Swarovski Crystal: Být zázrakem z křišťálu

3
2029

Chtěly byste to někdy zažít? Myslím, že je zcela  zbytečné se ptát. Ale buďme trošku skromnější, zavřeme oči a představme si neméně honosný materiál. Chlubí se svou čirou, dokonalou krásou, třpytem, ale co je hlavní, nese světoznámé jméno. Už víte? Ano, je to Swarovski Crystal. Snad každý si vybaví proslulé křišťálové šperky, jimiž nás tento módní, ale hlavně umělecký gigant uchvátil.

První zmínky o firmě Swarovski sahají až do 19. století. V obci jménem Georgenthal, jejíž dnešní jméno je Jiřetín u Jablonce nad Nisou, vlastnila a provozovala rodina Swarovských malou továrnu na zpracování křišťálu. Psal se rok 1862, když se narodil syn Daniel. Rodiče ho odmalička učili svému řemeslu a zaměstnávali ve své výrobě. V roce 1892 nechal patentovat stroj na řezání křišťálu, jehož použitím bylo možné dosáhnout lepší kvality zpracování. Neustálými pokusy se firma Swarovski snažila docílit lepší kvality a to i v módním průmyslu.

Na přelomu 20. a 30. let minulého století se celé plochy dámských společenských šatů pošívaly korálky, perličkani nebo flitry. V té době stál Swarovski ještě za jedním zajímavým vynálezem – tzv. trimmings, tkaninou s drobnými křišťálky, kterou lze snadno aplikovat na oděv a doplňky. Móda v 70. letech přinesla mnoho změn. V oděvu se stále více uplatňovaly svítivé materiály, což přimělo Swarovského opět experimentovat s technologiemi. Zajímavá je například technologie hot – fix, jež způsobila výrazný převrat. Jednotlivé kameny se tlakem a teplem aplikovaly v připravených ornamentech a tvarech na tkaninu.

A aby toho nebylo málo, zaútočila firma Swarovski na chtivá srdce žen, toužících po třpytivé kráse a krásných špercích. V roce 1977 vše vypuklo. Vůdčím motivem se stala hvězdice. V devadesátých letech firma uvedla na trh křišťálovou síť, jež se vyráběla z kovových vláken nesoucích barevné kameny. Nejprve se používaly jako pásky hodinek, ve druhé polovině devadesátých let se už z tohoto materiálů i stříhalo na šaty a to nejen večerní, ale i sportovní.

Na začátku toho století jsme mohli u firmy Swarovski zpozorovat změny ve firemní a výrobní strategii. V čele návrhářského ateliéru se v roce 1989 ocitla Rosemarie Le Gallais. Ta zcela změnila vidinu křišťálu v oděvních doplňcích a špercích. V jejím rukopisu je čitelný především blízký vztah k módnímu návrháři Karlu Lagerfeldovi. Velká většina návrhů šperků, které firma Swarowski vyrábí byla navržena pod jejím vedením. Na počátku devadesátých let zahájila spolupráci s designéry zvučných jmen jako jsou Alessandro Mendini, Ettore Sottsass, následně Ron Arad, Giampiero Maria Bodino a mnoho dalších.

Dnes je značka Swarovski, jejíž roční obrat činí přes jeden a půl milionu Eur, zárukou vysoké kvality a nositelkou nejnovějších módních trendů. Šperky se objevují na přehlídkách Jean Paul Gaultiera, Versace, Chanel a Louis Vuittona. Pokud neodoláte pokušení, můžete navštívit jejich pražskou pobočku v Pařížské ulici. Nebudete litovat, Swarovského šperky jsou prostě nezapomenutelné a vězte, že už je nesundáte. Můžete si vybrat z nepřeberného množství barevných přívěsků na elegantní kůži, okouzlujících náušnich všemožných tvarů, luxusních hodinek, extravagantních lustrů, ale také kabelek a módních doplňků, na něž se Swarovski podepsal formou malých křišťálků. Swarovského originální dezény a virtuální zpracování kamenů si snadno nacházejí cestu k srdcím žen na celém světě.

3 KOMENTÁŘE

  1. Veľmi by som sa chcel vyučiť remeslu zaoberajúcim sa drahými kameňmi. Mám 34 rokov. Poradí mi niekto, kde je taka škola, alebo kurzy?

  2. Dostala jsem šperky Swarovski k Vánocomů v nádherné krabičce. Všem mužům doporučuji jako dárek pro svou milou. Je to opravdu luxus!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here