Robert T. Kiyosaki: Bohatý táta chudý táta

35
2737

Z médií se neustále dozvídáme jak někdo vyhrál velké peníze v soutěži nebo loterii či je v horším případě získal nějakým podvodem. Může to zanechat dojem, že velké peníze jsou jen otázkou štěstí a nebo byly dosaženy nečestnou cestou. Ale co všichni ti, kteří si na své bohatství dosáhli pomocí vlastních schopností a dovedností?

Kniha Bohatý táta, chudý táta je populární titul od Roberta T. Kiyosakiho. Srozumitelnou a zábavnou formou vybízí široký okruh čtenářů k zamyšlení nad tím, co peníze v životě znamenají a jaký postoj by měl člověk zaujmout – chce-li jejich množství zvyšovat.

Když byl Robert malý, přemýšlel s kamarádem Mikem nad společným snem – chtěli být bohatí. A tak se snažili najít způsob jak toho dosáhnout, není divu, že se jim to zpočátku nedařilo. Když zkoušeli odlévat mince z olova, poučil chlapce chytrý a vzdělaný otec Roberta, že vyrábět peníze není legální a že by si chlapci měli najít jiný způsob jak k penězům přijít. Zároveň ale přiznal, že bohužel neví jak a doporučil, aby se na to zkusili zeptat Mikova otce. Mikův otec byl vážený businessman, bohatý člověk a především moudrý muž. Chlapci na něj měli zvídavé otázky a on se tehdy uvolil, že bude chapcům radit.

Kniha poutavě vypráví příběh o dvou možných úhlech pohledu na otázku financí. Na jedné straně je to pohled Robertova vzdělaného otce, jehož krédo zní: „Dobře se uč, získej jistou práci a budeš se mít dobře.“ Na straně druhé je Mikův otec – bohatý táta, který není tolik vzdělaný jako chudý táta, zato ale ví jak vydělávat peníze. Robert srovnává pohledy na finance svých dvou otců a čtenář zároveň s ním může nenásilně získat nový, dosud netušený pohled na peníze a bohatství.

Zatímco odborné ekonomické příručky nás často zahlcují množstvím složité terminologie a tím často znesnadňují rozšíření finanční vzdělanosti – Robert Kiyosaki popisuje vše jednoduchou a stravitelnou formou. Jeho knihy se staly celosvětově známé, protože umožnily běžným lidem nahlédnout do jinak složité problematiky. Pomáhají nalézt odpověď na otázku proč bohatí bohatnou, chudí chudnou a střední třída zápasí s dluhy.

Pokud nejste spokojeni se svojí stávající finanční situací je tato kniha dobrý začátek. Samozřejmě to není žádná universální kuchařka, nevyřeší vaše finanční potíže, ale mohla by být zdrojem inspirace a důvodem k zamyšlení. Pokud je však vaše finanční situace ve skvělé formě – blahopřejeme, zřejmě jste již tuto knihu četli.

Stránky Roberta T. Kiyosakiho: www.richdad.com

35 KOMENTÁŘE

 1. Bylo mi 15 let když jsem přecětl první díl knížky od R.T.Kiyosakiho! Jsem z toho velice nadšen do teď. Přečetl jsem i druhý dil Caswelou Kvadrant! Je mi devatenáct a neustále v tom nacházím inspiraci! Dělám MLM a je to vůbec nej systém! Kdo ho nezná, ten ho i odsuzuje!!!!

 2. Rád s Vámi souhlasím. Pana Kiyosakiho jsem viděl poprvé na vlastní oči v 17 letech a do značné míry ovlivnil růst můj i růst lidí v mém okolí. Přeji mnoho úspěchů v podnikání.

 3. Zdravím, pokud v MLM vidíte nejlepší systém, dokážete si představit jak by vypadal svět, kdybychom Vám uvěřili a všichni se do něj zapojili? 😉 Ale jinak jsem si už Kiyosakiho také nachystal k přečtění, jsem zvědav jestli mě také natolik ovlivní. Mějte se!

 4. Naprosto s Vámi souhlasím, tato knížka je základním kamenem k jinému uvažování, díky této knize jsem se začal zajímat o peníze a finanční inteligenci. Gratuluji k MLM, spoustu lidem dokáže otevřít oči.

