrými seriály – vyplňují náš volný čas, zpestřují domácí práce, poskytují vlídnou kulisu při přátelských návštěvách, na rande, při jídle… Hlavní hrdinové se stávají nejen členy domácnosti, ale i našimi přáteli, často i vzory. Na to, koho takto vpustíme do mysli, tudíž musíme dávat pozor a vybírat s rozmyslem, co na sebe necháme působit.

636019811368895818-912146948_a829798b-cee2-4ed3-8327-06309f73cb8c

Na okamžik se stáváme součástí příběhu, prožíváme radosti i starosti s našimi hrdiny, snažíme se rozmotat zápletku a vytváříme si k ději i k postavám vazbu. Než se nadějeme, ohromujeme (pozor: někdy negativně) okolí hláškami našeho oblíbence, kopírujeme pár jeho zvyků, gest…

Seriály (nebo filmy) nejsou ztrátou času, pokud nám něco pozitivního přinášejí, např.: poučení – informace, radost – smích, inspiraci, dojetí, adrenalin, naději. Dnes se zaměříme na ty, které udržují náš mozek v pohotovosti. Tělu sice dovolí odpočívat, avšak mysl se procvičí, obohatí.

Abychom dosáhli žádoucího efektu, musíme vybrat téma, které nás zajímá, mít sympatie k obsazeným hercům (min. k jednomu) a zvolit formát, který nám padne do nálady (dokument/seriál, delší/stručnější atd.) Nepřemáhejme se ke sledování něčeho, co není podle našeho gusta. V umění si můžeme dovolit být výjimeční, jít proti proudu.

Při výběru seriálu si sami sebe představme jako dítě, které se snažíme vychovat. Chceme: zabavit, podpořit individualitu, výjimečnost, minimalizovat špatný vliv, který některé pořady přináší. Vyvarujeme se tedy vulgárním pořadům i těm, které silně stimulují beznaděj a nenávist (nejčastěji vůči konkrétním skupinám). Ve snaze podpořit správné vychování, zdravé přátelské, rodinné a partnerské vztahy, vyloučíme pořady degradující tyto hodnoty. A proč máme být obezřetní, když už jsme dávno dospělí? Lidé se totiž neustále vyvíjejí. V každém z nás je malé dítě, vše nové ho fascinuje a stále se učí. Však kolika z nás uvíznou v hlavě hlášky, nátury, styly oblékání, bydlení, práce a řešení vztahů seriálových hvězd, aniž bychom si sitcomy pouštěli s těmito cíli? Jde to samo a lehce, mnohdy aniž bychom si to uvědomovali.

U čeho si zapřemýšlíme a máme šanci pochytit i něco dobrého? Máme pro vás pár tipů:

Sherlock

Krimi/mysteriózní/drama                                    92% CSFD

Geniální a podivínský detektiv Sherlock Holmes přilne k srdci snadno. Jeho dedukce i celkový proces a způsob řešení problémů (většinou s klidnou myslí) ohromí, inspiruje, baví. Pokud s ním (prostřednictvím obrazovky) zvládnete „držet krok“, nabudete dojmu, že zvládnete vše. Třeba i vyndat z pračky sudý počet ponožek, připravit se na zkoušku ve škole, pochopit nové pracovní směrnice, vyplnit daňové přiznaní správně hned napoprvé, jít na rande beze strachu, že vás hezká tvář oblafne…  Sherlock zkrátka podpoří mysl tak, že už nebude chtít (nikdy) lenivět.

„Nemám rád přesilu. Stupeň debility v místnosti je pak neúnosný.“
Sherlock

Forever

Drama/sci-fi                                                         78% CSFD

Patologie nikdy nebyla zajímavější! Pan doktor se totiž aktivně podílí na řešení vražd nejenom v policejní budově, ale i v terénu. Charismatický, přes 200 let starý Henry Morgan uchopil svou nesmrtelnost velmi inspirativně. Stále se učí, pomáhá, snaží se neztrácet (i přes vnější vlivy) na svých hodnotách a dobrém vychování… A podobně jak v Sherlokovi u diváka podpoří pozorovací schopnosti.

