Špatné vzpomínky: 5 cest k jejich vyléčení

1
4443

Nebýt špatných vzpomínek (zkušeností), nemohli bychom těm dobrým dát ani jméno. Když ale negativní vzpomínky (pozitivní vzpomínky si naopak uchovejme a čerpejme z nich energii a veselost permanentně) dozrají poučení z nich je zaryto do našeho jednání, je potřeba vymazat onen smutek z mysli, aby nás nebrzdil v radosti a nových zážitcích… Jak na to?

Man-Looking-Through-Binoculars

Vybrat si můžete kupříkladu z těchto 5 tradičních léků (možno kombinovat):

  1. Vyřešení a odpuštění

Někdo by tento krok mohl označit za „smíření se“, není to ale tak ploché! Odpovědět si na otázky, najít pravou příčinu, která bývá zpravidla překryta symptomy, poučit se a odpustit, to může být velice komplikovaný proces. Nelze ho uspěchat ani vynutit. Musí vzejít  z nitra, vyjít na světlo a projasnit celou situaci ve vhodnou dobu. Vyplatí se jít mu vstříc a svým vlastním tempem na něm pracovat… Vyřešením a odpuštěním ulehčíme nejen původci, ale především sami sobě.

Často bývá náročnější, než odpustit viníkovi, odpustit sami sobě,
že jsme dovolili, aby se chyba vůbec stala. 

  1. Ze špatné vzpomínky humorná perla

Humor je známá sebeobrana proti smutku. Pokud ho správně uchopíme, tak může být velice účinnou obrannou bariérou, která pomůže nejen naší mysli, ale i okolí. V potaz se vždy musí brát vhodnost – např. u černého humoru, který raději aplikujme jen na sebe nebo na ty, u kterých jsme si jisti, že je namístě a nezraní. Rozhodně s ním nešermujme při „neštěstí druhých“ jen proto, že nevíme, co říci.

„Humor je deštník moudrých.“
Erich Kästner

  1. Překrytí

„Starou za novou“ hlásá slogan nejen prodejců, ale i pomocné cedule na hrbolatých životních cestách. Když jde problém vyřešit, je samozřejmě primární jeho řešení… Ale někdy víme, že jediným řešením je paradoxně: neřešit a jít dál. Na to nejúčinněji zabere nová vzpomínka.

Příklad: Vzpomínáte, jak jste sedávali ve vaší oblíbené restauraci s někým, s kým už to nejde… Je vám z toho teskno? Vytvořte si novou vzpomínku! Zajděte si tam například s přáteli, dejte si to nejlepší jídlo a příště, až půjdete kolem, už tam nebudou jen smutné vzpomínky, ale i nové, veselé – a když budou silnější, tak zastíní ty smutné!

Nevýhodou může být nalezení kvalitní náhrady. Rozum tedy na prvním místě a vybírat pečlivě! Výhodou může být rychlost překrytí. Při vytváření nových příběhů není tolik času rozebírat a utápět se v těch starých.

„Špatná zpráva zabírá v hlavě místo dobré zprávě.“
Petr Novotný

  1. Zapomnění

„Zapomeň na to“ jako rada nad zlato! Některé věci je nejlepší vymazat z paměti, ale pozor na nevyřešené a pouze potlačené vzpomínky! Spousta informací se ztratí, když je neoživujeme. Stejné to může být i se špatnými vzpomínkami, které nám nic nedávají. Jak postupovat? 1. Snížit důležitost: často máme tendenci bolestné vzpomínky v mysli omílat a přidávat jim na hodnotě – to musí přestat! 2. Při vzpomenutí obrátit pozornost jinam: když se přistihneme, jak myslíme na něco, co nechceme, udělejme třeba 10 dřepů nebo začněme čistit okna… Zkrátka cokoli, co nás přesměruje a odnaučí stagnovat mysl na černém bodě.
Tipy též v článku:  Jedním lusknutím odstraňte negativní myšlenky

Lépe než nenávidět a mstít se je zapomenout a milovat znovu.“
Ivan Alexejevič Bunin

  1. Čas

Nechme to vychladnout. Časový odstup dává nadhled, uklidnění a zmírňuje bolest. Každý nový den přináší nové příležitosti a nečekané situace. Nic tajemnějšího není než zítřek. Buďme trpěliví, zvědaví… Dejte tomu čas.

„Čas hojí, hladí a zahlazuje skoro každé minus života,
a díky perspektivě vzdálenosti činí vše minulé krásnějším.“
Marilyn Monroe

A co je hlavní? Jít dál! Ať už malými krůčky, velkými kroky, plazivě, či hopkaje…

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here