 5. Děkuji panu R.Kiyosakimu,za vše,co pro nás vytvořil a věřím ,že jeho knihy se stanou učebnicemi ve školách,aby nejen naše děti byly finančně inteligentní.Jeho knihy a hry jsou vymyšleny tak,že je pochopí doktor,sekretářka i dělník…..kdokoli.

 6. Jak by vypadal svět,kdyby se všichni zapojili??Měli bysme konečně dostatek peněz a už by si nikdo nestěžoval!! Ale každý jsme jiný a předsudky má každý druhý,proto tomu taky tak není..na světě jsou bud bohatí a nebo chudí a když proto nikdo nic neudělá,aby byl v životě finančně nezávislý,tak bude celý život chudý a nikdy si ten život pořádně neužije! Děkuju za to,že tento systém funguje,i já se konečně dočkám finanční svobody:O)) ČEST R. KIYOSAKIMU!!

 7. MLM je fajn systém, i já ho používám ale uvědomte si, že v celosvětovém měřítku nemůže fungovat. MLM totiž spoléhá na to, že je stále spousta lidí, co se do něj ještě nezapojili… pokud už nebude koho zapojit, celý systém selže… už prostě nebude od koho brát peníze… – samozřejmě tohle je případ pyramidy… ale i u běžných mlm systému tipu herbalife, kdy se pořád zboží prodává a podobně, případně avon, dojde ke změně, rozšiřují se eshopy a lidé už nennakují stejně jako dříve…Podle mě je jen otázka času, kdy už se nenajde dost lidí, kteří do mlm vstoupí…pak bude konec

 8. MLM je pro vsechny,R.Kiyosaki ukazuje nedostatky spolecnosti a skolstvi, kde nas neuci jak zachazet s penezi.

 9. Dobrý den, díky za zajímavý a cenný odkaz, dění na investičních burzách bude tématem víkendové Fascinace týdne a chtěl bych do ní zahrnout i investiční tipy této nejisté doby, jsem potěšen kvalitním podnětem. Přeji skvělý a úspěšný den! S pozdravem TN

 10. Skusam stastie v MLM a som otvoreny novym veciam.Keby sa dalo rad sa nieco nove dozviem od uspesnych ludi.Kde, kedy, ako, preco.Dik

 11. Souhlasím. V knize bohatý táta, chudý táta, je vše potřebné k tomu, abyste vydělali peníze jinak než tvrdou prací v továrně. Znám více MLM společností. Pokud máte zájem rád Vám je představím. Nejlepší je ale společnost zabývající se zdravím a penězi.

 12. Zdravím všechny!Musím se připojit do diskuze, protože jsem příznivcem R.T.Kiyosakiho a již delší dobu s přáteli studujeme jeho knížky.Myslím si,že je to moc dobře, když bohatí lidé ukazují cestum ostatním, kteří chtějí změnit svůj život, jak to mají dělat.Co se týká finanční gramotnosti, tak je to více než nutné.Podívejte se v čem žijeme a je to hodně ovlivněno právě naším vzděláním o penězích, což nás na školách neučí…My máme již otevřený Cashflow klub a pomáháme těm co chtějí, měnit jejich náhled na peníze…V případě zájmu podám více informací.Mějte krásné a bohaté dny !

 13. Dobrý den.
  Knížky od Kiyosakiho mám přečtené a jsou velkým přínosem. Rád bych Vám jen sdělil, že když jsem proletěl tuto diskuzi, tak jsem zde zahlédl, že někdo říká, že nejlepší v MLM jsou produkty se zdravím a s pěnězi. CHtěl bych to uvést na pravou míru pro ČR. Tady lidé nežijí MLM, jak v některých jiných státech. Lidé dají na zdraví buď, když už vydělávají hodně peněz nebo až když je něco bolí. Co se týče finančích produktů, tak ty jsou zase virtuální. Lidé nedokážou vidět proti hodnotu za peníze, že jim někde doma leží nějaká smlouva. Ano Ti, co už MLM dělají déle, tak ano, ale nějaký začátečník ne. Na začátek je dobré dělat MLM s nějakým hmotným, levným produktem jako např: http://www.say-parfums.webnode.cz jelikož je to zboží cca 7-10x levnější než v obchodě v poměru ke kvalitě a také je to tak jendoduchý systém, že dokáže uspět opravdu každý. Samozřejmě není to má jediná činnost, která stačí na daleko krásnější výplaty než ze zaměstnání, ale je to vhodný začátek. Mějte se moc hezky a ať se Vám daří. Lukáš.

