„Jazyk je především o porozumění, ne jen o čtení a psaní. Děti se učí jazyk ze zvuků, které slyší kolem sebe a slyší je opakovaně. Tak se do tří let, aniž by uměli číst a psát, naučí jazyk téměř včetně veškeré gramatiky. A stejné je to i u cizího jazyka,“ tvrdí britská lingvistka a pedagožka Helen Doron, která vymyslela program pro výuku anglického jazyka již od raného dětství. Tento program Early English je založen na intenzivním vnímání jazyka už od 3 měsíců života. Podle Helen Doron je tato část života klíčová pro naučení se dalším řečem kromě mateřského jazyka. Výuka metodou Early English je pro děti zábavná a přirozená. Děti si v hodinách v podstatě hrají, aniž by tušily, že právě objevují angličtinu.
Doktorka z filosofie humanitních věd a jazykovědy Helen Doron se zprvu zajímala o tzv. Suzuki metodu aplikovanou při výuce hry na housle. Tato metoda učí malé děti hře na hudební nástroj pomocí stále se opakujícího poslechu. Učitel ukáže dětem, které ještě nedokáží přečíst notový zápis, jak mají dané partie zahrát. Sám Dr. Suzuki nazývá tuto metodu výuky na hudební nástroj jako “metodu mateřské řeči”, protože se dítě zpočátku učí pouze díky melodii, kterou opakovaně slyší.
Helen Doron se začala tématem důkladněji zabývat a pracovala s malými skupinami dětí ve věku 1 rok až 6 let. Výzkum ukázal, že se dětem, které se začaly učit další jazyk ve věku, kdy se teprve utvářejí neurologická spojení mozku, zlepšily i další schopnosti. Na svých znalostech a praktických zkušenostech založila metodu výuky angličtiny na principu osvojování si mateřského jazyka.
Helen Doron představila svoji inovativní metodu výuky cizího jazyka veřejnosti poprvé v roce 1985. Rodiče si rychle všimli vynikajících výsledků, kterých jejich děti dosahovaly, a zájem o zábavné a účinné kurzy Helen Doron, učební materiály a speciální písně rychle rostl. Helen Doron začala poskytovat své profesionální materiály a školit další učitele. V roce 1997 založila celosvětovou franšízu, která se začala rozrůstat na stovky výukových center v různých zemích. Dnes podle její metodiky učí angličtinu přes 3 000 učitelů více než 85 000 dětí ve třiceti zemích světa. Za 25 let prošlo kurzy více než milion dětí. Tyto zkušeností s výukou dětí a tvorbou výukových materiálů vedly mimo jiné k vytvoření tzv. Development Team – týmu zkušených pedagogů, lingvistů a psychologů, kteří se zabývají jak vývojem nových materiálů a tvorbou kurzů, tak vývojem nových učebních technik pro učitele.
V České republice je již několik výukových center Helen Doron. Výuka probíhá v malých skupinkách v počtu ideálně 5 – 6 dětí, což umožňuje individuální přístup ke každému dítěti.
„Učitelé si často pletou čtení a psaní se studiem jazyka. Jazyk je ale o porozumění, ne o čtení a psaní,“ tvrdí Helen Doron: „Jde o zábavu a interakci. O objevování nového. Dítě si pak ani neuvědomuje, že se vlastně učí,“ dodává.
Pokud vás zajímá, jak takový program vypadá v praxi, podívejte se na kurz Angličtina s Helen Doron, který pravidelně vysílá Česká televize v pořadu Dobré ráno nebo na www.helendoron.cz.