Skladatel Yanni: Hudební fenomén současnosti

2
2192
Charismatický padesátník Yanni, vlastním jménem Yiannis Hrysomallis, je klavíristou a skladatelem samoukem. Už jako náctiletý odhalil, že hudba je smyslem i vášní jeho života. Za klávesami poprvé veřejně vystoupil jako člen rockové skupiny Chameleon, ovšem jeho snem se v průběhu let stal poněkud odlišný žánr. Začal komponovat zcela výjimečnou hudbu a to s vizí, že mu jednou bude k službám celý symfonický orchestr. Sen přeměnil ve skutečnost a po dlouholetých přípravách, studiu a každodenní tvorbě přišel zlomový úspěch. Živé vystoupení ve věhlasné  Akropoli! Odezva byla naprosto fenomenální a videozáznam z onoho koncertu se stal druhým nejprodávanějším hudebním videem v historii.  Od tohoto milníku Yanni živě koncertoval před více než dvěma miliony lidí ve více než dvaceti zemích světa. Dokonce je jedním z těch, kteří byli poctěni možností živě vystupovat v popředí paláce Tádž Mahál.  
Dětství v Řecku významně ovlivnilo směr, kterým se v hudbě vydal a který zaníceně následuje. Rytmy, řecká hudební specifika a střípky antické historie zanechaly slyšitelné stopy, které jsou na západě i po celém světě tolik atraktivní. Yanni dnes skládá hudbu, která se velmi nesnadno vtěsná do charakteristik nějakého zažitého žánru. Je velmi rozmanitým interpretem. V repertoáru si hýčká skladby, které by mnozí označili za klasické (dokonce se zde mluví o Mozartově efektu – jedná se o teorii označující skladby, které dokážou pozvednout lidský intelekt a dokonce i IQ).
Ovšem hned další skladbou živého koncertu může být dílo, které do hlediště vytryskne takový drive a tolik energie, že se uprostřed písně přistihnete, jak s neznámými lidmi skáčete do vzduchu a emotivně blázníte. Yanniho kompozice nekompromisně odráží umělcovu vizionářskou povahu. Jeho citát „Nevím, zda hudba dokáže změnit svět k lepšímu, ale tvrdím, že je jedním z faktorů, které pomohou změnit svět,“ se posluchačům dere pod kůži s každým přibývajícím tónem. Proto posluchači Yanniho tak oddaně zbožňují – pro ty emoce, které je v nich schopen zažehnout a rozdmýchat.
„Hudba je universálním jazykem,“ Yanni nadšeně vysvětluje. „Je jedno, jestli jste z Aljašky, Nového Zélandu, České republiky nebo z Jamajky. Hudbu vnímáme všichni stejně, prožíváme emoce, dějí se v nás překrásné chemické reakce zvané pocity.“ Hudbou lze vyjádřit nespočet emocí. Použitím určitých melodií, rytmů a zvuků dostává každá jednotlivá skladba zcela osobité zabarvení, jedinečný emocionální tón. V tom Yanni vyniká nad ostatními. Je geniální továrnou ohromného spektra emocí, které si lidé odnášejí domů a po mnoho dalších týdnů z nich těží.
Jistě, složit kvalitní, inspirativní a vysoce emotivní skladbu, to je ohromný díl celkového úspěchu. Ovšem Yanni si velmi dobře uvědomuje, že druhou stranou mince je špičkový orchestrální tým, který notovému zápisu vdechne život a ten správný náboj. Yanni si muzikanty vybírá s maximální pečlivostí. Sdružuje ty nejlepší hudebníky z celého světa (více o nich v přiložených videích na konci článku). Výsledkem je fascinující směsice mnoha národností a kultur, která k nám hovoří jako jeden celek, jednotným jazykem. To chce Yanni sdělit světu – že možná jsme zdánlivě odlišní, ale všichni máme jednotnou podstatu, kterou se v nás svými skladbami snaží probouzet. Velmi silně proto doporučuji shlédnout videa na konci článku pro mnohem lepší představu, jaké lekci lidskosti nás Yanni svým posláním učí.

2 KOMENTÁŘE

  1. Ještě nedávno jsem o tomto skladateli a interpretovi nevěděla. Od doby, co tuto hudbu poslouchám mám pocit, že každá jeho skladba je něčím životně protkaná. Každý člověk, ať je mladší nebo starší, ať rád poslouchá drsněšjí hudbu nebo naopak jemnou melancholickou – každý si najde své. Yanniho ohromné charisma dokáže člověka uklidnit a zamýšlet se nad sebou samým. Což nedokáže každý interpret. Nic než dodat, že je to úžasné a mě tato hudba vyléčí z těžkostí, které mnohdy prožívám. Kdybych mu to mohla říci do očí…
    Doporučuji všem milovníkům kvalitní hudby, která se vám dostává se smysly a pocity pod kůži, a ze které čerpáte mnoho dní spousty krásných pocitů…

  2. Příjemný večer slečno či paní Maturová. Několika větami jste velmi trefně vystihla podstatu, kterou jsem článkem toužil sdělit. Jsem potěšen, že v Yanniho hudbě nalézáte pramen těchto jedinečných pocitů a chci vám touto cestou poděkovat za emotivní příspěvek do diskuze. Přeji vám mnoho víry při naplňování svého snu o osobním setkání s tímto fenomenálním skladatelem a vězte, že magazín Dreamlife je připraven vám na této cestě maximálně pomoci. Michal Kreslík, redakce Dreamlife

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here