 14. Dobry den. Chci podekovat celemu tymu DREAMLIFE za tyto skvele stranky. Jsou fakt nej. Robert Toro Kiyosaki je chlap na spravnem miste (muj bohaty otec) perfektni knihy kde jsou laicky popsane spravne financni principy. Uz ted ctu jeho 13tou knihu (Zvyste sve financni IQ starejte se o sve penize lepe) a nemuzu od ni odtrhnout oci. Vsem co chteji v budoucnu financne uspet, doporucuji nastudovat vse co R.T.K. napsal. PROROCTVI ja za dvermi… a skvela budoucnost pred nama… Spratelskym pozdavem Dave 🙂

 15. Dobrý den,
  neberte si jméno Herbalife do úst prosím je to ta nejlepší firma na světě a má největší potencionální růst v MLM tady opravdu máte neuvěřítelný potenciál k růstu a finanční svobodě! Je to ten nejlepší MLM,který znám!!

 16. Dobrý den všem 🙂 Rovněž patřím mezi příznivce pana Kiyosakiho. Před pár lety jsem byl psychicky hodně vydeptaný, z toho, že platy v zaměstnání jsou nízké a čeho jsem se opravdu hrozil byl fakt, že budu mít hypotéku, leasingy, děti a vše bude závist na zěměstnání. Proto jsem zkusil něco jiného. Vrhl jsem se do internetových projektů (ne MLM), nevydělávají moc, ale většinu toho co vydělají, dávám bokem, abych investoval do zajetých webů. Resp. vždy a za každých okolností si každý měsíc minimálně 40% zisků dávám do sekce úspory, beru to jako nutný výdaj, stejně jako sociální a zdravotní. Více méně je asi jednom v čem podnikáme, důležitější je, jak nakládáme s vydělanými penězi. Co se týče ostatních lidí, nikomu tento názor necpu. Jsem ale znechucen, že většina lidí, když jsem teprve tvořil weby a neměl zaměstnání mě měla za blbce a snažila se mě doslova dokopat do zaměstnání. Lidé jsou netolerantní, když se vám nedaří tak se vám smějí, když daří, tak závidí. Ze všeho nejhorší je, když váš názor a finanční filozofii nesdílí váš partner, to mě také potkalo. KDyby se zde objevil nějaký fanda Kiyosaki, byl bych rád, aby se mi ozval na e-mail: paagency@seznam.cz a můžeme diskutovat 🙂 Děkuji. Martin

 17. Keď sa vám darí, tak okolie vraví, že ste mali šťastie 🙂 Vždy rád vidím ľudí, ktorí vystúpili z davu. S posmechom a nepochopením okolia sa stýkam neustále a viem, že je nesmierne ťažké uspievať pre melancholika, ako som ja, ktorého to trápi. Pre cholerika je to kopanec v pred. Pokecať môžme nájdete ma na face booku, ale ja sa angažujem v MLM.

 18. Čau, chtěl bych na vás kontakt. Mám před sebou období ve kterém půjdu proti velkému davu, takže bych měl u sebe lidi kteří jsou taky jiní 🙂

 19. pierrek@email.cz , Taky jsem se rozhodl jít proti davu a rád si budu vyměňovat informace a zkušenosti, stojím o spolupráci. Držím palce všem co jejich budoucnost není lhostejná. Kdo má zájem, může mě kontaktovat :).

 20. Považuji tuto knihu určitě za prospěšnou a hodně mi dala, i když ji ještě nemám zcela dočtenou.
  Jednu věc však nechápu. Nejsou tam popsány téměř žádné příklady, jak ta aktiva v praxi vypadají. Určitě každý nepoletí založit vlastní firmu jenom kvůli tomu, aby nepracoval pro svého zaměstnavatele, či vládu. Navíc to ani každý nechce. Ale jaká jsou teda nejběžnější aktiva?

