Gianni Versace: provokatér, jež pokořil svět

0
1615

Tento muž rád provokoval. Nebál se ukázat lidskou sexualitu, nebál se své odlišnosti. Přesto, že jeho život předčasně skočil, značka Versace, jeho životní dílo, žije dál.

 Gianni Versace se narodil 2. prosince 1946 v Kalábrii, v městečku Reggio Calabria. Jeho matka měla ateliér, kde zaměstnávala 46 švadlen a šila pro aristokratickou klientelu regionu. Tady se malý Gianni postupně naučil stříhat, šít a později i začal navrhovat své první modely. Prostředí, ve kterém vyrůstal mu přirostlo k srdci a bavilo ho poznávat tuto oblast čím dál víc a víc. Své matce často pomáhal vybírat drahokamy a zlaté lemovky, kterými poté přikrášlili navrhované šaty.

        Přes tyto předpoklady začal Gianni studovat architekturu a až když mu bylo 25 let, odstěhoval se do Milána a zkusil uspět v módním návrhářství. Pracoval jako stylista pro jiné módní návrháře. V roce 1972 zaujala jeho tvorba manažery z Genny and Callghan. Najali Gianniho, aby navrhoval jejich semišové a kožené kolekce. Později jako slavný muž pronesl tyto věty: „Věděl jsem, co chci, ale musel jsem být hodně trpělivý. Bylo zřejmě nutné počkat, porozhlédnout se a nasát atmosféru. Teprve potom jsem se do toho pustil, i když prorazit nebylo vůbec lehké. Hlavně jsem chtěl záměrně zrušit všechna dosud platná pravidla a konvence…“

 Psal se rok 1978 a Gianni navrhuje svou první dámskou kolekci a rok poté také pánskou. V roce 1982 světu představil kovově vypadající šaty, jež se staly klasikou jeho repertoáru. Již v té době byl Gianni zařazován mezi nejlepší světové návrháře, a to nejen díky módnímu průmyslu. Gianni se proslavil také návrhy porcelánu, váz, příborů, lamp a jiných bytových doplňků. Možná se sami sebe ptáte, kde pro svou tvorbu bral tolik inspirace. Sbíral ji doslova všude. Uměl se přizpůsobit době, kombinovat na první pohled nemožné, zabýval se i objevováním kouzla polonahého těla. Inspiroval se vším od Antiky, přes baroko a rokoko.


       Jeho tvorbu značně ovlivnili mladí lidé. Byl jimi fascinován, tvrdil o nich, že jsou lepší, odvážnější a nemají zábrany. Proto pro ně navrhoval zářivá saka, hedvábné košile s motivy divokých květů či volně žijících zvířat. Jeden čas ho velmi zaujal potisk látek jednotlivými stránkami časopisu Vogue – díky tomu se mu povedlo zprostředkovaně specifikovat společnost, která přestala oddělovat skutečné umění od masově rozšířené kultury.

 Gianniho umění proniklo i do takových oblastí jako je divadlo. Jednalo se o extravagantní a exotické modely pro balet a operu, které ve spolupráci s choreografem Mauricem Béjartem v roce 1997 přestavil v baletu Sen života, který se tančil pod modrým nebem italské Florencie. Také přispěl k psychedelické verzi stylu grunge, což je móda záměrně opotřebovaných oděvů, působících zničeně a obnošeně.

Mezi jeho nejoblíbenější modelky patřily Naomi Campbell, Linda Evangelista, Claudie Schiffer, jeho múzy a zároveň přítelkyně. Také jeho klientela byli lidé z nejvyšší společnosti, princezna Diana jeho modely milovala, Elton John taktéž.

 Gianni Versace byl velmi výjimečná osobnost. Byl nejenom úžasným návrhářem extravagantních módních kreací, ale také přitažlivým mužem. Své soukromí se chránil a nikoho do něj, natož pak novináře, jen tak nepustil. I přes svou společenskou uzavřenost bylo známo, že je gay. Přes deset let žil se svým asistentem a návrhářem Antoniem D´Amicem.

Tvorba tohoto muže ovlivnila spousty návrhářů, měl nekonečně mnoho nápadů, jež mu ale překazila náhlá a nečekaná smrt. Dne 15. 7. 1997 byl několika střelnými ranami zastřelen před svým palácem Casa Casuarina v Miami. Jeho smrt byla pro módní svět velkou tragédií, Gianni byl výjimečný muž, kterého už nikdy nikdo nenahradí. I přes jeho smrt značka Versace žije dál. Do čela společnosti se postavil Gianniho bratr Santo, hlavní designérské křeslo obsadila sestra Donattela. Jméno módního domu Versace tak stále září ve světě luxusu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here