Sir Edmund Hillary: Cesta na Mount Everest

0
2001

„Georgi, tak jsme toho bastarda dostali,“ pronesl jako první slova Edmund Hillary, když se vrátil jako první člověk z nejvyšší hory světa do základního tábora. Na dotěrné otázky přítomných novinářů, kdo skutečně vystoupil na vrchol jako první, odmítal odpovědět. (Až po Tenzingově smrti v roce 1986 se přiznal, že na horu skutečně vystoupil jako první.) Jako tým šli s Tenzingem nahoru, jako tým stanuli na vrcholu a jako tým se vrátili dolů. Jak snadné by bylo v tu chvíli si přisvojit všechny zásluhy a nechat chudého nepálského šerpu spolu s jeho lidem osudu, a vyhřívat se na výsluní slávy! Ale to by Hillary nikdy neudělal, měl totiž srdce, charakter a smysl pro fair play.

O to více ho rozčílila zpráva z května 2006, kdy při pokusu o zdolání Mount Everest tragicky zahynul horolezec David Sharp, ačkoli se v té oblasti nacházelo okolo 40 jiných horolezců. Doslova prohlásil: “Myslím si, že se lidská touha po zdolání Mount Everest stala spíše děsivou. Lidé se chtějí dostat na vrchol, a když potkají po cestě muže s vážnými problémy, uvězněného pod zřícenou skálou, jen mu zamávají kloboukem a popřejí dobré ráno.“ Tohle by Hillary nikdy neudělal, raději by se vzdal svého prvenství, klidně i celé dlouho připravované výpravy, jen aby mohl zachránit lidský život. Článek o podobně smýšlejícím člověku naleznete také zde.

Krátce poté, co se šťastně vrátili do údolí, zpráva se již šířila po světě. Po telegrafních drátech z Nepálu do celého světa. Čerstvá britská královna Alžběta II. Odměnila 33letého Novozélanďana za jeho odvahu šlechtickým titulem a v roce 1992 se Hillaryho tvář objevila na nové podobě novozélandských bankovek. Stal se tak prvním (a na dlouhou dobu nejspíš i jediným) Novozélanďanem, jehož tvář se objevila na bankovce již během jeho života.

Celý svůj život poté zasvětil milovaným Nepálcům, založil Himalájský Trust, neziskovou organizaci, která se podílela na zlepšení životní situace v jedné z nejchudších zemí světa, ale i ekologii. Využil svého vlivu a své slávy, aby v Nepálu postavil mnoho nemocnic, mostů a škol. Proto nyní Nepál halí stejný smutek jako Nový Zéland.

Expedice, ve které byl i Hillary, se vydala stejnou cestou jako o rok dříve švýcarská výprava, která se zastavila pouhých 200m pod vrcholem! Celkem devítičlenná výprava, vedená Johnem Huntem, se utábořila pod vrcholem. Ve výšce přes 8 000 metrů nad mořem, kde je vzduch tak řídký, že bez kyslíkového přístroje se vůbec nedá udělat jediný pohyb. Z tábora se k vrcholu vydali nejprve Evans a Bourdilloun, ale museli se kvůli problémům s kyslíkovými přístroji vrátit zpátky, aniž by dosáhli vrcholu. Zásoby se tenčily a výprava věděla, že mají poslední pokus o zdolání, než se budou muset vrátit dolů. Na cestu se vydal Hillary s Tenzingem, cesta byla namáhavá, oba byli zatíženi obrovskou zátěží ve formě kyslíkových lahví. Hillary šel jen o několik kroků před Tenzingem, sledoval hlavně svoje nohy. Jedno špatné stoupnutí se mohlo rovnat pádu, a ten smrti. Hillary před sebou viděl nedotknutý sníh, v němž zanechával svoji stopu…náhle se rozhlédl a nebylo kam jít. Ani doleva ani doprava, byli na vrcholu nejvyšší hory světa! Mount Everest! 8 848 metrů na mořem! Takto vysoko se člověk nikdy nedostal, aniž by se nepřestal dotýkat nohama země! Po Hillarym a Tenzingovi zdolalo Mount Everest ještě mnoho dalších, a bude jich stále přibývat, ale první bude navždy jen Hillary!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here