 21. Jsem již dáma v letech,ve svém životě jsem nadělala tolik chyb a tolikrát jsem bojovala proti davu,že to už ani nedokážu spočítat.Nejsem,ale pořád v tom mém vysněném ráji,spíše naopak…pořád padám dolů a pořád se snažím mávat křídly a dostat se nahoru.Jenže dříve jsem se potácela z místa na místo,jako Bludný Holanďan,17 let od chvíle kdy zemřel můj manžel,nežila jsem,jen jsem přežívala.Jen jsem se snažila aby alespoň moje děti dostaly ten správný směr a přesto jsem dělala stále chyby.Dnes už vím jedno.Minulostí se žít nedá,a když se mi dostal do rukou film The Secret,a knihy R.T.Kiyosakiho,Johna Assarafa a JOE Vitalea,rozhodla jsem se,že se svým životem přece ještě něco udělám.K lepšímu.Ne zkusím udělat..na to už nemám čas…těch možná dvacet až třicet let,které mi zbývají prožít nechci ztratit pouhým zkoušením.Chci aby o mně Svět věděl a všichni kdo chtějí svůj život také změnit k lepšímu.Proto jsem tady.Toto je můj úkol na tomto Světě.Držte mi všichni pěstičky a přejte mi štěstí a úspěch a uvidíte,že i vám se bude lépe žít.

 22. Moc si nepamätám či v knihe boli vysvetlené aktíva, ale napr.: prenájmy priestorov, patentovaný vynález pokiaľ sa predáva, napísaná kniha z ktorej chodí príjem, tantiémy od spevákov, alebo iné autorské práva. Taktiež aktívum môže byť podielové vlastníctvo nejakého podniku. Vlastnená frančíza a iné podniky, kde nemusíte byť nutne angažovaný. Neviem či ste čítali viac knih od Kyiosakiho, on v nich najčastejšie spomýna práve podnájmi.

 23. Evi, držím Ti palečky a pevně doufám, že se Ti bude už ve Tvém životě jenom dařit. Tahle kniha od R. Kiyosakiho i kniha Secret, které jem také četla, mi hodně dala a zároveň mi změnila život. A to k lepšímu. Jenom musíme trošku počkat, až se k nám všechno, co chceme, dostaví. Nejde to hned! Ale už jen tím čtením a tím, že se člověk má možnost nad sebou zamyslet a uvědomit si, co vlastně od života ještě chce a čeká – to už je velký krok dopředu. Tak přeju hodně štéstí! Iva

 24. Víte,že Robert Kiyosaki navštíví 5.6.2010 ČR? Bude školit v Praze v kongresovém centru Top Hotelu. Pokud si nechcete nechat ujít tuto mimořádnou příležitost,kontaktujte mě! Pavlína Hrebíková (hrebikova@volny.cz)

 25. Dobrý den rád bych jestli je možné zúčastnit se přednášky je-li možné a kolik stojí vstupné jeli ještě volné. Děkují

 26. Robert T. Kiyosaki mne navedl na spravnou cestu a chtel bych mu jednoho dne podekovat,ze mi otevrel oci a zmenil muj nazor na sitovy marketing.V lednu vstoupila jedna MLM spolecnost nove generace,ktera si neklade zadne omezeni.Disponuje obrovskym kapitalem a skupuje zavedene firmy…vyuzil jsem prilezitost a sel do toho..Nevim,jestli tahle reklama nebude vadit,ale omlouvam se za ni..nabizim prilezitost http://partner.nwa-life.eu/ pokud stranky nevadi,prohlednete si web je tam spousta informaci.

 27. Zdravím. O knize od Kiyosakiho jsem toho slyšel mnoho. Mnoho jsem toho i přečetl na internetu. Tato kniha má v každém případě ohromný ohlas. Ale někteří ji vychvalují téměř do nebes jako například na tomto blogu nadšeného fanouška http://bohatychudytata.blog.cz/ a jinde naopak odsuzují toto dílo a řadí ho k manipulačním knihám. Jaké názory máte vy? Můžete je podložit nějakými konkrétními fakty?

 28. Jednoduchšie bude keď si ju zakúpiš a prečítaš. Neexistuje nič čo by nemalo aj pozitívny aj negatívny názor. Či je ta kniha manipulačný nástroj? Tak to rozhodne áno, ale to je tvoj uhol pohľadu ako to zoberieš. Všade kde sa prezentuje niečí osobný názor je možné hovoriť o manipulácii. Stačí sa zamyslieť, manipulácia je reklama v telke i prosté doporučenie nejakého výrobku od tvojho kamaráta. Je to len to ako to zoberieš. Tá kniha ti má trocha otvoriť pohľad na svet financií s pohľadu Kiyosakiho. Mentálne rozdiely medzi chudobnými a bohatými. Tá kniha ti určite neublíži. Naopak môže ti dať veľa, iný pohľad na tie isté veci. Rozhodne doporučujem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here