Když žiješ dost dlouho, je možné cokoli.“
Henry

Kravaťáci (Suits)

Drama/komedie                                                 87% CSFD

Společným jmenovatelem s předešlými tipy je inteligence. Mezi právnickými esy se objeví mladík s fotografickou pamětí a jízda začíná. Řešení případů i vztahů (pracovních, přátelský, partnerských, rodinných) v podání úspěšných a dravých zaručuje zajímavou podívanou. Lze pochytit drobky právnických dovedností, ale především nasát sebevědomí, cílevědomost, ambice a chuť na úspěch. A že se úspěch neodpouští? Nevadí… i na to vás seriál připraví – zocelí. Třešničku na dortu pak představují krásné obleky, šaty, kostýmky, účesy, které do vyšší třídy prostě patří (po zhlédnutí hrozí nakupovací nálada).

 „Jaké možnosti máš, když ti někdo přiloží k hlavě pistoli? Uděláš, co řeknou, nebo tě zastřelí, že? Špatně! Vezmeš jim tu zbraň, vytáhneš mnohem větší, obviníš je z blafování, nebo použiješ jakékoli z dalších 146 řešení takové situace.“

„To přece není vychloubání, když je to pravda!“
Harvey

Bořiči mýtů (Myth Busters)

Dokumentární/komedie/mysteriózní             80% CSFD

Jak už prozrazuje název, jedná se o potvrzení, nebo vyvrácení různých mýtů. Tento dokumentární pořad se těší velké oblibě téměř po celém světě. Pokusy jsou zejména díky sympatickým moderátorům (Adam Savage, Jamie  Hyneman) zábavné a napínavé. Inu, opět se zde bádá, zkoumá, prověřuje, filozofuje… což je pro kvalitní chod mysli žádoucí.

„Odmítám vaši realitu a nahrazuji si ji svou vlastní.“
Adam

Do vesmíru se Stephenem Hawkingem
(Into the Universe with Stephen Hawking)

Dokumentární                                                 88% CSFD

Rize dokumentární seriál, avšak s nadmíru poutavým, zábavným průběhem aneb Když jeden z nejmoudřejších lidí na světě filosofuje, (z)koumá, sní, učí.
Tato kategorie skýtá spousty dokumentů, které obohatí a zároveň pobaví. Stačí vyhledat vhodné téma…

„V mé mysli jsem volný.“
Stephen

Tip závěrem

V případě, že si přejeme zdokonalit nějaký jazyk, můžeme sáhnout po seriálu (filmu, pořadu) nedabovaným + titulky (chceme-li procvičit psanou formu, zvolíme opačný systém). Pro začátek můžeme v jazyce, v němž se chceme lepšit, zhlédnout pořad, jenž už známe (přibližně známe děj popř. hlášky). Učení tak bude snadnější – mnohé repliky si budeme již pamatovat → rychlejší možná absence překladů.

Podrobnější hodnocení seriálů na: www.csfd.cz

2 KOMENTÁŘE

  1. Sherlocka doporučuji všemi deseti! Loni vysílali vánoční speciál, který zamotal hlavu mnoha lidem! Některým prý natolik, že měli dojem, že už je toho fakt moc 🙂 Tak dokonale vyjádřil onu myšlenku, že život je jen velká iluze, že se v tom lidé začali ztrácet. Jak jsem tenkrát psala v článku o Přízračné nevěstě (https://zitjak.wordpress.com/2016/01/07/sherlock/), ten fígl v tom speciálu jsem také neprohlédla 🙂 Pozor, je to trochu spoilerovaté 🙂 A doporučuji dívat s v angličtině – ta britská angličtina vyšší třídy mi doplnila slovník zajímavými výrazy (např. incarcerate). Co se jazyka týká, Sherlock i americký seriál Dexter, doporučuji pro seznámení se s různými kreativními nadávkami 🙂 I o tom jsem kdysi psala, protože mě to fascinovalo 🙂 https://zitjak.wordpress.com/2013/10/20/jen-si-tak-trochu-zanadavat/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here